Příběhy osobností – Ján Zákopčaník
Ján Zákopčaník (1958 – 2022) byl český meteorolog slovenského původu, známý zejména jako dlouholetý hlasatel předpovědi počasí v České televizi. A připravoval také reportáže pro pořad Receptář prima nápadů.
Ján Zákopčaník
Jan Zákopčaník původně pracoval jako letecký meteorolog na ruzyňském letišti a teprve poté se dostal do televize. V letech 1994–2005 v České televizi moderoval pořad Předpověď počasí a působil jako šéfredaktor redakce počasí.
V té době byl Ján Zákopčaník velmi populární. Pravidelně své relace zakončoval přáním „Slunce v duši“, s čímž musel později přestat. Jeho zdravice však už mezitím zlidověla.
Být meteorologem však nebyl jeho sen. Jako malý kluk chtěl být archeologem nebo pilotem. Popeláři ho naopak nikdy nelákali. Vždy ale chtěl být užitečný. Představoval jsem si, že bude vědec, že změní život mnoha lidem. Že ho budou lidé všude poznávat a všude ho rádi uvidí.
Pak ale díky svému milovanému strýci vystudoval meteorologii. „Ten strýc, který mi celý život pomáhal, teď potřebuje mou pomoc. Prodělal dvojnásobnou mrtvici a leží v nemocnici,“ svěřil se tehdy Ján.
Odešel z televize k březnu 2005 po neshodách s tehdejším vedením.
Z obrazovek České televize zmizel a od té doby o sobě příliš vědět nedával. Později uvedl, že se ve svém životě doposud nikdy nikam nevracel, po odchodu z médií se ale rozhodl vrátit do letecké meteorologie, o které prohlásil, že je to velmi obtížná práce plná adrenalinu.
Po odchodu z televize zpracovával kalendáře s pranostikami a působil také v Rádiu Blaník. Od roku 2007 pracoval opět jako letecký meteorolog v Českém hydrometeorologickém ústavu. Pak nastoupil k letištním meteorologům, kde pracoval až do své smrti v roce 2022.
Zákopčaník byl ženatý, s manželkou Jitkou měl tři děti, dceru a dva syny.
Slunce v duši
Úklon, ruka na srdce a „Dobrý večer a slunce v duši“. Tato věta z úst moderátora počasí Jána Zákopčaníka se zaryla do povědomí každému Čechovi. Od té doby ho lidé na ulici nepozdraví jinak než „Slunce v duši“.
Ján Zákopčaník byl opravdový svéráz, ve svých předpovědích používal lidovou srozumitelnou mluvu, nikoliv odborné meteorologické výrazy, kterým diváci stejně většinou vůbec nerozumí. Tímto počinem si tak vysloužil velkou popularitu mezi diváky.
Ač meteorologii vystudoval, na diváky mluvil vlídnou řečí laika. „Zajímavý útvar ve tvaru nudle se táhne přes naše území.“ Tak vysvětloval dlouhý úzký mrak vedoucí středem republiky.
Tato popularita mezi jeho diváky mu vynesla vítězství v anketě „Rosnička roku“, a to hned pětkrát.
Někteří se dokonce nechali slyšet, že je Jim Ján Zákopčaník sympatický právě proto, že nejen mluví, ale také vypadá a celkově vůbec působí tak, jako by byl permanentně pod vlivem.
Nakonec ale Zákopčaníkovi jeho slavný pozdrav zakázali. Ve vysílání ho musel přestat používat poté, co jej ve své reklamní kampani užil výrobce bylinného elixíru. Dalším vysíláním tohoto pozdravu by se tak totiž dopouštěl skryté reklamy.
Ján Zákopčaník versus Česká soda
Byl svůj, možná i proto se stával častým terčem vtipů.
Pro svou popularitu mezi diváky a svéráz sobě vlastní se Ján Zákopčaník stal hned několikrát terčem drsného humoru ze strany autorů pořadu Česká soda. Meteorologa a legendárního hlasatele počasí České televize Jána Zákopčaníka si vzali na paškál autoři a moderátoři tohoto legendárního a satirického pořadu.
V jejich reportážích byl prezentován jako sexuální deviant – zoofil a exhibicionista.
V roce 1998 se ostře ohradil proti jedné epizodě satirického pořadu Česká soda, která vyrobila fotomontáž, kde byla jeho hlava namontována na nahé mužské tělo.
Tvůrci pořadu Česká soda – Milan Šteindler, David Vávra a Petr Čtvrtníček si ze Zákopčaníka vystřelili v parodii na tehdejší Počasíčko, v němž se nahé modelky na Nově pomalu svlékaly či oblékaly při předpovědi počasí. Zákopčaník se roku 1998 v rubrice České sody objevil díky fotomontáži úplně nahý.
Ovšem to, co by jiný připsal k dani za svojí popularitu a nad čím by mávl rukou, si nenechal Ján Zákopčaník líbit. Celou situaci velmi špatně nesl, ač se mohlo zdát, že se jedná o prkotinu přes kterou se dá snadno s noblesou a nadhledem přenést. Ján Zákopčaník asi neměl příliš smysl pro humor a legendární parodický pořad Česká soda, který mu tímto počinem ještě mnohem více zvýšil jeho popularitu, vůbec nepochopil. Mezí ním a tvůrci propuklo otevřené nepřátelství.
Sám později k celé situaci uvedl: „Lidé na ulici se mě ptají, jak je možné, že jsem něco takového mohl udělat a kolik mně za to zaplatili. Někteří vůbec nepochopili, že šlo o montáž. Znemožnili mě před mými vlastními dětmi. Jak jim to mám vysvětlit?“
Zatímco jiné osobnosti se kvůli České sodě obracely na soudy, meteorolog vše vyřešil jinak. Ján Zákopčaník si připravil jinou pomstu. Autorům pořadu se »slunce v duši« pomstilo přímo v živém vysílání.
Během moderování tradiční předpovědi počasí v České televizi udělal v přímém přenosu něco nečekaného. Ve chvíli, kdy se na záběru objevila skupina vepřů, prohlásil: „Hluboce mne urazili tito pánové – Čtvrtníček, Šteindler a Vávra.“
Vedení České televize však nemělo pro tento způsob odplaty pochopení a považovalo to za hrubé zneužití živého vysílání, proto udělilo Jánu Zákopčaníkovi pokutu a několikadenní zákaz vystupovat v televizi.
Od tvůrců pořadu Česká soda za toto gesto obdržel pochvalu.
Sám Petr Čtvrtníček k tomu uvedl: „Byl potrestaný za reakci v relaci počasí v hlavním vysílacím čase, kdy nás označil za čuňata. Bylo to odvážné gesto a my jsme s Milanem Šteindlerem ocenili, jak se s otevřeným hledím postavil té naší zvůli, a oni ho potom zasekli. Přemýšleli jsme, proč se vlastně tak rozčílil, když jsme mu přisoudili velmi slušné mužství?“ doplnil ještě komik.