Jak ředit alkohol vodou, tabulka pro ředění alkoholu

Alkohol, tedy zejména destiláty se běžně vodou ředí. Dochází k tomu z různých důvodů. Nejčastěji proto, že při destilaci se vyrobí koncentrovaný destilát, který není vhodný pro přímou konzumaci, protože je příliš silný a převažuje v něm chuť a aroma alkoholu nad samotnou chutí a aroma nápoje. Přímá konzumace takto silného destilátu je také velmi nebezpečná pro lidské zdraví a negativně ovlivňuje stav vnitřních orgánů.

Dalším důvodem proč se ředí alkohol vodou je například jeho pančování, kdy se nepoctivý obchodník snaží tímto nelegálním způsobem vydělat. Nepoctivý barman může vodou také doplňovat láhve s destiláty…

Možná vás to překvapí, ale běžně se vodou ředí například i pivo. Dochází k tomu zejména proto, že pokud je například někdo večer při práci na počítači zvyklý popíjet pivo, po pár sklenicích už je většinou příliš opilý a není schopen další práce. Ředěním tento stav oddálí na dobu, kdy už by s prací stejně skončil.

Zásady pro ředění alkoholu vodou

  • Alkohol řeďte vždy vodou.
  • Důležitá je kvalita vody, kterou pro ředění použijete.
  • Měli byste zvolit vodu měkčí s nižším obsahem minerálních látek, zejména sloučenin hořčíku a vápníku.
  • Při ředění alkoholu je zásadní, aby voda neobsahovala pesticidy, bakterie či těžké kovy.
  • Pokud zvolíte k ředění příliš tvrdou vodu, může se vám pálenka zakalit.
  • Zákal se pak odstraňuje jen velmi obtížně.
  • Doporučuje se přidávat vodu tzv. měkčí tedy s nižším obsahem kationtů vápníku a hořčíku, do stupně tvrdosti 3 – 4 dH.
  • Nedoporučuje se k ředění používat minerální vody, kde je vysoký obsah minerálních prvků častou příčinou zákalu.
  • Kvalitu vody lze upravit pomocí ionoměniče, který bývá běžně dostupný v pálenicích.
  • Doporučuje se přilévat vodu do destilátu a ne naopak. Přilévejte pozvolna a stále míchejte.
  • Při ředění alkoholu je důležité, aby byla teplota obou kapalin stejná. Pokud podmínku nedodržíte, opět hrozí, že se vám vytvoří zákal.
  • Pokud ředíte menší množství alkoholu a nechcete řešit případné problémy s kvalitou vody a případnými zákaly, je vhodné zakoupit v supermarketu tzv. vodu kojeneckou, která má již z výroby výborné parametry pro ředění alkoholu.

Tipy a postupy jak ředit alkohol vodou

  • Pokud se na ředění slivovice či jiné pálenky chystáte poprvé, je určitě dobré začít s malým množstvím, na kterém si celý proces vyzkoušíte. Pravděpodobnost úspěchu celého procesu se odvíjí i od vámi požadované koncentrace destilátu. Pokud chcete dosáhnout běžné koncentrace 50 až 55 %, hrozí vám menší riziko vzniku zákalu, než pokud chcete docílit koncentrace nižší. 
  • Platí, že čím nižší je požadovaná koncentrace, tím více závisí na kvalitě vody a čím větší procenta bude mít výsledná zředěná pálenka, tím menší pravděpodobnost zákalu hrozí. 
  • V Čechách a na Moravě se pálenky dořeďují na koncentraci alkoholu 50 – 52 % objemových. Při této koncentraci obvykle zákal nehrozí. Dořeďování na koncentraci alkoholu 40 – 45 % obj. je obvyklé zejména v německy mluvících zemích. Nízká koncentrace alkoholu dává lépe vyniknout vůni a chuti, ale riziko zákalu je vysoké. Zde se doporučuje provádět filtraci pálenky za nízké teploty.

Reverzní osmóza upraví kvalitu vody

Pokud máte doma nevhodnou kvalitu pro ředění alkoholu, řešením může být její úprava metodou reverzní osmózy.

Reverzní osmóza je metoda, která se používá k úpravě vody v domácnostech, v akvaristice, ve firmách a průmyslu, v nemocnicích a dalších oborech činností. Jedná se o komplexní úpravu vody, která v závislosti na účinnosti a počtu použitých filtrů zachytí primárně rozpuštěné soli a pevné částice jako hlínu a písek, ale také pesticidy, jiné organické látky, těžké kovy, chlor, antibiotika nebo mikro plasty. 

Reverzní osmóza vody obsahuje několik filtračních vložek, které se liší tím, jak velké částice propustí. První filtr bývá sedimentační. Slouží k zachytávání větších částic, jako je štěrk, kamínky, hlína a písek. Nečistotami se filtr brzy zanese, a proto je potřeba ho zhruba dvakrát za rok vyměnit. 

Dále se v reverzních osmózách používají uhlíkové filtry, které zachytávají menší částice. Uhlíkových filtrů může být hned několik. Čím více filtrů reverzní osmóza má, tím účinněji filtruje. 

Po filtrech voda prochází membránou, která nepropouští rozpuštěné látky, jako například sůl a tvrdost vody. Po klasické osmotické membráně může a nemusí následovat UV membrána, která zaručuje dezinfekci vody po bakteriální stránce. 

Tabulka pro ředění alkoholu vodou

Pro konzumaci je obvykle třeba destilát naředit. Určení množství vody, tak abychom dosáhli požadované koncentrace alkoholu udává tzv. Platoova tabulka.

Z této tabulky snadno vyčtete, kolik vody budete na ředění alkoholu potřebovat. V tabulce si zvolíte současnou a požadovanou koncentraci a okamžitě uvidíte, kolik litrů vody je potřeba na zředění jednoho litru pálenky.