Prodej alkoholu v Rusku láme rekordy

Rusové a alkohol to neodmyslitelně patří k sobě.

Podle statistik už rekordy v Rusku láme nejen vodka, ale i víno. Pije se téměř úplně vše, kromě nízkoalkoholických nápojů.

Vztah Rusů k alkoholu je velmi specifický

Široká ruská duše měla vždy pozitivní vztah k alkoholu a to i tehdy, když oficiální statistiky prodeje alkoholu klesaly, to si jen Rusové alkohol nemohli z ekonomických důvodů kupovat a pálili si alkohol vlastní. Pokud ale oficiální statistiky prodeje alkoholu stoupaly, znamenalo to, že Rusové pálení alkoholu omezují a mohou si ho dovolit opět kupovat v oficiální prodejní síti.

Oficiální statistiky prodeje alkoholu tak věrně odrážely spíše ekonomickou kondici Rusů, než reálnou spotřebu alkoholu.

Jak se v Rusku pije

V Rusku není tradice chodit do hospod. Ve velkých městech jsou sice restaurace a kluby, kde teče alkohol proudem, ale pro běžného Rusa to není typické. Tyto podniky jsou určeny zejména pro vyšší třídu a pak také turisty z jiných ruských měst. Běžný Rus tam nechodí.

Pít se obvykle začíná v pátek odpoledne, v teplém počasí na ulici, večer se pokračuje u někoho doma. V sobotu se pak potulují městem opilci, kteří se pomalu přesouvají z pitky domů. Ti sociálně slabší ještě žebrají na kolemjdoucích cigarety a peníze na nákup alkoholu. V Rusku ale už dávno není pití alkoholu jen doménou mužů. Běžně se týká i žen a to i za přítomnosti malých dětí.

Ruský stát vynakládá velké úsilí na boj se závislostmi. I tam mají poradny a léčebny pro alkoholiky a drogově závislé. Na každém rohu je nějaký plakát s telefonním číslem, kde nabízejí adiktologové odbornou pomoc. konec konců i sám Putin je zapřisáhlý abstinent.

Zvláštností boje proti alkoholu je pak neustálé zvedání minimální ceny vodky, která, stejně jako je tomu u cigaret, určitě nikoho neodradí od nákupu alkoholu.

Podle oficiálních statistik Rusové přecházejí od vodky a piva na víno a koktejly, ale to se bude týkat jen mladých lidí. Běžní alkoholici žijící v zapadlých vesnicích se většinou neúčastní statistických výzkumů. Tam se pije stejně jako za dob jejich dědů a pradědů. Opilí Rusové také většinou nejsou agresivní, ale extrémně přátelští. Jsou vděční za pozvání na panáka, či za nákup láhve. Chtějí si povídat a družit se.

Prodeje i výroba alkoholu extrémně rostou

Maloobchodní prodeje alkoholu v Rusku dosáhly rekordních výšin a jsou na svém vrcholu od roku 2017, což je rok od kterého se zveřejňují oficiální statistiky.

Historické prodeje zaznamenala jak vodka, tak tichá a šumivá vína. Prodeje šumivých vín od roku 2017 dokonce vzrostly o 60 procent. Statistické údaje v rozporu s říjnovým průzkumem prokremelského střediska o příklonu Rusů ke střízlivosti a dávají za pravdu názorům expertů, že v krizích spotřeba alkoholu roste.

Od ledna do října 2024 se v Rusku prodalo 1.842 milionů litrů alkoholických nápojů. Je to nejvyšší číslo od roku 2017, dle údajů Federální služby pro kontrolu trhu s alkoholickými a tabákovými výrobky (RATK).

Rekordní prodeje zaznamenala vodka, které se za deset měsíců prodalo 625 milionů litrů, a to je také nejvyšší číslo od roku 2017, kdy se za prvních deset měsíců prodalo 542 milionů litrů.

Tichých vín se v maloobchodu za deset měsíců prodalo 469 milionů litrů, což je oproti roku 2017 je to růst o 22,5 procenta. Prodeje šumivých vín vzrostly na 163 milionů litrů, což je o 10,9 procenta více než ve stejném období loňského roku.

