Alkohol v životě ženy 1/2
Alkohol patří k společensky přijímaným návykovým látkám. Tato sociálně akceptovatelná konzumace ovlivňuje naše zdraví, dlouhodobá konzumace pak přináší zdravotní důsledky.
V tomto článku se podíváme podrobněji na to, jaká jsou specifika užívání alkoholu pro ženskou část populace. Jaká je role alkoholu v životě ženy a podíváme se na některé aspekty problematického užívání alkoholu a jejich dopadů právě specifických pro ženské pohlaví.
Specifika konzumace alkoholu u žen
Přestože v české společnosti konzumují muži alkohol častěji a ve větším množství než ženy, jsou právě ženy alkoholem po fyzické stránce ovlivněny více. Vzhledem k fyziologickým a biologickým rozdílům ve stavbě těla žen a mužů, stráví ženské tělo delší čas k absorbování a zpracování alkoholu.
Tedy po vypití stejného množství alkoholu mívají ženy vyšší hladinu alkoholu v krvi než muži a zároveň se okamžité účinky alkoholu obvykle dostaví rychleji u žen a trvají déle než u mužů. Tyto rozdíly také způsobují, že ženy jsou ve srovnání s muži náchylnější k dlouhodobým negativním zdravotním účinkům alkoholu.
Alkohol u dívek
Specifika konzumace alkoholu začínají již v starším školním věku dívek. Přestože je konzumace alkoholu u jedinců mladších 18 let nezákonná, již v 16 letech ochutnalo v České republice alkohol přes 95% studentů. Není žádným tajemstvím skutečnost, že u dívek dochází k nárůstu rizikového pití.
Typ konzumace alkoholu, který je pro dospívající dívky typický je epizodické užívání alkoholu neboli „binge drinking“. Jedná se o konzumaci čtyř a více alkoholických nápojů najednou nebo za večer, jednou nebo vícekrát během dvou týdnů. Tento vzorec konzumace alkoholu je s narůstajícím věkem postupně omezován, jelikož je nesnadné ho udržovat při povinnostech v zaměstnání, manželství nebo rodičovství.
Jako negativní dopady na konzumentku lze uvést úrazy v důsledky dopravních nehod, násilného chování nebo otravy alkoholem. Rizikové pití obecně zvyšuje riziko dívek a sexuálního napadení, nechráněného anebo neplánovaného pohlavního styku. Obecně lze říci, že pokud dívka nadměrně pije, je pravděpodobnější, že se stane terčem násilí nebo sexuálního napadení a znásilnění.
Jako alarmující skutečnost se také jeví informace, že lidé, kteří začnou pít před dosažením věku 15. roku života, mají v průběhu svého života o 40 % vyšší riziko vzniku nadměrné konzumace alkoholu nebo alkoholismu. Toto zvýšené riziko je ovšem stejné jak pro mladé dívky, tak i pro chlapce.
Alkohol u nastávajících matek
Konzumace alkoholu je v české společnosti u plnoletých osob široce akceptována a v některých sociálních kontextech podporována. Ovšem ženy ve svých dvacátých a třicátých letech čelí největšímu riziku narození dětí s tělesným a mentálním postižením fetálního alkoholového syndromu. Tento syndrom je způsoben konzumací alkoholu v těhotenství a výrazně ovlivňuje tělesné a mentální zdraví nenarozeného dítěte.
Téma pití alkoholu v období těhotenství ženy, bývá ve společnosti poměrně citlivé.
Názory mezi laiky se mohou lišit. A převládá názor, že jedna sklenička přece nevadí. To je věta, kterou lze nejčastěji zaslechnout, ať již od samotné ženy, či jejího okolí. Ovšem je tomu zcela jinak a i ta jedna sklenička alkoholu není příliš dobrý nápad.
U těhotné ženy neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu. Jakékoli množství může potenciálně ohrozit zdraví plodu. Alkohol v těle těhotné ženy prochází volně skrze bariéru placenty přímo k plodu a koncentrace vypitého alkoholu je v cévním řečišti ženy stejná, jako v řečišti dítěte.
Odbourávání alkoholu u nenarozeného plodu je navíc výrazně pomalejší, nežli v těle ženy. To bývá způsobené nedostatečnou vyvinutostí jater plodu. V časovém rozpětí může alkohol toxicky působit na tělo plodu i déle než 24 hodin.
Alkohol neblahým způsobem působí také na samotnou plodnost ženy. Alkohol v ženském těle snižuje produkci ženských pohlavních hormonů, tedy estrogenů a progesteronu, a také napomáhá ke snížené funkci vaječníků.
Potřebné zmínit je také fakt, že jedna třetina žen v České republice, pokračuje v pití alkoholu i přes zjištěné těhotenství. Statistická data uvádějí, že je zde 30 až 50procentní pravděpodobnost postižení plodu, v okamžiku pokračování konzumace alkoholu v těhotenství. Míra postižení plodu je následně velmi ovlivněna množstvím zkonzumovaného alkoholu.
Rizika konzumace alkoholu v těhotenství
Je obecně známo, že pití alkoholu během těhotenství může způsobit fetální alkoholový syndrom, zahrnující soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu. Mimo jiné se taktéž může jednat o vrozené vady, které mohou obsahovat poruchu centrálního nervového systému, poruchy chování a poruchu intelektuálního vývoje, což může vést k potížím ve škole a v zaměstnání.
Obecně konzumace alkoholu během těhotenství může být rizikovým faktorem pro další nepříznivé výsledky těhotenství či porodu, jako je příkladem potrat či mrtvě narozené dítě.
Co hrozí při konzumaci alkoholu v těhotenství
- FAS – fetální alkoholový syndrom – nejčastější důsledek pití alkoholu u ženy v těhotenství.
- Fetální alkoholový efekt – jedná se o soubor vad zahrnujících postižení pouze v oblasti intelektu a chování.
- Neonatální abstinenční syndrom – nastává u 50-90 % dětí žen závislých na alkoholu. Abstinenční syndrom u novorozence nastupuje mezi 24 až 72 hodinami po porodu. Markantnost abstinenčních příznaků se odvíjí na množství a délce pití alkoholu matky. Typické příznaky jsou neutišitelný pláč, nespavost, neschopnost přijímat mateřské mléko, poruchy dýchání, pocení, horečka či teplota.
V těhotenství neexistuje bezpečné množství alkoholu
Fetální alkoholový syndrom není léčitelný, ovšem lze jej předejít abstinencí matky v těhotenství. Je tedy nutné zdůraznit, že neexistuje bezpečné množství alkoholu, které lze při těhotenství konzumovat.
Tomuto syndromu lze 100% zabránit pouze důslednou abstinencí v těhotenství.
Nejčastější poruchy dětí s FAS
- poruchy chování
- problémy s učením
- problémy se zrakem
- problémy se sluchem
- potíže s pamětí
- snížená inteligence – mentální retardace
Fyzické postižení dětí s FAS
- pomalý tělesný růst a to jak před porodem, tak i po něm
- deformity kloubů, končetin i prstů
- malý obvod hlavy
- menší velikost mozku
- výrazné změny v obličeji – široce posazené oči, tenký horní ret, krátký nos a hladký povrch kůže mezi nosem a horním rtem
Všechny díly