Amarone della Valpolicella – To nejlepší z Itálie
Amarone della Valpolicella je třešničkou na dortu vinařské oblasti Valpolicella regionu Benátska, která leží na sever od Verony. Víno je to velmi drahé, vzácné i náročné na výrobu. A možná právě proto ho milovníci vín z celého světa vyhledávají, protože chtějí tento unikát alespoň jednou za život ochutnat.
Vinařská oblast Valpolicella
Vinařská oblast Valpolicella leží v nejnižším podhůří Alp severně od Verony a má tři primární zóny:
- Classico
- Valpantena
- Est
Ve všech se vyrábí vynikající vína, ale znalci tvrdí, že ta nejlepší a také nejdražší pocházejí z jedné z pěti pozoruhodných podoblastí oblasti Classico. Tato oblast je „Original Gansta“ pro vína Amarone a Recioto della Valpolicella. Zóna Classico má dokonce rytířský řád zvaný SNODAR (Sovereign Noble Order of Ancient Recioto) založený v roce 1969.
Amarone – jak tato vína chutnají
V tomto červeném víně najdete nejen výrazné chutě, ale i vysoký obsah alkoholu.
- třešně
- fíky
- skořice
- švestky
- čokoláda
- cukrová melasa
Na patře mají vína Amarone často střední až vysokou kyselost vyváženou vysokým obsahem alkoholu. Čím je víno starší, tím více nabídne chuť hnědého cukru, melasy a fíků. Obsah přírodního zbytkového cukru ve víně je kolem 5 – 8 gramů cukru na litr. Zbytkový cukr pomáhá doplňovat přirozeně vysokou kyselost tohoto unikátního vína.
Vína, která jsou vyráběna metodou appassimento, se italsky souborně označují jako passito. Jsou silná, koncentrovaná, s vysokým zbytkovým alkoholem a vyšší kyselinkou. Vína passito jsou také vhodná k archivaci, protože se v lahvi ještě dále vyvíjejí a s časem zrají k hlubší barvě a komplexnosti.
Ochutnat víno Amarone je opravdu zážitek. Víno se doporučuje dekantovat, aby mělo čas rozvinout svojí chuť a aroma. Z tohoto důvodu jsou doporučeny pro jeho konzumaci také velké sklenice Teplota podávání u mladších vín je doporučena kolem 16 °Celsia, starší vína je doporučeno podávat při teplotě kolem 14 ° Celsia.
Jak se vyrábí vína Amarone
Tato vína se vyrábějí tzv. metodou či postupem, který se nazývá appassimento. Tímto způsobem se zpracovávaly hrozny vinné révy už v antickém Římě.
Díky moderním technologiím dnes existují dva odlišné styly výroby. Někteří vinaři praktikují tradiční metodu přirozeného sušení hroznů a používají ke zrání vína neutrální dubové nebo kaštanové sudy.
Další vinaři používají moderní metodu rychlého sušení hroznů v místnostech s řízenou teplotou a vlhkostí a zrání vína v nových dubových sudech. Díky oběma metodám dokážou vinaři vyrobit vynikající vína, ale ta vyrobená tradiční metodou appassimento budou chutnat trochu jinak a také mají tendenci odlišně stárnout.
Technicky je postup výroby tohoto vína následující:
- Hrozny se na keřích nechávají zrát co nejdéle, sklízejí se až na samém konci sklizně. Hrozny jsou tak více vyzrálé a koncentrované, s vyšší koncentrací cukru. Sběr se provádí pouze ručně, aby se vyloučily poškozené a plesnivé bobule. Hrozny se sklidí a odstraní se z nich poškozené bobule.
- Poté následuje fáze sušení hroznů, při které se redukuje voda v hroznech. Trvá to opravdu dlouho, uvádí se až půl roku, protože je potřeba redukovat vodu min o 40%. Právě tento výrobní postup se nazývá appassimento. Hrozny se rozloží na rohože převážně ze slámy v dobře větraných místnostech nebo stodolách. Jak se hrozny postupně vysušují, ztrácejí vodu a scvrkávají se, jejich chuť a sladkost je ještě koncentrovanější.
