Chuť vinných odrůd 1/2 – Bílé
Bílá vína
Krátké charakteristiky jednotlivých odrůd révy vinné
- Veltlínské zelené
Světle žlutá barva se zelenými reflexy, z těžké půdy lipová vůně, z kamenité kořenitě mandlová. Mladé víno je svěží a živé. Vyšší jakostní stupně vhodné do archívu. Má širokou kombinovatelnost. Mladá vína jsou vhodná ke studenému masu, vyzrálá k hovězímu a k neutrálním omáčkám. Vhodné pro vinný střik.
- Ryzlink vlašský
Světle žlutozelená barva, vůně neutrálně vinná, příjemně květinová. Vyšší jakostní stupně se šťavnatou kyselinou. Víno je plné, harmonické a podbízivé, vhodné do archívu. Doporučuje se k předkrmům, lehkým úpravám ryb, jemným paštikám, k fádnějšímu jídlu, kde je nutné povzbuzení kyselinou. Vhodné pro vinný střik.
- Neuburské
Výrazná květnatost až lesní vůně je doprovázena jemnými kouřovými tóny. V chuti má víno bohatou strukturu harmonické kyseliny a medovou svěžest. Doporučuje se k vepřovému nebo telecímu ve vlastní šťávě, pikantní studené kuchyni a jemně aromatickým sýrům.
- Chardonay
Aromatické látky jsou výrazné, v projevu svěžesti rozkvetlé louky, lesních jahod až ananasu. Vchuti má víno bohatou strukturu, něžnost mladých plodů lískových oříšků, eleganci a svěžest kyselin. Doporučuje se ke kuřecímu masu s ovocem, telecímu, vepřovému a pikantním sýrům.
- Irsai Oliver
Maďarská odrůda, vyšlechtěná křížením Bratislavského bílého a Čabaňské perly. Víno je zlatožluté barvy, výrazné typické velmi pronikavé vůně, plné chuti, připomínající muškátové víno, ale svým charakterem a kyselinkou je příjemnější.
- Pálava
Novější odrůda vyšlechtěná v Perné křížením Tramínu s Müllerem Thurgau. Víno je žluté až zlatožluté barvy, s intenzivní, až tramínovou vůní, plné a harmonické chuti, s výrazným kořínkem. Hodí se k dortům, pudinkům, nákypům, ale i ke studeným mísám.
- Müller Thurgau
Odrůda byla vyšlechtěna ve Švýcarsku křížením Ryzlinku rýnského se Sylvánským zeleným a je u nás velmi rozšířená. Víno je zelenkavě žluté barvy s typickým jemně muškátovým až broskvovým, někdy i vanilkovým buketem, v chuti je plné, lahodné a nevtíravé. Je vhodné pro dámskou společnost. Hodí se k telecí pečeni, uzenému jazyku, štice či candátu.
- Muškát moravský
Světle žlutá barva, výrazné muškátové aroma, lehčí typ vína. Novošlechtěnec získaný křížením Muškátu Ottonel + Prachttraube. Využívá se hlavně pro známková vína. Hodí se k mírně sladkým dezertům neutrální chutě.
- Rulandské šedé
Vzniklo jako pupenová mutace z odrůdy Rulandské modré. Víno má vyšší barvu než Rulandské bílé, typickou chlebnatou vůni i chuť, je velmi extraktivní, s vyšším obsahem alkoholu. Vysoké kvality dosahuje vyzráním v láhvích.
- Ryzlink rýnský
Pochází z Porýní, patří mezi pozdní odrůdy. Barva vína je zelenkavá, delším ležením až zlatězelenkavá. Vůně jemně muškátová, často připomínající vůni kvetoucích lip. Chuť je plná a harmonická, víno z dobrých ročníků je nazýváno králem vín a vínem králů. Hodí se k sýrům, mírně pikantním jídlům, vepřové kotletě.
- Sauvignon
Pochází z francouzského Bordeaux, proto není odolný vůči zimním kontinentálním podmínkám a není u nás příliš rozšířený. Víno je světle zelené až zelenožluté barvy, s výraznou vůní po kopřivách, broskvích nebo až černém rybízu (podle ročníku a půdy), což se projevuje i v chuti. Nazráváním v láhvích se mění na harmonické, lahvově zralé víno. Podává se k bílým masům a rybám.
- Tramín
Původ není přesně znám, sahá údajně až do oblasti říše římské. Barva vína je vyšší, žlutá až zlatožlutá, s velmi silnou extraktní vůní připomínající vůni chryzantém. Chuť je kořeněná, lahodná až někdy fádní, hlavně pro nízký obsah kyselin. Svým ocelovým charakterem připomíná těžká jižní vína. Podává se ke sladkým pokrmům a také k asijským specialitám.
Vinné odrůdy bílé – přehled
- Aurelius
- Chardonnay
- Irsay Oliver
- Kerner
- Lena
- Malverina
- Muškát moravský
- Muškát Ottonel
- Müller Thurgau
- Neuburské
- Pálava
- Rulandské bílé
- Rulandské šedé
- Ryzlink rýnský
- Ryzlink vlašský
- Sauvignon
- Sieger
- Sylvánské zelené
- Tramín červený
- Veltlínské červené rané
- Veltlínské zelené
- Veritas