Jak postupovat při domácí výrobě vína – 1/2

U nás v Česku je víno všudypřítomné a mnohdy je v supermarketech mnohem levnější, než nealkoholické limonády. Proto by se mohlo zdát, že jeho domácí výroba z hroznů nemá žádné ekonomické opodstatnění. To samozřejmě nemá, ale pro mnoho lidí to může být zdroj zábavy, záliba a koníček, stejně jako když si někdo doma vaří vlastní pivo, nakládá vlastní okurky, nebo peče vlastní dort.

Také se nedá předpokládat, že by si tímto způsobem někdo doma vyráběl vyšší desítky, nebo snad stovky litrů vína. To by bylo neuvěřitelně zdlouhavé, protože pro takové množství už potřebujete vhodné vybavení, které lidé běžně doma nemívají a kvůli jednorázové výrobě domácího vína se jim jeho pořízení nevyplatí.

Vlastní výroba domácí vína vám dá možnost zamyslet se nad tím, je je vlastně výroba domácího vína náročná, kolik času zabere, nebo jestli třeba ve výsledku chutná jinak než tak, jak ho známe z renomovaných vinařství a z vinoték.

Berte proto tento návod, neboli postup práce, jak informaci pro nadšence, kteří si prostě chtějí domácí výrobu několika litrů vína vyzkoušet, už jen aby na vlastní kůži poznali, co to to vše obnáší. a mohli se tak před přáteli pochlubit vlastním výtvorem.

Pojďme tedy rovnou k věci.

Vhodný termín

Víno si lze vyrábět samozřejmě celoročně z importovaných hroznů, ale ideální je vyrábět vlastní víno v době, kdy je to to obvyklé a dostupnost hroznů je největší, tedy na podzim, kdy hrozny dozrávají.

Kontrola cukernatosti bobulí je v zásadě jednoduchá, ale potřebujete k ní moštoměr.

Moštoměr pro domácí využití seženete za pár stovek korun a není to velká investice. Hrozny potřebujete samozřejmě co nejvíce sladké. Pokud si chcete vyrobit jen pár lahví, jde to samozřejmě i bez moštoměru.

V závislosti na tom, zda použijete bílé, nebo modré hrozny se pohybuje hodnota cukernatosti, která je pro různé odrůdy rozhodujícím faktorem zralosti. V průměru se uvádí pro bílé odrůdy hodnota 21 °NM jako stupeň zralosti, u modrých je to pak 23 °NM.

Hrozny vína

Pokud máte zahrádku, a na té pár keříků vína, je to ideální řešení, jak ho zužitkovat. Víno je potřeba nejprve nechat řádně dozrát, protože teprve tehdy dosahuje maximální cukernatosti, což je pro domácí výrobu vína velmi důležité.

Hrozny ze supermarketu – tohle není příliš vhodná vína, už jen proto, že v supermarketech se prodávají odrůdy hroznového vína, které jsou šlechtěny pro to, aby při konzumaci chutnaly co nejlépe. Nejsou primárně určeny pro výrobu vín. Což ovšem neznamená, že je nelze použít. Chuť vína však může být odlišná.

Další možnost je zakoupit hrozny od vinaře přímo na vinici. To by neměl být větší problém, a určitě se s vinařem domluvíte. Zde je výhoda, že si budete moci vybrat i mezi několika odrůdami, podle toho, jaké víno si chcete zkusit vyrobit.

Drcení hroznů

Pokud tedy máme hrozny vína, přichází na řadu další krok a to je drcení a odstopkování hroznů. Pakliže nemáte doma stroj, do kterého nasypete révu a z ten z hroznů odstraní nežádoucí části, budete to muset udělat manuálně. Nechceme totiž, aby stopky zůstávaly v moštu.

Také se tím naruší bobule, což podpoří jejich kvašení. Při drcení dáváme hlavně pozor na to, abychom do moštu nerozdrtili i pecky. Ty jsou totiž hořké a může to pak nevalně ovlivnit chuť celého výrobku. Ostatně drtíme jen lehce, mysleme na to, že na lisování teprve přijde řada.

Poté necháme lehce rozdrcené hrozny uležet. Začne se z nich samovolně uvolňovat šťáva. Takto necháme bobule ležet několik hodin, v případě některých specifických bílých odrůd alespoň jeden celý den.

Pokud máte v plánu vyrobit víno červené, necháváme jej po drcení kvasit déle, než bílé odrůdy. Je možné přidat do drti i cukr, aby se urychlilo kvašení a rychleji se tak uvolnilo barvivo. Na 10 kg bobulí se připadá pouze 80 g cukru.

Když budeme drtit a lisovat červené odrůdy stejně jako ty bílé, nikdy nezískáme požadovanou barvu vína, ale pouze světlý, nebo lehce narůžovělý odstín. Drť z červených hroznů necháváme uležet několik dní, maximálně týden. Poté scedíme puštěný mošt a zbytek ještě vylisujeme.

Lisování hroznové šťávy

Tohle je ta nejnamáhavější a nejpracnější část při výrobě vína, kterou obvykle zastávají stroje.

Podívejte se tedy, zda doma nějaké stroje máte. Zkuste najít odšťavňovač, mlýnek na ovoce, apod. Pokud nic takového doma nemáte, je potřeba lisovat šťávu ručně.

Použít lze plátno, nebo silonky a postupujeme jako kdybychom ždímali hadr. Lisujte tak, tak aby zůstala jen co nejsušší matolina.

Alternativně lze zkusit moštárnu, ale zde záleží zejména na množství hroznů, kdy několik kg a nižší desítky kilogramů je pro moštárnu příliš málo a moštárny jsou provozovány pouze v době sklizně a krátce po ní, nikoliv celoročně.

Případně můžete zkusit už od vinaře koupit již čerstvě vylisovaný hroznový mošt, ale zde je potřeba přizpůsobit termín výroby vašeho vína době sklizně.

Poté už jen stačí přelít mošt do vhodné nádoby, třeba demižónu. Je důležité ho dokonale vydesinfikovat. Jako desinfekci si zakupte dvoj siřičitan draselný, který rovněž seženete ve vinařských potřebách a dle návodu na obalu nádoby vydezinfikujte.

Všechny díly