Jak na alkoholový detox 2/3 – příprava
Pokud jste se rozhodli podstoupit alkoholovou detoxikaci organismu, níže naleznete návod jak postupovat bod po bodu. Pokud tento návod dodržíte, podstatně zvýšíte svoji šanci na úspěch.
Jak postupovat při alkoholovém detoxu
Posuďte svůj životní styl a svůj vztah k pití
Mnoho lidí sice dokáže alkohol konzumovat jen příležitostně a bez problémů, ale jiní si na něm snadno vytvoří nebezpečnou závislost. Pokud pociťujete jeden nebo více z následujících příznaků, může se alkoholismus týkat i vás a měli byste se zamyslet nad tím, jak přestat tolik pít.
- Pijete už ráno
- Pijete sami
- Po pití máte pocity viny
- Pokoušíte se své pití skrývat před ostatními lidmi
- Jakmile si dáte jeden drink, je pro vás těžké nedat si další
- Když několik hodin nepijete alkohol, dostavují se abstinenční příznaky jako je pocení, třes, úzkost a nevolnost.
Zamyslete se nad tím, čeho chcete dosáhnout
Poté, co se rozhodnete, že byste měli omezit pití alkoholu nebo s ním úplně přestat, si musíte vytyčit konkrétní cíl.
- Jestliže je vaším cílem s pitím přestat úplně, napište si „Tento den (doplňte datum) přestanu pít alkohol.“ Určete si konkrétní datum, kdy s pitím skončíte. Budete pak mít před sebou konkrétní cíl.
- Možná, že nechcete přestat úplně, ale ze zdravotních důvodů jste se rozhodli pít jenom v pátek a v sobotu. Tomu se říká snížení rizika. Napište si jako cíl například „od tohoto data budu pít jen v pátek a v sobotu“. Opět je důležité stanovit si konkrétní datum, kdy začnete. Vybudujte si schopnost uvědomit si, kolik drinků už jste vypili a jak se během té doby cítíte. Místo toho, abyste si stanovili limit kolik alkoholu smíte vypít, si vybudujte schopnost rozpoznat, když pijete příliš rychle nebo zda pijete víc v přítomnosti cizích lidí. Čím více o svém pití víte, tím víc ho budete mít pod kontrolou.
- Pokud pouze plánujete snížit svou spotřebu alkoholu, můžete a nemusíte podstoupit úplný detox. Podle toho, jak moc v současné době pijete, ale stejně může být dobré své tělo očistit. Každé větší snížení dávky návykové látky může způsobit abstinenční příznaky.
Oznamte svůj cíl svému okolí
Řekněte lidem ve vašem okolí o svých plánech. Tak si pro sebe začnete budovat záchrannou síť pro dobu, až budete procházet detoxem – odvykáním.
- Dejte lidem ve svém okolí najevo, co od nich budete potřebovat. Může to být úplně jednoduché, jako požádat je, aby vám nenabízeli alkohol, nebo budou i oni sami muset přestat pít ve vaší přítomnosti. Ať už potřebujete cokoliv, řekněte to jasně a srozumitelně.
- Je obzvlášť důležité, abyste o svém úmyslu řekli lidem, se kterými jste zvyklí pít. Tlak okolí pomůže spoustě pijáků přestat. Pokud vás tito kamarádi nepodpoří a dál vás nutí do pití, možná se s nimi budete muset přestat stýkat.
Odstraňte ze svého bytu/domu všechen alkohol
Až začnete prožívat abstinenční příznaky, možná nebudete schopni své chutě ovládat. Vyhněte se pokušení tím, že si doma nenecháte žádný alkohol.
Získejte podporu
Najděte si skupinu anonymních alkoholiků, kde se setkáte s lidmi, kteří mají stejný problém jako vy. Na setkání můžete začít chodit předtím, než začnete s detoxikací, a pokračovat během celého procesu.
Příprava na alkoholovou detoxikaci
Navštivte lékaře
Detoxikace může být velmi nebezpečná, pokud není provedena správně, takže než se do ní pustíte, měli byste se poradit s lékařem. Ten vám řekne, zda je pro vás domácí detox vhodný či nikoliv. Pokud jste opravdu silný alkoholik, je možné, že potřebujete odbornou detoxikaci v lékařském zařízení. Lékař vám také může předepsat medikamenty, vitamíny a doplňky, které vám s čištěním těla pomohou.