V Rusku se za deset měsíců letošního roku vyrobilo 271 milionů litrů tichého a 135 milionů litrů šumivého vína, což je také nejvyšší ukazatel od roku 2017.

Největší růst v prodejích vykázaly likéry a další tvrdý alkohol (whisky, rum, gin, ad.), jichž se prodalo 132, respektive 113 milionů litrů. To představuje růst o 16,6, respektive 15,7 procenta oproti loňsku.

Naopak prudce poklesly prodeje alkoholických nápojů z vinných hroznů bez přidaného lihu, jakož i ovocných destilátů. Jde o důsledek zvýšení spotřební daně od 1. května na čtyřnásobek, což učinilo produkci nízkoprocentních lihovin ekonomicky nevýhodnou a prakticky tak neprodejnou

Tyto statistické údaje jsou v přímém rozporu s průzkumem prokremelského sociologického centra VCIOM, podle kterého Rusové za posledních 20 let výrazně omezili pití alkoholu a podíl abstinentů téměř dostihl počet konzumentů (48 ku 52 procentům). V současnosti si prý vodku dopřává jen 19 procent Rusů a víno jen 11 procent. Zkrátka nastává nová éra střízlivosti, tvrdil před měsícem VCIOM.

Vojenská operace na Ukrajině akcelerovala prodej alkoholu v Rusku

Od roku 2016 zůstávala spotřeba vodky v Rusku stabilní, ale v roce 2022 kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu začaly prodeje rekordně stoupat, což je příznačné pro krizové období. A lze i nadále předpokládat, že spotřeba alkoholu bude v Rusku dále stoupat přinejmenším do konce války proti Ukrajině a ani poté nelze očekávat pokles, ruská společnost bude čelit šoku z válečných nákladů a výraznému poklesu životní úrovně.

I když Putinova válka s Ukrajinou přímo doléhá jen na malou část Ruska, propisuje se do velké části ruské společnosti. Častější jsou například problémy s alkoholem. Jeho spotřebu se Kreml v čele s abstinentem Vladimirem Putinem dlouhodobě snažil snižovat, do značné míry úspěšně. Tomu je teď ale konec.

Od invaze z roku 2022 stoupají jak počty závislých na alkoholu, tak počty s alkoholem spojených úmrtí. Prodeje vodky jsou rekordní. Nejvíce alkoholismus narůstá ve venkovských oblastech. Právě z nich se především rekrutují ruští vojáci, kteří na Ukrajině bojují.

Tím se válka dotýká i oblastí mnoho set kilometrů od fronty. I přes tyto válečné útrapy i ekonomické problémy se ale Kremlu daří držet obyvatelstvo na uzdě. A pomáhá tomu i alkohol. Opilí lidé totiž tolik nepřemýšlejí o budoucnosti, nebouří se.

Rusko si tím ale zakládá na velký problém do budoucna, který se může ještě zhoršit, až válka skončí a statisíce vojáků se z fronty vrátí domů. V kombinaci s velmi nízkou porodností to totiž může pro celý stát znamenat doslova katastrofu.

Na konci října zastupitelé ruské Vologdské oblasti severně od Moskvy navrhli omezit prodej alkoholu na dvě hodiny denně během pracovních dnů. Učinili tak poté, co gubernátor Georgij Filimonov uvedl, že v oblasti je 71 procent úmrtí mužů v produktivním věku spojeno s konzumací alkoholu. „Za jeden rok se výskyt alkoholismu zvýšil o 30 procent. To je děsivý obraz,“ řekl. „Nemůžeme lhostejně přihlížet, jak naši krajané umírají,“ dodal.

Kreml uvedl, že o podobných omezeních se na federální úrovni neuvažuje.

Demografické problémy v Rusku nabyly na významu během války proti Ukrajině. Oficiální údaje zveřejněné v září ukázaly, že porodnost v Rusku klesla na nejnižší úroveň za poslední čtvrtstoletí. Podle oficiálních statistik činila průměrná délka života Rusů v loňském roce 73,1 roku. Podle údajů statistického úřadu Eurostat ze stejného roku se občané zemí Evropské unie dožijí v průměru 81,5 roku.