Jak je to s alkoholem v Chorvatsku
Poslední dobou se v médiích objevuje řada poplašných zpráv, podle kterých se stalo Chorvatskou po zavedení eura jednou z nejdražších světových destinací a také zcela protichůdných zpráv, které tvrdí, že ceny v Chorvatsku rostly jen mírně a pouze zohledňují inflaci.
Je až s podivem, kolik Čechů má za ideální dovolenou opékání se na pláži v Chorvatsku a ideálně po nonstop jízdě autem z Česka. Přitom do Chorvatska se dá dostat za pár desítek euro letecky, za necelé dvě hodiny.
Když už někdo volí cestu autem a ještě chce ušetřit, neměl by se zaměřovat pouze na Chorvatsko, ale na celý Balkánský poloostrov a tam platí, že všude na Balkáně je levněji než v Chorvatsku. A auto je k cestování po Balkánském poloostrově a poznávání odlehlejších oblastí úplně nejvhodnější.
Kulturní a ekonomická specifika Chorvatska
Životní úroveň je v Chorvatsku o trochu nižší, než v Česku, nebudeme to hledat ve statistikách, ale bude to cca 20%. Průměrná výše chorvatských platů je také cca o 20% nižší než těch v Česku.
Ovšem Chorvatsko je poměrně různorodá země a tak platí, že průměr nám toho moc neřekne. V zásadě platí, že do Chorvatska jezdí turisté přes léto hlavně k moři. A pro průměry platí, že čím je v Chorvatsku u moře oproti průměru dráže, tím je ve vnitrozemí oproti průměru zase levněji.
O Chorvatech se také říká, že se snaží během letní sezóny vydělat na celý rok, aby v zimě nemuseli pracovat a tomu také odpovídají ceny jejich služeb.
Nelze se tedy divit tomu, že majitelé a provozovatelé plážových barů u našlapaných pláží a podniků na hlavních třídách historických měst drží ceny poměrně vysoko, pokud nedostatek hostů nepociťují.
Už jen proto, že do Chorvatska nejezdí jen Češi, ale také ostatní turisté a pro ně ceny nejsou odrazující. Ovšem v Chorvatsku žijí i místní obyvatelé, kteří si chtějí také večer zajít na večeři, nebo na skleničku a tak ve vedlejších uličkách, několik bloků domů od pláže se najde vždy nějaký podnik, kam chodí pouze místní obyvatelé a turisté jsou tam výjimkou.
Ceny tam bývají mnohem přívětivější, uzpůsobené možnostem a příjmům místních obyvatel a také kvalita jídel i nápojů mnohem vyšší, protože vaří jídla a míchají drinky zejména pro štamgasty ze sousedství. A nestojí o to, aby je sousedé pomlouvali.
Ceny alkoholu v Chorvatsku
Supermarkety a alkohol
Ceny v supermarketech typu Lidl apod. se v Chorvatsku mírně liší – u moře je dráže.
Ceny alkoholu jsou v případě Chorvatska o trochu vyšší než u nás.
Pivo je u nás mnohem levnější – cca od 0,5 euro za láhev a v akcích ještě méně. Tak levně ho v Chorvatsku nekoupíte. Platí, že pod 1,10 euro se nejspíš vůbec nedostanete a to ještě jen u místních značek.
Víno – lokální chorvatská vína jsou poměrně levná – počítejte od cca 3,5 euro za o,7 láhev vína.
Pokud však máte svojí oblíbenou značku importovaného vína, nejspíš se vyplatí nákup u nás.
U neznačkových destilátů typu vodka, brandy pak počítejte s cenami 6-8 euro za 0,5 láhev
Ceny alkoholu ve večerkách a minimarketech
Zde opravdu záleží na koho narazíte (ostatně stejně jakou u nás na pěší zóně v centru Prahy, kde nejsou výjimkou pasti spoléhající na neznalost turistů, kde stojí láhev vody 190 korun či Pražské vodky 990 korun a ve vedlejším obchodě máte ceny třeba už úplně normální).
Opět platí, že večerka u pláže či na hlavní třídě bude mít turistické ceny. A zde záleží na soudnosti či naopak drzosti majitele (mohou to být i stovky procent navíc proti supermarketu).
Večerky pro místní mimo hlavní turistické trasy mohou mít ceny cca + 30 až 100% ceny v supermarketech.
Počítejte s tím, že plechovka piva zde bude stát cca od 2,5 euro.
Ceny alkoholu v restauracích a barech
Tady se již Chorvatsko zcela integrovalo do západní Evropy.
Pokud budeme hovořit o restauracích a barech na hlavních náměstích a plážových promenádách, počítejte s cenami prakticky stejnými jako naproti v Itálii.
- Aperol Spritz 6-8 euro
- Campari Spritz 7-8 euro
- Pivo od 5-6 euro výše
- Lokální víno od 10 euro za džbánek (0.7 l)
Nutno podotknout, že se jedná o turistické podniky, kam sami Chorvaté chodí pouze výjimečně. Je to koneckonců stejné jako například v Praze na Staroměstském náměstí, kam také běžný Čech na pivo s výhledem na orloj zrovna nechodí.
Závěr
Ano, Chorvatsko se přiblížilo západní Evropě, čemuž odpovídají i ceny alkoholu. Stále však platí, že o výši své útraty za alkohol rozhoduje každý sám už jen výběrem toho kterého podniku.
Pokud tedy jedete do Chorvatska autem a máte dostatek místa, vyplatí se alkohol nakoupit již po cestě v nějakém supermarketu a na místě vám pak odpadne starost s jeho nákupem.
Když má někdo k dispozici apartmán s lednicí, a plánuje večer popíjet hlavně na jeho terase, je to ideální řešení a vyhne se tak nákupu alkoholu v turistických večerkách a minimarketech, kde se obvykle jeho zásoby během pobytu v plážových letoviscích dokupují.
Pokud si chcete snížit ceny alkoholu v místních supermarketech, koukněte do akčního letáku, třeba bude nějaký tzv. v akci. Ovšem tak vysoké slevy jako u nás tam nečekejte.
A nezapomeňte, že nápojové obaly a plechovky jsou v Chorvatsku zálohované.
Pokud vám připadají ceny v restauracích v Chorvatsku vysoké, jděte dále od pláže a zamiřte i do vedlejších uliček. V každém městě či plážovém letovisku najdete vždy nějaký podnik zaměřený hlavně na místní návštěvníky a třeba se během pobytu stanete štamgastem a budete se tam v dalších sezónách rádi vracet.