Čeští prezidenti a alkohol
V tomto článku se podíváme na to, jaký alkohol konzumovali čeští polistopadoví prezidenti a jaký alkohol byli zvyklí konzumovat prezidenti v historii. Někteří z nich se pití alkoholu opravdu nebránili, ale našli se i abstinenti…
Petr Pavel (od 2023)
Z hlediska alkoholu je to prezident nezajímavý.
Zatím je ve funkci pouze krátce na to aby se projevil. Ale jako bývalá guma (voják z povolání) se minimálně za minulého režimu v kasárnách musel s alkoholem setkávat ve velkém, protože v armádě se vyskytovalo za komunismu spousta alkoholiků.
Během kampaně je znám případ, kdy si s jedním ze svých příznivců dal panáka, ale byl to malý panák zelené, tedy peprmintového likéru, což nestojí ani za řeč.
On sám se také vyjádřil na dotaz jak to má s alkoholem:
„Nemám s ním problém, ale není mým pánem.“
Miloš Zeman (2013 – 2023)
Alkoholik rekordman.
Od svých odpůrců si vysloužil přezdívku Lihoš Zeman a při zmínkách o pražské kavárně mu oponovali hradním lihovarem.
Miloše Zemana lze s nadsázkou považovat za českou alkoholickou legendu a těžkého opilce. Jeho tělo je živoucím důkazem toho, jak se lidský organismus dokáže na alkohol adaptovat, tak aby vysoké dávky alkoholu přežil.
S alkoholem a zejména s Becherovkou se Miloš kamarádil dříve, než se stal prezidentem a nebyl pro něj sebemenší problém zkonzumovat za večer celou velkou láhev (0,7 l) a odejít jako střízlivý, jako by ani nic nepil.
O jeho pozitivním vztahu k alkoholu svědčí také jeho citáty:
„Becherovka je příjemný požitek, ať už v deset ráno nebo pozdě večer.“
V druhém období na Hradě už veřejnost věděla o jeho zdravotních problémech. Na doporučení lékařů měl dodržovat „pitný režim“. Jak sdělil novinářům, voda je ale odporná. S lékařskou radou se vypořádal po svém:
„Po ledvinové kolice mi lékaři nařídili hodně pít. Naštěstí neřekli co, takže kombinuji víno a pivo.“
Více o Miloši Zemanovi se dočtete zde – Opilecké legendy – Miloš Zeman – ALKOHOL DRINK
Václav Klaus (2003 – 2013)
Václav Klaus nepatří mezi abstinenty, ale z hlediska alkoholu je naprosto nezajímavou osobou a nestojí ani za řeč.
Václav Havel (1993 – 2003)
Alkoholu se nebál a vysloužil si tak u politických odpůrců přezdívku „Venca flaška“.
Jako buržoazní synek Václav Havel nepil pivo – dával přednost vínu a destilátům, zejména koňaku.
To se ovšem změnilo v době, když byl zaměstnán v pivovaru – byli tam s ním spokojeni, až na to, že jim tam místo piva pil víno. „Cucal tady víno a řekli jsme mu, že tohle nejde, že se musí naučit pít pivo. A to se podařilo, tehdy jsme ho pivo opravdu pít naučili.“ – uvedl jeho bývalý kolega.
A u piva už také zůstal – traduje se historka, že při návštěvě amerického kongresu se ho ptali co si dá k pití a on si vybral „malé pivo“, což byl problém, protože nikdo nepředpokládal, že by si objednal alkohol a bylo to v rozporu se všemi tamními pravidly a zvyklostmi. Vyřešili to tak, že se dotazovali po kancelářích zaměstnanců administrativy kongresu, až se jeden z nich přiznal, že má v lednici na pracovišti pivo, které mu následně zabavili, právě pro Václava Havla.
Azylem Václava Havla se v dobách disentu stala jeho chalupa na Hrádečku, kde žil nejen se svou ženou Olgou, ale i s „lesní policií“, jak říkal svým estébackým hlídačům. I s nimi vlastně však vycházel v dobrém. Olga ho často kárala za to, že má příliš dobré srdce – dokonce jim v zimě nosil grog. „Jednou v rámci nějaké oslavy jim donesl hrnec velmi silného grogu. Oni říkali, že nesmějí ve službě pít. On tedy řekl „dobře, já to tady nechávám“. Pak přišel za půl hodiny aby odnesl už jen prázdné nádobí.
Historičtí prezidenti
Gustáv Husák
„Čo politika rozdvojuje, to borovička spájá,“
Gustav Husák, když si dal panáka, pak to byla borovička. Typický Slovák.
Ludvík Svoboda
Alkohol také pil, ale s mírou.
Ovšem i z tohoto pravidla existovala i výjimka a to když bylo nutné udržet krok s delegací sovětských soudruhů. V takových případech se nejčastěji jednalo o vodku.
Emil Hácha, Antonín Zápotocký a Antonín Novotný
Tito prezidenti patřili mezi klasické pivaře – český ležák, ne tedy, že by nepili nic jiného, ale pivo upřednostňovali. Emil Hácha k němu ještě pokuřoval oblíbené doutníky.
Klement Gottwald
Další prezident, který „holdoval“ alkoholu je první dělnický prezident Klement Gottwald.
Klement Gottwald se údajně zpíjel do němoty a byl skutečně notorický alkoholik. Alkohol nebyl nepřítel, ale spojenec. Nejenže k němu měl primárně pozitivní vztah, utápěl v něm své politické svědomí.
Pil vodku ve velkém. Ale nebyla to ruská Stoličnaja, jak by se mohlo čekat vzhledem k vazbám na Kreml, ale polská žitná vodka Wyborova, která je mezi znalci velmi oblíbená.
Edvard Beneš
„Alkohol snižuje a soustavně ubíjí výkonnost tělesnou i duševní, lidskou důstojnost a důvěru v sebe i práci, a to i v mírném požívání.“
Další abstinentský prezident.
Edvard Beneš na společenských večírcích sice alkohol podávat nechal, on však si jen přiťuknul a proti nepříteli lidstva bojoval hlavně slovem ve svých projevech a textech.
Tomáš G. Masaryk
„Kořalku jsem nikdy neokusil a od svých padesáti jsem se nedotkl ani piva a vína.“
Tomáš G. Masaryk se narodil v kraji vína a pil ho už jako malý kluk. Pivo ochutnal během studií ve Vídni, ale prý mu nechutnalo.
Jako prezident byl zapřisáhlým odpůrce alkoholu. Už na rautu při jeho inauguraci se podával jen čaj a džus. A tak to zůstalo po celou dobu prezidentování při všech slavnostech.