Caol Ila – Skotská whisky

Caol Ila je skotská whisky z ostrova Islay. Název je odvozen z keltského Caol Ile „Sound of Islay“, která se váže k poloze palírny s výhledem na pobřeží Islay a Jura.

Historie

Caol Ila destiluje whisky od roku 1846, kdy ji založil Hector Henderson. Lihovar změnil majitele v roce 1854. Převzal ji Norman Buchanan, majitel ostrova Isle of Jura. V roce 1863 podnik získal Bulloch Ladea & Co., Glasgow, obchodník s akciemi whisky. Podle sčítání lidu z roku 1871 byl Duncan Johnston v té době manažerem lihovaru. Duncan byl synovec Johna Johnstona z Lagavulinu a bratranec Laphroaig Johnstonsa tak se rodina zapletla s dalším lihovarem na ostrově. V 80. letech 19. století se zde ročně vyrábělo přes 147 000 císařských galonů (670 000 l) whisky.

V roce 1920 Bulloch Lade vstoupil do dobrovolné likvidace, a v roce 1927 získala kontrolní podíl v Caol Ila společnost Distillers. V roce 1930 skotský Malt Distillers Ltd. získal vlastnictví všech akcií této palírny. Lihovar akorát zavřel během druhé světové války, v letech 1942 až 1945. A to z důvodu chybějících dodávek ječmene do palírny.

Výroba pak dále pokračovala až do roku 1972, kdy celá struktura lihovaru byla zbořena, a byl postaven větší lihovar. Ten navrhl George Leslie Darge ve stejném architektonickém stylu jako mnoho dalších s jeho typickými prosklenými závěsnými stěnami do zátiší. Lihovar byl obnoven v roce 1974. Ve firmě má svůj podíl společnost Diageo. I když se ve vedení destilérky vystřídalo několik majitelů, tradice výroby kvalitní whisky tady zůstává dál. 

Whisky

Caol Ila je jedna ze lehčích whisky, světlé barvy, s rašelinovými, květinovými a pepřovými tóny. Kromě toho, že se prodává jako single malt , se hojně používá (kolem 95 % jejich produkce) ve směsích, jako je například Johnnie Walker’s Black Label. ale i mnoho dalších. Od roku 1999 vyrábí lihovar také nerašelinovou „vrchovskou pálenku“. 

Ocenění

Různé whisky Caol Ila byly obecně vysoce hodnoceny na soutěžích hodnocení destilátů (Spirits raitings). Dvanáctiletý ročník získal například dvě dvojité zlaté, tři zlaté a jednu stříbrnou medaili ze soutěže San Francisco World Spirits Competition v letech 2005 až 2010. V roce 2005 získal také nadprůměrné skóre 90-95 od Wine Enthusiast. Ročníky ve věku 18 a 25 let, i když nejsou tak často hodnoceny nezávislými agenturami, mají také tendenci dosahovat dobrých výsledků.

Kontakt

Bližší informace o papírně, aktuálním portfoliu produktů a možnostech exkurze do palírny na whisky tour najdete přímo na webových stránkách společnosti.

Caol Ila Distillery | Whisky Distillery Tours | Malts.com

Malou ochutnávku můžete shlédnout na videu níže.