Degustační sklenice na destiláty
O tom, která sklenka je určena na jaký nápoj a proč má sklenice na červené víno větší objem než na víno bílé byly napsány již stohy papíru.
Dnes se podíváme jak je to se sklenicemi na destiláty.
Jaká sklenice je ta správná
Mohlo by se to zdát, že je to vcelku jednoduché, na whisky je whiskovka, neboli old fashioned glass, na panáky je panákovka, tedy shot glass, na koňaky napoleonka…..
To jsou zpravidla sklenice, ve kterých nápoj dostanete, pokud si ho objednáte v baru.
U whisky také záleží například na způsobu konzumace, zda dáváte přednost čisté, na ledu, ředěné vodou či se sodou, popřípadě whisky v koktejlu, podobné je to i u rumů.
Pokud se ale jedná o ušlechtilé destiláty, které konzumujeme pouze občas, při zvláštních a výjimečných příležitostech a jejichž cena se pohybuje v tisících, případně desetitisících korun za láhev, ty si zaslouží úplně jiný přístup.
Takové destiláty je potřeba vychutnat všemi smysly a na to se výborně hodí právě degustační sklenice.
Degustační sklenice na ušlechtilé destiláty
Jak pít destilát tak, abyste si jej maximálně vychutnali a užili? Jak jej pít tak, abyste cítili všechny jeho vůně a rozeznali všechny jeho chutě?
Možná jste zvyklí pít destiláty, které vám naservírují v baru v klasické sklenici a ještě s ledem. A tak si řeknete, že tak je to správně. Ale opak je pravdou, ušlechtilý destilát se pije úplně jinak.
Mezi milovníky destilátů panuje jakési pravidlo, jak je pít tak, abyste si jej co nejvíc vychutnali. Zásadně se tedy destilát pije ze sklenic na stopce s úzkým hrdlem (mohou to být například koňakovky nebo i sklenice na brandy).
Bez ledu a při pokojové teplotě
Ušlechtilý destilát by měl mít pokojovou teplotu a být bez ledu. I když i zde existují výjimky.
Některé značky doporučují například u rumů vychladit. Je ale třeba myslet na to, že dané značky pocházejí z tropických oblastí, kde teploty přes den běžně šplhají ke čtyřicítkám a tak není divu, že doporučují například rum vychladit.
Existují však i výjimky, kde má vychlazení pádné opodstatnění. Například některé opravdu silné rumy, které obsahují i přes 60% alkoholu je vhodné před konzumací ředit vodou.
Ředění vodou, či chlazení ledem je důležité proto, aby se snížila koncentrace alkoholu a uvolnila se chuť destilátu. Vysoká koncentrace alkoholu v těchto destilátech bývá příliš dominantní a tak je chuť přirozeně potlačena. Pokud byste se napili například neředěného 60% rumu, příliš byste si ho nevychutnali.
Pití destilátů ve sklenicích na stopce s úzkým hrdlem vešlo do obliby spíše v posledních desetiletích, kdy se z degustace destilátů stala módní záležitost a degustační sklenice na stopce prostě vypadá sexy a taková degustace je pití na úrovni.
Do té doby byl alkohol spíše doménou námořníků nebo vojáků na frontě, kteří si alkohol rozhodně nemohli vychutnávat z noblesních sklenic na stopce při pokojové teplotě. Byl to pro ně prostě alkohol, který sloužil k jejich vnitřní dezinfekci a ke zlepšení nálady.
A proč se tedy pije ze sklenic na stopce s úzkým hrdlem?
Stopka je spíš designový doplněk. U sklenic na víno má logiku – sklenici nedržíte v ruce a tím pádem nezahříváte sklenici ani vino.
U ušlechtilých destilátů by teoreticky nemělo vadit, že sklenici držíte v ruce a že jej zahříváte. Nicméně se tento trend sklenic na stopce zažil tak, že většina degustačních sklenic má zkrátka stopku – některé kratší a některé delší.
Sklenice pak mají tvar tulipánu, tedy jsou zpravidla oblé a mají užší hrdlo a širší dno (odtud název tulipán, tedy Tulip glass). Tyto sklenice patří mezi znalci k nejoblíbenějším a pokud na nějaké akci dostanete destilát v této sklence, tak vězte, že na tom místě opravdu své práci rozumějí.
Důvodem tohoto tvaru je, že se ve sklenici udrží všechny důležité vůně.
To je při pití podstatné – samozřejmě destilát ovoníte ale následně, když pijete, tak při samotném pití vnímáte nejen chutě ale i vůni destilátu. Pokud si zkusíte udělat malý test a napijete se destilátu z klasické sklenice například na whisky a pak následně z degustační sklenice, tak ten rozdíl zkrátka poznáte hned.
Samozřejmě i tyto degustační sklenice ve tvaru tulipánu se mezi sebou liší, tvar je mírně rozdílný, liší se také délka stopky a zejména objem sklenice, ten je důležitý hlavně kvůli koncentraci vůně.
Velikost degustačních sklenic se ustálila někde kolem 1,7 dl. Menší sklenice neposkytuje dostatek prostoru pro rozvinutí vůně a větší už nedává smysl kvůli potřebnému množství nápoje. Některé degustační sklenice také bývají vybaveny skleněným víčkem, aby se pod ním zkoncentrovala vůně destilátu.
Volba konkrétní sklenice je pak už na každém degustátorovi. Neexistuje předpis, jak je to správně, a je to obdoba například oblíbeného hrnku na kávu. Někteří profesionální degustátoři si pak na degustace nosí i sklenky vlastní, podobně jako profesionální hráči biliardu vlastní tága.
Dárek na přivítanou
A aby byl zážitek z ochutnávání a vychutnávání vámi zvoleného a námi vybraného destilátu dokonalý, věnujeme všem, kteří se nově stanou členy Exclusivo klubu, nebo si členství prodlouží, personifikovanou sadu sklenic na stopce ve tvaru tulipánu, určených na degustaci ušlechtilých destilátů, jako dárek a drobnou pozornost.
Sklenice budou opatřeny logem Exclusivo klubu a vaším členským číslem, budou tedy zcela unikátní. Sada bude přiložena vždy k první zásilce destilátů.
Objednávka členství a podrobnější informace
- Pravidla klubu a objednávkový formulář ZDE
- Odpovědi na nejčastější dotazy spojené s členstvím – FAQ
- Klubový email pro dotazy spojené s členstvím exclusivoklub@alkoholdrink.cz