- Po sušení následuje lisování. Tento způsob výroby bychom mohli přirovnat k naší výrobě ledového či slámového vína. Vylisovaná šťáva je velmi hustá, koncentrovaná a výtěžnost je poměrně malá, to je také důvodem vysoké ceny těchto vín.
- Vylisovaná šťáva se nechá při nízké teplotě pomalu kvasit a trvá to opět velmi dlouho – cca 1-2 měsíce, dokud není dosaženo stanovené úrovně zbytkového cukru a obsahu alkoholu.
- Po kvašení se vína školí v sudech a dále pak ještě poměrně dlouhou dobu stráví stočená v lahvích.
Tradiční metoda výroby vína appassimento
Amarone della Valpolicella vyrobené tradiční metodou mají tendenci si déle udržet kyselost, a proto také potenciálně stárnou o něco déle. Amarone vyrobené tradiční metodou vydrží i 40 let. Na výrobu Amarone se používají lokální hrozny odrůd Corvina, Corvinone a Rondinella.
Moderní metoda výroby vína appassimento
Moderní metodou se vyrábí moderní vína tak, že se do cuvée přimíchávají i nepůvodní odrůdy. Legálně to může být až 25 % ostatních hroznů, např. Cabernet Sauvignon, Merlot a Sangiovese. Vína jsou velmi dobrá už jako mladá, ale stárnutím mají tendenci slábnout o něco rychleji než jejich tradiční kolegové. Tato vína je možné archivovat 8–10 let, s výraznější chutí červeného ovoce maximálně 20 let.
Styly vín Amarone della Valpolicella
Valpolicella dává vína několika stylů, mladistvá ovocitá, vína zrající v dubových sudech a speciality jako jsou Ripasso, Recioto a Amarone. Vína Amarone se uvádějí na trh až ve čtvrtém roce života.
Tato vína jsou vyhledávaná po celém světě a jejich produkce se zvyšuje geometrickou řadou. Zejména populární jsou v USA, kde podle sdělení deníku Corriere della Sera je president Obama často podává návštěvám v Bílém domě. Ceny jsou přiměřeně vysoké a odpovídající jejich věhlasu. V posledních letech oblast Valpolicella přitahuje neustále nové a nové vinaře a investory.
Etikety hodnotí, jak autentické a regionální jsou způsoby výroby vín – od IGT přes DOC až po DOCG. Pouze několik vín nese nejvyšší označení DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) a Amarone della Valpolicella se v roce 1968 stalo jedním z nich.
Amarone a Amarone Riserva
Hlavním rozdílem mezi Amarone a Amarone Riserva je délka školení, tedy zrání v sudech.
Amarone zraje dva roky po sklizni, zatímco Amarone Riserva musí stárnout čtyři roky. Většinou mají velcí producenti tendenci nechat víno zrát déle, než je nutné a uvolňují ho až tehdy, když věří, že už je hotové.
To je dobré vzhledem k tomu, že některá Amarone by měla zrát o 10 nebo 15 let déle, aby se rozvinuly všechny chutě které obsahují – fíků, čokolády, ad.. U Amarone tak platí známé pořekadlo – čím starší, tím lepší.
Hrozny révy vinné na výrobu Amarone
Nejdůležitější hrozny pro Amarone, tedy Corvina a Corvinone se pěstují na necelých 5.000 ha v oblasti Valpolicella. Podle pravidel regulačního výboru vinařské oblasti nelze vinice více rozšiřovat, lze pouze nahrazovat původní keře révy vinné novými. Čtyři vinné odrůdy – Corvina Veronese, Corvinone, Rondinella a Molinara, ze kterých se Amarone vyrábí, se pěstují pouze na 8.200 ha.
Nejlepší vína Valpolicella pocházejí z hroznů Corvina a Corvinone. Rondinella a Molinara byly historicky v regionu dominantní, mají však tendenci produkovat méně kvalitní hrozny kvůli jejich vysoké produktivitě. Vína vyrobená převážně z hroznů Corvina nabízejí aroma růže, třešní a koření-skořice.