Crémant – bublinky z Francie
Crémant je druh francouzského šumivého vína, které se ale nevyrábí v oblasti Champagne jako šampaňské (i když tam má svůj původ), ale jedná se o svébytnou kategorii vín, která má mírně odlišný výrobní postup a zejména místo výroby.
Pojďme se tedy podívat co to crémanty jsou a jak se liší od šampaňského.
Označení crémant
Označení crémant popisuje jeden druh francouzského šumivého vína, příbuzného proslulého šampaňského.
Crémant je značka jakosti – vyrábí se tradiční metodou, v určitých oficiálně uznaných oblastech. Na rozdíl od šampaňského, které pochází pouze z jednoho francouzského regionu (Champagne), je produkce crémantů povolena v osmi francouzských regionech.
Také crémant má však původ v regionu Champagne. Toto označení se kdysi používalo pro šumivá vína vyráběná v Champagne, která byla méně perlivá než „plně šumivá“ vína šampaňská (šampaňské má zpravidla tlak 5–6 atmosfér, zatímco crémant obvykle méně než 4).
Regiony pro výrobu crémantů
Dnes ve Francii existuje 8 regionů, které vyrábí crémanty s označením AOC (¨Appellations d’Origine Contrôlée¨, tedy chráněné označení původu).
Jedná se o:
- Crémant d’Alsace
- Crémant de Bourgogne
- Crémant de Bordeaux
- Crémant de Die
- Crémant du Jura
- Crémant de Savoie
- Crémant de Limoux
- Crémant de Loire
Z osmi výše uvedených AOC jsou zdaleka největší právě Crémant d’Alsace a Crémant de Bourgogne – do nich spadá kolem 80 % celkové produkce crémantu. Crémant de Die a Crémant de Savoie smí produkovat pouze bílá vína; ostatní apelace bílá nebo růžová.
Pravidla výroby crémantů
Ačkoli má každá apelace crémantu svá specifická pravidla pro povolené odrůdy a maximální povolené výnosy, všech osm apelací podléhá těmto společným pravidlům:
- Sklizeň je vždy ruční.
- Hrozny se lisují buď celé či mohou být odstopkovány.
- Množství moštu získaného lisováním nesmí přesáhnout 100 litrů moštu na 150 kg hroznů.
- Druhotná fermentace (tzv. prise de mousse) musí probíhat v lahvi.
- Crémanty musí před odstraněním kalů (tzv. dégorgement) zrát nejméně 9 měsíců na kalech a poté další 3 měsíce před uvedením na trh
V roce 1985 byla uzavřena dohoda, že výrobci z jiných regionů než Champagne nebudou dále používat pojem „šampaňská metoda“ (méthode champenoise) a že výrobci z Champagne se zase vzdají názvu crémant.
Od tohoto roku slovo crémant označuje šumivé víno z jiných francouzských regionů než Champagne, přičemž se ale vyrábí stejnou metodou jako šampaňské. Zároveň se výroba crémantu řídí stejnými parametry jako v případě šampaňského vína, jen množství cukru nesmí překročit 50 g/l.
Kdysi se jako crémant označovala vína z oblasti Champagne, která měla méně výrazné a elegantnější perlení. Postupem času se ale crémanty oddělily od šampaňských jako svébytná kategorie vín. Dnes se tedy tímto pojmem označují šumivá vína z Francie, která nepochází z oblasti Champagne.
Nejčastějšími verzemi jsou Brut a Extra Brut, ale vyrábějí se i sladší crémanty. Tedy opět obdobně jako u Champagne. Nejedna se o náhražku slavnějších bublinek. Crémanty mají svůj vlastní charakter i styl a navíc nabízí neskutečnou rozmanitost chutí díky svému původu v různých částech Francie.
Šampaňské je v oblasti sektů nezpochybnitelným králem dokonalosti, crémanty o příčku níže lákají především atraktivní cenou.
Jemnějšího perlení bylo docilováno nižším tlakem v láhvi. Zatímco běžné šampaňské mívá tlak 5-6 atmosfér, crémant zpravidla jen 3,6 atmosféry.
Míra tlaku nijak nesouvisí s kvalitou vína – je dána jen a jen množstvím cukru v tirážním likéru, který se do vína přidává před druhotným kvašením. Nižší tlak výsledného sektu má za následek právě jemnější bublinky, které tvoří onu pověstnou pěnu.
Jak chutná crémant
Musíme začít hned od jeho jména, které má základ ve slově crème (smetana). Bezprostředně po nalití totiž tohle šumivé víno vytvoří na povrchu jemnou a hustou pěnu, která připomíná šlehačku. Crémanty se také vyznačují velkou mineralitou.
Samotné pití je pak velký zážitek. Jak už název napovídá, půjde o smetanově jemný zážitek. Kvalitní crémanty voní po ovoci a květinách, tyto tóny také ucítíte v jeho chuti, jsou velmi šťavnaté a zkrátka výtečné.
Crémantů je nepřeberné množství a vyznat se v nich je mnohdy věda i pro Francouze. Crémanty si užijte jako součást oslav i jako doplněk oběda, večeře nebo jen tak, prostě kdykoliv, stejně jako ostatrí šumivá vína.