- Lékař vám také může vypsat neschopenku, abyste během detoxikace nepřišli o zaměstnání.
Kontaktujte kamaráda nebo příbuzného
Zeptejte se ho, zda by s vámi během detoxikace nezůstal. Detox byste rozhodně neměli podstupovat sami. Je spojován s mnoha riziky a je možné, že budete potřebovat lékařskou pomoc. Běžně se stává, že lidé, kteří se rozhodnout detoxikovat úplně sami, nakonec volají sanitku, když potřebují pomoc.
Abstinenční příznaky se mohou rychle zhoršit a vy můžete ztratit vědomí dřív, než vytáhnete telefon. Znamená to, že potřebujete někoho pro případ nouze. První tři dny by s vámi měl zůstat 24 hodin denně a zbytek týdne by vás měl pravidelně kontrolovat. Z tohoto důvodu je vhodné začít s detoxem v pátek.
Zjistěte si, jaké jsou abstinenční příznaky a rizika
Detox nebude příjemný zážitek. Pro silné, dlouhodobé alkoholiky může dokonce skončit smrtí, pokud se neprovede správně. Vy i člověk, který s vámi zůstává, byste se měli připravit na následující příznaky, které se mohou objevit za několik hodin od chvíle, kdy jste si dali poslední drink, a trvat přibližně do třetího dne. Mohou ale trvat i celý týden.
- Silná bolest hlavy.
- Noční pocení.
- Rychlé bušení srdce.
- Nevolnost a zvracení.
- Dehydratace.
- Třes.
- Duševní poruchy jako zmatenost, podrážděnost, deprese a úzkost.
- Závažnější příznaky jako halucinace a záchvaty.
- Delirium tremens (DT) to se obvykle objeví zhruba 24 až 72 hodin od posledního pití a charakterizuje ho extrémní dezorientace, podrážděnost a třes po celém těle. Nejčastěji postihuje lidi, kteří byli silní alkoholici deset let a víc.
Poznejte, kdy potřebujete lékařskou pomoc
Člověk, který zůstane s vámi, by měl vědět, kdy je čas zavolat lékaře. Pokud máte kterýkoliv z následujících příznaků, buď zavolejte sanitku, nebo se nechte odvézt na pohotovost.
- Horečka 39°C a víc.
- Záchvaty a ztráta vědomí.
- Zrakové nebo sluchové halucinace.
- Silné, neustávající zvracení, nebo dávení.
- Extrémní podrážděnost nebo výbuchy násilí.
- Delirium tremens.
Udělejte si doma zásoby jídla a vody
Možná, že se vám nebude chtít vycházet z domu, a váš pomocník by vás neměl nechávat o samotě prvních několik dní. Je velmi důležité mít dostatek čerstvého jídla a několik litrů vody. Zmrazte si malé porce jídla, abyste se mohli snadněji najíst, pokud vám nebude dobře. Vybírejte si zdravé jídlo, abyste doplnili živiny, které detoxikací ztrácíte. Dobrou volbou, až budete nakupovat, je:
- Čerstvé ovoce a zelenina.
- Potraviny s vysokým obsahem proteinů jako kuřecí a rybí maso nebo arašídové máslo.
- Ovesné vločky, které pomáhají kontrolovat krevní cukr.
- Polévka v konzervě. Lidé často během detoxikace ztratí chuť k jídlu, takže se vždycky hodí tekutá strava jako polévka.
- Vitamínové doplňky. U těžkých pijáků je běžné, že mají nedostatek vitamínů, takže abyste zůstali zdraví, budete tyto živiny muset nahradit. Dobrou volbou je vitamín B, C a doplňky s hořčíkem. Používejte pouze takové, které schválí váš lékař.
Požádejte v práci alespoň o týdenní dovolenou
Během detoxikace nebudete v takové kondici, abyste chodili do práce. Může trvat až 7 dní, než odezní nejtěžší příznaky, takže pokud začnete v pátek či sobotu, měli byste se připravit na to, že následující týden strávíte doma. Pokud si váš lékař myslí, že je to nezbytné, nechte si vypsat neschopenku.
Všechny díly