Barmanský bezový sirup

Černý bez je keř, který má v gastronomii poměrně široké využití, kromě toho je také považován za léčivý. Používá se jako osvědčená medicína při nachlazení, horečce a proti zánětům.

Bezový sirup lze vyrobit jak z květů, pokud jste netrpěliví a nechcete čekat na plody, ale i z plodů bezu černého. A není se čemu divit, výsledek je velmi chutný a voňavý. Určitě budete překvapeni jeho lahodnou a intenzivní chutí, který vás u tak nevýrazného a snadno přehlédnutelného keře opravdu překvapí. Výsledkem je hustý intenzivně vonící sirup, se silnou bezinkovou chutí. Hodí se jak na výrobu osvěžujících nápojů v létě, tak do horkého čaje v zimě.

Využití samotného sirupu, ať už je vyroben z květů či plodů je velmi široké, můžete ho samozřejmě kombinovat s alkoholem a připravit si různé koktejly, skvěle se s ním také dá ochutit vodka, ovšem výborně se hodí zejména k přípravě osvěžujících limonád, přípravě a slazení dezertů, pro ochucení ledového čaje a v neposlední řadě je výborný jako sirup na palačinky a lívance. Chuť a vůně bezových květů se výborně hodí k voňavým jahodám i citronu.

Přinášíme vám tak receptury na oba sirupy, na barmanský sirup z bezových květů a také osvědčený recept na výrobu sirupu z plodů černého bezu, jehož chuť je zcela odlišná od sirupu z bezových květů, ale určitě stojí za to ho vyzkoušet. Kromě použití při výrobě nápojů je také výborný je na vafle nebo lívance.

Výroba bezového sirupu z květů

Pro výrobu si potřebujete zajistit dostatek bezových květů, což, pokud nemáte přímo na zahradě, vyžaduje jisté úsilí. květy je potřeba sbírat na čistých místech daleko od silnice. Při sběru dbejte nejen na své potřeby, ale i na to, aby na keři něco zbylo. Do podzimu se z květů vytvoří bobule, které jsou také velmi chutné a léčivé, proto je nejlepší ostříhat maximálně polovinu květů a druhou na keři ponechat.

Květy se nejlépe sbírají za suchého počasí, budete potřebovat zahradnické nůžky, stříhejte a manipulujte s nimi opatrně, abyste z květů neoklepali zbytečně moc pylu, protože právě ten dodává sirupu tu pravou chuť.

Počítejte s tím, že květy jsou plné hmyzu, proto je před použitím odložte nejlépe na několik hodin na stinné místo, aby hmyz stihnul vylézt.

Suroviny potřebné pro výrobu bezového sirupu z květů

  • 3,5 – 4 kg řepného cukru
  • 2 l vody
  • 1 ks citronu
  • 80-100 ks bezového květu – pro intenzivnější chuť nejlépe tolik, kolik se vejde do hrnce a dá zalít vodou.

Postup práce při výrobě bezového sirupu z květů

  1. Natrhané bezové květy bez zbytečně dlouhých stonků dejte do hrnce a přidejte o jeden oloupaný a na kolečka pokrájený citron.
  2. Vše zalijte horkou vodou a nechte louhovat.
  3. Obsah hrnce přiveďte k varu a nechte cca 10 -15 minut povařit.
  4. Poté je potřeba rozvar přefiltrovat, abych oddělili zbytky květů a citrónů od tekutiny. Nejlépe se na to hodí papírový kávový filtr, nebo čisté plátno.
  5. Tekutinu dáme do hrnce, přidáme cukr a vaříme, dokud se cukr nerozpustí.
  6. Poté ještě horký sirup stočíme do čistých lahví.
  7. Láhve opatříme nálevkou pro snadnější dávkování sirupu.

Výroba bezového sirupu z bobulí

Plody černého bezu, tedy bezové bobule jsou v syrovém stavu jedovaté. Svoji jedovatost ztrácí při převaření a proto je nejdůležitějším krokem při výrobě bobule řádně povařit, abychom mohli sirup z nich vyrobený bez obav bezpečně konzumovat.

Na sběr bobulí jsou potřeba zahradnické nůžky, abychom se vyvarovali mechanických otřesů při trhání rukou. Při trhání by vám totiž většina zralých plodů opadala na zem. Bobule řádně propláchněte a otrhejte je ze stopek. Bobule intenzivně purpurově barví, proto je vhodné používat rukavice. Bobule je také potřeba vytřídit, odstraňte ty nezralé a nahnilé.

Suroviny potřebné pro výrobu bezového sirupu z bobulí

  • 2 kg očištěných bobulí bezi
  • 3 kg řepného či třtinového cukru
  • citrónovou šťávu ze 4 plodů
  • 2 litry vody

Postup práce při výrobě bezového sirupu z bobulí

  1. Omyté a vytříděné bobule dejte do hrnce a zalijte vodou, tak aby byly ponořené.
  2. Přiveďte k varu a nechte minimálně 20 minut povařit – mírně probublávat.
  3. Směs nahrubo propasírujte přes cedník či sítko, potřebujeme pouze tekutinu, zbytky plodů lze vyhoďte
  4. Sirup pro přípravu koktejlů by měl být čirý, proto je potřeba ještě tekutinu finálně přefiltrovat, nejlépe přes papírový kávový filtr. Pokud vám nevadí jemný zákal a sirup máte zejména pro použití v dezertech, můžete tento krok vynechat.
  5. K přefiltrované tekutině přidejte cukr a citrónovou šťávu.
  6. Míchejte a vařte na mírném ohni dalších 15 minut, dokud se cukr nerozpustí a sirup nezhoustne.
  7. Ještě horký sirup stočte do čistých lahví.
  8. Láhve opatřete nálevkou pro snadné dávkování

Závěr

Takto připravené sirupy mají velmi dlouhou, v praxi neomezenou trvanlivost, protože cukr působí jako přirozený konzervant. Z tohoto důvodu bychom neměli v receptuře snižovat podíl cukru. Sirup by měl být výrazně sladký a plný chuti.

Sirup lze skladovat při běžné pokojové teplotě v kuchyni či baru, není nutné a ani vhodné skladovat ho v lednici. Alternativně lze přidat do receptury 25 g kyseliny citrónové, která má výborné konzervační účinky, ale vzhledem k obsahu cukru to není nutné.