Highland Park – Skotská whisky

Highland Park je skotská palírna společnosti Highland Distilleries plc nacházející se ve městě Kirkwall na ostrově Mainland na Orknejích, jenž vyrábí skotskou sladovou malt whisky. Jedná se o nejseverněji umístěnou palírnu malt whisky.

Palírna byla založena již v roce 1798 a produkuje čistou sladovou malt whisky. Highland Park vyrábí 12letou whisky s obsahem alkoholu 40%. Snahou palírny je dodržovat tradiční zvyklosti a proto po dobu své existence těží rašelinu stále ze stejného rašeliniště Hobbister Moor, která dodává whisky specifický nasládlý kouřový charakter.

Whisky z palírny Highland Park byla dlouhou dobu důležitou složkou míchaných whisky Cutty Sark či Famous Grouse. V 80. letech se majitelé rozhodli více propagovat značku Highland Park samotnou. V současné době se tak 80% produkce prodá jako single malt whisky. Za posledních sedm let se prodeje zdvojnásobily. Za poslední rok se prodalo 2,4 milionu lahví whisky.

Charakter whisky Highland Park hodně určuje rašelina použitá pro sušení sladu. Zdejší rašelina je, na rozdíl od rašeliny z Islay nebo jiných částí Skotska, z velké části tvořená vřesem. To dodává whisky lehčí rašelinnou chuť.

Palírna si 30% sladu vyrábí sama. Jedná se o nakouřený slad s koncentrací fenolů 30-40 ppm. Zbytek použitého sladu je nenakouřený od firmy Simpson’s.

Palírna má v centru Kirkwallu, hlavního města Orknejí, otevřen tematický obchod s whisky Highland Park, jehož součástí je i galerie či výukové prostory.

Webové stránky palírny: Highland Park Single Malt Scotch Whisky (highlandparkwhisky.com)

Základní řadu palírny tvoří NAS whisky v sudové síle Cask Strength, vycházející každý rok v limitované edici a dále pak plnění 10leté (Viking Scars), 12leté (Viking Honour), 18leté (Viking Pride), 25leté, 30leté a 40leté. Na podzim 2021 přibyla do základní řady 15letá whisky Viking Heart.

inside the warehouse

Palírna Highland Park, starší a větší ze dvou palíren v Orknejském souostroví, je vůbec nejseverněji položenou palírnou nejen ve Skotsku, ale i ve světě.
Dnešní palírna Highland Park byla založena r. 1825 Robertem Borwickem, ale již od 90. let 18. st. na místě dnešní palírny pálil načerno místní kněz Magnus Eunson, který prý schovával ilegální whisky přímo v kostele (Magnus Eunson přes den pracoval jako kněz a v noci pálil a pašoval alkohol). Tento „temný původ“ palírny připomíná limitovaná edice Dark Origins. . V r. 1890 koupili palírnu společně James Grant (majitel Glenlivet) a William Stuart (majitel Miltonduff). V r. 1898 Grant odkoupil Stuartův podíl a provedl přestavbu, při níž zvýšil počet destilačních kotlů z dvou na čtyři. R. 1937 koupila palírnu společnost Highland Distillers, která byla v r. 1999 převzata společností Edrington.