Skladování a archivace vína 1/2
Trvanlivost vína
Většina vín je určena k přímé konzumaci, proto by se neměla pít příliš dlouho po zakoupení. Víno se samozřejmě jen tak nezkazí, přece je však lepší, když se jeho konzumace příliš neodkládá. Výjimkou jsou vína archivní, nebo vína k archivaci určená.
Jak se víno vyvíjí v čase
Prakticky každé víno se vyvíjí od fáze mladosti, přes fázi optimální zralosti až po přezrálost, kdy je již za svým zenitem. Mladé víno nás přiláká svěžími kyselinkami a ovocným buketem, může být ale „rozhárané (rohaté)“. V dokonalé zralosti se víno projevuje optimálním spojením všech extraktivních složek, ve vůni i chuti jsou patrné typické tóny po zrání v láhvi. Pokud je víno za fází optimální zralosti, působí „rozpadlým“, prázdným dojmem.
Ideální zralost vína
Fáze ideální zralosti nezávistí jen na samotném vínu, ale i na chuťových preferencích konzumentů. Někdo má raději svěží, ovocný charakter vína, jiný preferuje vyzrálé, archivní tóny. U moravských a českých vín lze obecně předpoklad ideální láhvovou zralost.
- U běžných jakostních a kabinetních vín 1 – 3 let po sklizni
- U extraktivních pozdních sběrů a výběrů 3 – 6 (i více) let po sklizni
- U bobulových výběrů, ledových a slámových vín min. po 3 letech, ale někdy i mnohem později.
Bílá vína, obecně, zrají v láhvi rychleji, než červená.
Archivace vína
Některá vína jsou z různých, dále uvedených důvodů, vhodná pro archivaci. Následuje souhrn základních informací o tom, proč a jakým způsobem víno archivovat, jak víno k archivaci vybrat a kdy lze očekávat optimální láhvovou zralost.
Proč archivovat víno
Nabízí se samozřejmě otázka, proč nakupovat větší množství a druhů vín do zásoby, když nabídka vín ve vinotékách a jiných obchodech je tak široká. To je samozřejmě pravda, ale je několik důvodů k tomu, abyste se, jako milovníci vína, jeho archivací zabývali:
- Máte operativní zásobu rozličných druhů vín pro různé příležitosti a použití, to se může hodit zejména v případě nečekaných návštěv.
- Každé kvalitní víno má svůj unikátní charakter daný ročníkem, odrůdou, původem a také „rukopisem vinaře“. Pokud narazíte na víno, které vám obzvlášť chutná, přinese vám velké potěšení mít tohoto vína více láhví a mít možnost víno chutnat v různých fázích zrání.
- Přestože u nás není investování do vína příliš rozšířeno, je potěšitelné sledovat stoupající hodnotu dobře nakoupeného vína. Ne vždy ovšem platí známé přísloví, že nejlepší jsou mladé ženy a stará vína. Současným trendem je konzumovat většinu vín relativně mladých, tj. 1 – 3 roky po sklizni.
Kde skladovat víno
Víno je nápojem ušlechtilým a zaslouží si, aby se s ním podle toho také zacházelo. Nejvhodnější je skladovat láhve v chladničce, nebo ještě lépe v tmavém, dostatečně studeném sklepě, pokud možno při teplotě, ve které se později bude víno podávat. Červená vína, která bývají servírována při vyšších teplotách, uchováváme v prostředí chladnějším a před otevřením je necháme v místnosti „odrazit“ na správnou teplotu. V žádném případě se nedoporučuje skladovat víno v běžném obývacím pokoji, ve stojáncích, které se v poslední době staly populárními. Jako dekorace tyto stojany sice vypadají dobře, ale pokud hosté vínu rozumí, budou spíše pohoršeni než nadšeni. Takto skladované víno nemůžeme rovnou servírovat kvůli vysoké teplotě. Nápoj v nich také nevydrží příliš dlouho kvalitní.
Pokud nemáme k dispozici sklep a skladujeme víno např. v bytě, je vhodné si za takovým účelem pořídit chladničku na víno – vinotéku, která dokáže sklep plně nahradit a víno je tak skladováno při optiální teplotě, neustále připraveno k okamžité konzumaci.
Po otevření by se měla láhev vypít. Je sice možné znovu ji zazátkovat a nechat ještě 1 – 2 dny v chladnici, kvalitě vína to však neprospěje.
Všechny díly