Alkohol v životě ženy 2/2
Syndrom zelených vdov
Schované láhve s alkoholem po celém domě nebo bytě. To vše doprovázené silnými pocity viny a provinění, to není nic neobvyklého. Problém stigmatizace žen užívajících alkohol je u nás veliký. A plně se to projevuje právě u fenoménu dnešní doby a sice u žen, kterým sociologové říkají zelené vdovy a tento problém se nazývá fenomén zelených vdov.
Jedná se o sociologický pojem, který označuje ženy často žijící v satelitních městečcích blízko velkého města, které jsou v domácnosti. Jejich manžel je většinou úspěšný muž, materiálně zaopatřující rodinu a také mnohdy společensky i časově vytížen. Proto není překvapením, že manželka často svůj čas tráví sama.
Mnohokrát právě samota a izolovanost od okolí může u žen vést ke zvýšené konzumaci alkoholu jako ventilu od pocitů osamění a separace. Poté se své pití ze strachu z odsouzení snaží co nejvíce skrýt před svými blízkými. Jejich okolí mnohdy i dlouhé roky netuší, jak se jejich manželky a matky doopravdy cítí.
Ženy na mateřské dovolené jsou pod velkým tlakem, chtějí být perfektní matky, mít dokonalou domácnost a ještě být atraktivní a žádoucí pro svého partnera. U zelených vdov spočívá často celá odpovědnost za provoz domu právě na nich, mnohé z nich ještě musí soupeřit s milenkami.
Některé z nich to prostě psychicky neunesou a hledají únik ze stresující situace v podobě alkoholu. Velmi snadno propadnou alkoholismu a tento problém se jim daří opravdu dlouho a úspěšně skrývat. A pokud se konečně rozhodnou k léčbě, bývá po těch letech pití alkoholu poměrně obtížná.
Alkohol u žen v pozdním věku
S přibývajícím věkem se pak u ženského těla snižuje schopnost přizpůsobit se alkoholu. Lidé ve starším věku dosahují vyšších hladin alkoholu v krvi, přestože pijí stejné množství jako lidé mladšího věku.
Tato skutečnost je důsledkem snižování množství vody v těle ženy a tím pádem se alkohol stává koncentrovanější. Ovšem i při stejné hladině alkoholu v krvi mohou starší jedinci pociťovat některé účinky alkoholu silněji než mladší lidé.
Problémy s alkoholem u starších lidí jsou často zaměňovány za jiné stavy související se stárnutím. V důsledku toho mohou poskytovatelé zdravotní péče problémy s alkoholem přehlédnout a neléčit, zejména pak u starších žen.
Právě starší ženy jsou až dvakrát více náchylné ke konzumaci léků než kterákoliv jiná skupina, které mohou ovlivnit jejich náladu a myšlení. Důsledky kombinace alkoholu a léků může mít na jedince různorodý vliv.
Obvykle se jedná o umocnění účinku užitých látek, ovšem daný efekt se dá jen těžko odhadnout. Užití některých kombinací může mít až smrtelné následky, např. kombinace alkoholu a tlumivých látek, léků, hypnotik, sedativ, benzodiazepinů, antipsychotik atd.
Dlouhodobá konzumace alkoholu přináší zdravotní problémy
- Dopad na mozek – pokles kognitivních funkcí související s alkoholem a zmenšování mozku se u žen rozvíjí rychleji než u mužů.
- Onemocnění jater – riziko cirhózy a dalších onemocnění jater souvisejících s alkoholem je vyšší u žen než u mužů.
- Rakovina prsu a jiné druhy rakoviny – pití alkoholu zvyšuje riziko rakoviny úst, krku, jícnu, jater a tlustého střeva. U žen je pití také spojeno s rakovinou prsu, a to i při nízké konzumaci.
- Onemocnění srdce – ženy, které nadměrně pijí, jsou vystaveny zvýšenému riziku poškození srdečního svalu při nižších úrovních konzumace a po kratší dobu než muži.
- Zvýšené riziko úrazu vzniklého pod vlivem alkoholu a z něho pramenící dlouhodobé zdravotní problémy, které mohou v mnoha případech, zejména ve vyšší věku končit fatálně, např. zlomenina krčku, proleženiny, apod.
Zvýšená konzumace alkoholu a porucha spánku u žen
Poruchy spánku u uživatelů alkoholu nejsou ničím neobvyklým.
Samotná nespavost může být spouštěčem konzumace alkoholu, ale také může souviset se zvýšeným rizikem relapsu, psychosociálním poškozením, sníženou kvalitou života či sebevražednými myšlenkami.
Mnoho studií bylo na tuto problematiku provedeno, ale málo z nich zkoumalo, jak se vztah mezi konzumací alkoholu a nespavostí liší mezi ženami a muži. Ačkoli poruchy způsobené užíváním alkoholu v současné době převládají u mužů, rozdíly mezi muži a ženami ve vzorcích konzumace alkoholu se sbíhají.
Nyní je více než kdy jindy třeba zohlednit rozdíly v pohlaví ve všech aspektech výzkumu alkoholu. Pouze malá část literatury zkoumala rozdíly mezi pohlavími nebo interakce se sexem ve vztahu k výsledkům spánku a užívání alkoholu, takže je náročné z tohoto výzkumu vyvodit definitivní závěry.
Kromě pochopení rozdílů mezi pohlavími ve vztahu mezi alkoholem a spánkem je důležité porozumět konzistenci účinků alkoholu na spánek mezi muži a ženami.
Alkohol má stejné škodlivé účinky na mnoho aspektů spánku a fyziologii spánku bez ohledu na pohlaví. Vzhledem k tomu, že poruchy spánku tak často hlásí jednotlivci s poruchami způsobenými užíváním alkoholu, a silné souvislosti mezi spánkem, denním fungováním a duševním a fyzickým zdravím, je pro vypracování cílených a vhodných doporučení léčby zásadním pochopení toho, jak se tyto vztahy mohou u žen lišit od mužů.
Všechny studie se však shodují na tom, že alkohol má negativní vliv na kvalitu spánku u žen, protože tělo je zaměstnáno odbouráváním alkoholu a nedochází tak k jeho kvalitní regeneraci během spánku.
Jedna sklenici alkoholu zkonzumovaná za večer je množství, které kvalitu spánku žen příliš neovlivní.
Všechny díly