Domácí bylinný likér podobný Chartreuse

Dnes si představíme domácí výrobu bylinného likéru, který je chutí podobný tomu úplně nejslavnějšímu bylinnému likéru na světě. Cílem není vytvořit originální produkt či jeho kopii, ale domácí variantu, která bude mít stejné či obdobné použití, bude podobně chutnat, ovšem za zlomek ceny originálního produktu, jehož cena odráží náročnost výroba, tradici i historii.

Jak je zřejmé z následujícího textu, originální likér se skládá ze 130 různých bylin, což z něj činí likér, který je pro domácí přípravu či výrobu naprosto nevhodný. Jen si představte jak dlouho by vám trvalo, než byste všechny suroviny sehnali a poté správně nadávkovali.

Pokud byste se přesto rozhodli všechny potíže překonat, narazíte na další problém – složení originálního likéru je tajné a tak, pokud si chcete něco podobného doma připravit, nezbývá, než se spokojit se zjednodušenou variantou. Toto tak trochu připomíná situaci s českým bylinným likérem – Becherovka, jehož složení je také tajné. Můžete si doma připravit něco podobného a sami testovat, jak moc se vám podaří přiblížit originálu.

Můžete také zakoupit originální produkt Chartreuse a porovnat ho s vlastnoručně připravenou recepturou uvedenou v tomto článku a chuť likéru následně modifikovat a ladit přidáním dalších bylin, podle své chuti. Zábavě se žádné meze nekladou. Jen tomuto likéru neříkejte Chartreuse, protože ten si doma asi nepřipravíte.

O likéru Chartreuse

Chartreuse je francouzský bylinný likér se silně kořeněnou chutí. Vyrábí se z 130 horských bylin a vínovice.

Recept na tento likér dostali roku 1605 mniši kartuziánského řádu od maršála Francoise ďEstrées; k rozluštění tohoto receptu potřebovali 150 let. Obsahuje 55 % alkoholu. Přezdívá se mu „zelený oheň“, jenž má zaručit dlouhý život. Likér existuje v zelené a slabší žluté variantě. Lidově se likér nazývá také šartrezka.

Chartreuse – slavné likéry ze stejnojmenného pohoří francouzských Alp jsou jednoznačnou legendou mezi likéry, které jsou celosvětově známé. Přes mnohá úskalí, která jim historie připravila, je dodnes vyrábějí kartuziánští mniši z francouzského kláštera Grande Chartreuse. Právě za jeho zdmi se připravuje mix 130 bylin, který tvoří bázi těchto světoznámých bylinných likérů, jejichž seznam dostal kartuziánský řád jako recept na elixír dlouhověkosti již v roce 1605.

Více o likéru Chartreuse se dočtete zde:

Chartreuse – Francouzský bylinný likér od roku 1605 – ALKOHOL DRINK

Receptura na domácí bylinný likér podobný Chartreuse

Suroviny pro přípravu domácího bylinného likéru podobného Chartreuse

Rozpis surovin je určen po jednu láhev likéru (0,8 litru).

  • 0,5 l Líh potravinářský 80%
  • 20 g Andělika kořen – sušený
  • 20 g Citronová verbena
  • 10 g Yzop sušený
  • 20 g Máta peprná čerstvá
  • 1 ks Bobkový list – sušený
  • 20 g Meduňka čerstvá
  • 1ks Citron – chemicky neošetřená kůra
  • 1/2 kávové lžičky – Fenykl
  • 1ks Mandarinka – chemicky neošetřená kůra
  • 50 – 100 g Sladidlo dle chuti – nejlépe med

Postup práce při přípravě domácího bylinného likéru podobného Chartreuse

  1. Potřebujeme sklenici se širším šroubovacím víčkem o objemu cca 1 litr.
  2. Sklenici i víčko propláchneme vařící vodou, necháme obojí okapat a uschnou.
  3. Do sklenice nadávkujeme veškeré byliny a koření.
  4. Vše zalijeme potravinářským lihem 80%.
  5. Sklenici uzavřeme, protřepeme a uskladníme.
  6. Zde platí, že v čím teplejším prostředí je sklenice uskladněna, tím dříve je likér hotový.
  7. Ideální doba macerace je cca 10 – 14 dní.
  8. Po této době obsah sklenice přecedíme. V tomto případě je nejvhodnější použít papírový kávový filtr, který má dostatečnou jemnost, aby byl likér naprosto čirý.
  9. Nyní máme tedy polotovar – necelý půllitr 80% lihu ochuceného bylinkami a kořením
  10. Naředíme vodou – abychom dosáhli síly originálního likéru (55 %), je potřeba přidat 2,9 dl převařené chladné vody.
  11. Do čisté láhve odměříme sladidlo dle chuti – začněte na cca 50 g na láhev a postupně přislazujeme, pokud to bude potřeba.
  12. Sladidlo zalijeme naředěným lihem a láhev uzavřeme.
  13. Občas láhev protřepeme, dokud se sladidlo v lihu úplně nerozpustí.
  14. Můžeme začít ochutnávat, případně přisladit.

Poznámka

Kromě lihu lze k maceraci využít i jakýkoliv jiný vysoce procentní alkohol, ovšem ovlivní to výslednou chuť likéru. V tomto případě je vhodná třeba kvalitní vodka s neutrální chutí. Mniši při výrobě originálního likéru používají brandy (destilát z révy vinné, vínovice).

Jako sladidlo lze použít v zásadě cokoliv, cukr řepný či třtinový, med, ad.

Trvanlivost tohoto likéru je prakticky neomezená, alkohol je dostatečný konzervant a likér lze skladovat v běžném baru, při pokojové teplotě.