Alkohol v zimě na zahřátí, funguje to vůbec?
Ano i ne – odpověď na otázku položenou v nadpisu není úplně jednoznačná. Jako se vším, záleží především na okolnostech, také jaký alkohol pijete a zejména kolik ho vypijete.
Představte si situaci, že jste někde na horách na lyžovačce. Celý den lyžujete, k večeru, když zapadne slunce a ještě se ochladí se už třesete se zimou, máte ztuhlé nohy a ztrácíte cit v konečcích prstů. Lyžaři tohle důvěrně znají. Jejich těla se zmocní chlad a začnou hledat způsob, jak se zahřát.
Přijdete do horské chaty, zapálíte si oheň v krbu, připravíte si oblíbený horký alkoholický nápoj. Natáhnete se na pohovce a necháte se zahřívat teplem od ohně, horkým nápojem i alkoholem v něm obsaženým.
Může to být cokoliv:
- Svařené víno
- Horké portské
- Bombardino
- Kalimero
- Grog
- Irská káva
- Ad.
Inspiraci na horké alkoholické nápoje najdete zde – Horké koktejly – ALKOHOL DRINK.
V tomto případě to opravdu funguje a ani není podstatné, zda vás zahřívá oheň z krbu, nebo alkohol v nápoji. Nejpozději po pár drincích únavou usnete a ráno se probudíte odpočatí. Toto je ideální příklad toho, kdy vás alkohol může opravdu zahřát.
Ovšem takto ideálně nepije alkohol zdaleka každý.
Jak alkohol v zimě působí na lidský organismus
Alkohol je vazodilatátor, což znamená, že způsobuje rozšíření vašich krevních cév, zejména kapilár těsně pod povrchem kůže. Když se napijete, zvětší se objem krve přivedené na povrch pokožky, takže cítíte, že je vám teplo.
Tato dilatace je důvodem, proč opilí lidé vypadají červeně. Pití alkoholu v chladném počasí potlačuje jeden z obranných mechanismů, kterým naše tělo bojuje proti nízkým teplotám.
- U střízlivého člověka dojde k zúžení krevních cév, čímž se minimalizuje průtok krve do pokožky, aby se udržela vnitřní teplota těla.
- U opilého člověka naopak alkohol vypustí toto důležité teplo do pokožky a tělo se začne nebezpečně rychle ochlazovat.
Pokud si rádi vychutnáváte zimní aktivity pod otevřeným nebem a popíjíte jeden drink za druhým, můžete se cítit příjemně, protože se horká krev pumpuje do vaší zmrzlé pokožky. Tato krev se však kvůli chladu ve vzduchu rychle ochladí, a navíc se budete potit, což ještě více sníží vaši vnitřní teplotu. K rychlému poklesu teploty často dochází, aniž by si to dotyčný člověk uvědomoval, protože jeho pokožka bude stále poměrně teplá.
To je důvod, proč je pití alkoholu ve velmi chladném počasí dvojnásob nebezpečné. Navíc se snižuje schopnost těla se třást, čímž se odstraňuje další metoda, kterou organismus používá k udržení tepla.
Venkovní popíjení alkoholu v zimě
Na vánočních trzích je populární aktivitou popíjení horkých alkoholických nápojů, ať už se jedná o svařené víno, punč, horkou griotku, nebo jakýkoliv jiný druh alkoholu.
Pokud si při prohlídce trhů či nákupu dáte pár takových drinků, pravděpodobně vás to krátkodobě pocitově opravdu zahřeje. Budete se cítit příjemně a pokud se následně přesunete do vytápěných prostor, je to vcelku bezpečná aktivita.
Při dlouhodobější konzumaci sice můžete cítit pocit tepla od horkého nápoje, ale reálně se bude vaše tělo s přibývající drinky stále více tepla zbavovat a ochlazovat. Pokud vás pak čeká nějaká delší cesta třeba pěšky domů, může to být při větších mrazech už nebezpečné.
A stejně to platí i pro horské pobyty a popíjení alkoholu například na sjezdovce během lyžování. Jeden panák vás pocitově zahřeje, druhý pravděpodobně také, ale popíjet více alkoholu, už na zahřátí nedává smysl.
Venkovní konzumace alkoholu v zimě ovšem není příliš dobrý nápad, mnoho lidí už dokonce zbytečně stála život, protože po neřízené konzumaci alkoholu venku usnuli a následně umrzli.
Bernardýn se soudkem rumu
Takový obrázek viděl v dětství asi opravdu každý.
Bernardýni soudek na krku opravdu nenosí – jedná se o fikci, o kterou se postaral významný anglický malíř Edwin Landseer. Když v roce 1831 pracoval na svém obraze zobrazujícím alpské psy, rozhodl se, že bernardýnovi přimaluje soudek na krk. Tak se zrodil mýtus.
Cílem bylo jen umělecké dotvoření obrazu. Obraz ale mnoho lidí inspiroval k tvorbě celé řady dalších obrázků nebo pohlednic, které tento nápad kopírovaly. Bernardýna se soudkem rumu běžně nepotkáte, a když ano, tak se bude jednat jen o žert. Ovšem mnoho lidí, asi z nedostatku validních informací, si opravdu myslelo, že v Alpách dříve opravdu bernardýni nosili uvedený soudek s rumem a ten sloužil k zahřátí prochladlých turistů, kteří se v horách ztratili.
Jak při pití alkoholu v zimě neumrznout
Každý rok je nalezeno mnoho podchlazených lidí, kteří nezvládli dojít domů například ze silvestrovské oslavy, turistů, kteří se v lese snažili zahřát alkoholem, i cestovatelů nebo myslivců, kteří si na posedu chtěli dát jen něco na zahřátí.
Samostatnou kapitolou pak jsou na alkoholu závislí bezdomovci, kteří ho nemají kde jinde, než venku ani možnost konzumovat. V zimním období jich tak každoročně umrzne až několik desítek.
Alkohol v zimě představuje při konzumaci venku, velké nebezpečí, ale to platí pouze pro jeho neřízenou konzumaci. Pár panáků vám rozhodně příliš neuškodí, ale popíjení v teple baru či domova určitě představuje bezpečnější alternativu, při které vám umrznutí nehrozí. Nebezpečí pak nastává až při cestě z podniku domů, pokud jste to s konzumací alkoholu přehnali.
Je potřeba myslet na to, že v zimě funguje naše tělo jiným způsobem a neuvážená konzumace alkoholických nápojů ovlivňuje důležité tělesné reflexy, které nás mají za normálních okolností chránit. Dalším nebezpečím pak je také to, že že lidé intenzivně vnímají teplo, které dodá alkohol tělu a mají tendenci si v chladném počasí ještě odkládat oblečení, což má za následek jen rychlejší prochladnutí.