Irská káva – Se smetanou a whiskey
Irská káva je legendární horký koktejl, který v originálním složení obsahuje filtrovanou kávu, třtinový cukr, irskou whiskey a spoustu smetany. Tento nápoj má také svojí sklenici, do které patří. Lahodné spojení kvalitní filtrované kávy s poctivou irskou whiskey a s chladnou jemně šlehanou smetanou je prostě dokonalá kombinace.
Irská káva figuruje na seznamu koktejlů Mezinárodní barmanské asociace.
Náročnost přípravy koktejlu Irská káva
Příprava má svůj přesně daný postup, pokud není dodržen, nelze hovořit o irské kávě. To platí zejména pro smetanu, kterou nelze nahrazovat ničím jiným. Irská káva se také nikdy nepřipravuje z espressa.
Recept na přípravu koktejlu Irská káva
- Připravíme si potřebné ingredience
- Filtrovanou kávu (cca 1,5 dl), např. použijeme french press, nebo papírový filtr
- Irskou whiskey (0,4 dl)
- Šlehanou smetanu (30%)
- Třtinový cukr – 2 lžičky na porci (dle chuti)
- Sklenici na Irskou kávu (silnostěnná na stopce, objem cca 230-250 ml) nahřejeme horkou vodou
- Vložíme cukr
- Zalijeme horkou kávou a mícháme dokud se cukr nerozpustí
- Přidáme whiskey
- Na povrch dáme šlehanou smetanu – cca 2 cm, lijeme opatrně přes lžičku
- Nemícháme
- Drink je hotov
Postup přípravy můžete sledovat na videu níže.
Historie koktejlu Irská káva
Vznik irské kávy bychom mohli vysledovat do irského města Foynes v hrabství Limerick. U vzniku nápoje stála náhoda. V roce 1943 si Brendan O’Regan otevřel kavárnu s restaurací v blízkosti letiště a pověřil jejím vedením Joe Sharidana, který je považován za tvůrce tohoto legendárního nápoje.
Historka popisuje situaci, kdy byli cestující americké společnosti Pan Am špatným počasím přinuceni zůstat v letištní hale. Sharidana napadlo povzbudit je kávou, do které pro zahřátí nalil pravou irskou whiskey. Tato barmanská improvizace měla u cestujících velký úspěch a když byl dotázán, jestli jde o brazilskou kávu, odpověděl: „No, that’s Irish coffee“, v překladu „Ne, tohle je irská káva„. A světová legenda se zrodila.
Ačkoliv byla irská káva populární, komerční úspěch nápoj zaznamenal až na území Spojených států, konkrétně v San Franciscu. Zde jste měli možnost ochutnat kousek ostrovní kultury již v roce 1952, a to díky novináři Stantonu Delaplaneovi, který ji s majitelem sanfranciské kavárny Buena Vista Cafe Jackem Koepplerem zařadili do svého nápojového lístku. Od roku 1952 tak i ve Spojených státech mohli ochutnat slavný alkoholický nápoj. Předcházely tomu snahy starosty města, majitele mlékárny, kterého snaha dosáhnout ideální konzistence šlehačky málem stála život. Při testování se tak „zabral“ do práce, že přestal počítat množství irské kávy, kterou vypil.
Delaplane pak pokračoval v osvětě a často nápoj zmiňoval ve svém cestovatelském sloupku novin San Francisco Chronicle, čímž kávu zpopularizoval napříč Amerikou.
Závěr
Kavárna Buena Vista Cafe servíruje irskou kávu dodnes. V podnicích po celém světě narazíte na spoustu nápojů, jejichž autoři se inspirovali irskou kávou. Irish Espressotini nebo Irish Coffee cocktail jsou jen dva nápoje, které kořeny v receptuře irské kávy rozhodně nezapřou.
Vídeňské kavárny nápoj podobný irské kávě servírovaly již v polovině 19. století, a to pod názvem Pharisaer a Fiaker. Oba tyto nápoje se servírovaly do skla překrytého šlehačkou. Ve Francii se také můžeme setkat s nápojem nazvaným Gloria, o kterém se můžeme dočíst v dílech Honore Balzaca a dalších.
Alkoholická lahůdka lákala celebrity z celého světa, např. slavný herec Cary Grant nebo revolucionář Che Guevara byli častými konzumenty irské kávy.
Irská káva má dokonce svůj svátek, a to 25. ledna. V angličtině existuje výraz „irish up“, což bychom volně mohli přeložit jako po-irštění a znamená do něčeho (nebo někoho) nalít whiskey.