České koktejly – Utopený komunista
Český koktejl Utopený komunista je koktejl, který se nemíchá a který zaujme a upoutá pozornost už jen svým vzhledem. Skládá se totiž ze dvou barevně odlišných vrstev alkoholu, čímž získává zajímavý vizuální dojem.
S trochou fantazie bychom ho mohli označit jako předskokana v té době u nás prakticky neznámých, ale později velmi populárních ochucených vodek.
Náročnost přípravy koktejlu Utopený komunista
V tomto případě je pojem koktejl poněkud nepřesný a vhodnější název pro tento drink je vrstvený panák. Drink se připravuje přímo ve sklenici, postupně přidáváme ingredience dle receptury níže. Tyto mají rozdílnou viskozitu a pokud je nalejeme správným způsobem, tedy přes lžičku, tak se navzájem nepromísí a vytvoří vizuální efekt jako na obrázku.
Recept na přípravu koktejlu Utopený komunista
- Připravíme si potřebné ingredience
- Griotku – višňový likér (0,3 dl)
- Vodku (0,3 dl)
- Do sklenice na panáky – shot glass nalejeme postupně obě ingredience
- Začneme Griotkou, a pokračujeme vodkou, tu lejeme opatrně přes lžičku tak, aby se s Griotkou nesmísila a obě vrstvy zůstaly jasně oddělené.
- Drink je hotov
- Drink se pije jako panák, nejlépe na ex.
Postup přípravy je k vidění na videu níže.
Původ a historie koktejlu Utopený komunista
Tento koktejl je produkt undergroundového hospodského odboje proti komunistickému režimu. Byl patrně namíchán disidenty, kteří se v hospodách často scházeli a domlouvali se jak skoncovat s bolševikem.
V době normalizace nebylo moc co dělat jiného a tak disidenti v hospodách kalili, příslušníci režimu kalili také, ale zejména na stranických schůzích a vodka byla tehdy na obou stranách fronty.
K tomuto koktejlu byla i legenda, že čím víc se téhle míchačky vypije, tím víc bude „utopených komunistů“. Je to vlastně takový český undergroundový boj proti režimu v hospodě. A tak si disidenti tímto koktejlem často připíjeli.
Název není potřeba asi příliš vysvětlovat. Rudá barva Griotky symbolizovala rudou barvu komunistického režimu a průzračná vodka v horní části pak nedovolovala vzhledem k rozdílným viskozitám obou složek nápoje hustší Griotce přiblížit se k hladině a tzv. se nadechnout.
Tento koktejl býval také někdy podle svých barev nazýván Polská vlajka.
Všeobecně se má za to, že tento koktejl vznikl jako česká odpověď na západní koktejly a míchané nápoje, jejichž příprava byla v socialismu nemožná pro nedostupnost základních surovin. Oproti tomu griotku socialistické likérky běžně vyráběly a vodka pak patřila k základním destilátům socialistických barů a hospod.
Závěr
Nutno říci, že koktejl nejen zajímavě vypadal, ale též dobře chutnal, neutrální chuť vodky se skvěle a harmonicky doplňovala se sladkou chutí griotky a vytvářela tak zajímavou chuťovou kombinaci.
Jednalo se o módní stylovou záležitost, která dokázala barvami rozzářit šeď socialistických náleven a výčepů.