Jak se pije absinth
Absinth byl vždy alkoholický nápoj, který kolem sebe vytvářel tajemnou auru. Nikdy se nepil nějak masově. Byl považován na inspirativní nápoj básníků, spisovatelů, malířů a vůbec umělců všeho druhu.
Byla to jejich tajemná zelená můza, která jim dodávala inspiraci pro jejich tvorbu. Historka, ve které si malíř Vincent van Gogh pod vlivem absinthu uřízl ucho je všeobecně známá.
Ať už je pravdivá či nikoliv, je nutné dodat, že tehdejší a dnešní absinth se velmi liší. Hlavní složkou nápoje, tedy tou, která dělá absinth absinthem je pelyněk a ten obsahuje halucinogenní látku thujon.
V dobách Vincenta van Gogha jeho obsah v nápoji asi nikdo neřešil, ale dnes už absinth žádné halucinogenní látky neobsahuje. dnes je to jen silný alkohol.
Ovšem svou auru tajemnosti si dodnes zachoval.
Dnes je to však spíše turistické lákadlo a prostředek jak prodat turistům kus bájí a pověstí a mytologie.
Výběr kvalitní láhve absinthu
Kvalitní absinth je vždy destilovaný a vyrobený pouze z bylin.
Pokud tedy narazíte na nějaký absinth vyrobený studenou cestou, nebo macerát z bylin a lihu, případně s nějakými aditivy jako je potravinářské barvivo či syntetické příchutě, nejedná se o kvalitní absinth (pokud jde vůbec o absinth). Může se jednat o nějaký absinthový likér, případně úplně něco jiného.
A takovou láhev určitě ochutnat nechcete.
Tyto informace a složení absinthu najdete na etiketě a čtěte při výběru opravdu pozorně.
S výběrem vám také pomůže tmavá zelená barva připomínající suchý list. Chuť by nikdy neměla být výrazně hořká, vůně je bylinková a lékořicová. Výrobou skvělého absinthu se proslavili Francouzi a Švýcaři. Lihovary v Česku jsou však také známé jejich výrobou.
Jak rozhodně nepít absinth
Zapomeňte na klasické pití absintu po panácích jako se u nás pije vodka, případně s několika kostkami ledu. Absinth je poměrně silný destilát, který obsahuje 60-80% alkoholu a takto silný destilát si samotný rozhodně nevychutnáte.
Aby absinth uvolnil svojí chuť ani vůni. Jeho potřeba naředit vodou.
Jediným pádným argumentem člověka, který pije absinth po panácích a samotný neředěný může být fakt, že mu absinth tímto způsobem chutná.
Ale to jen za předpokladu, že ochutnal i pravý absinth připravený ke konzumaci tím správným způsobem.
Francouzská metoda pití absinthu
Tato metoda je považována za tradiční a originální.
Tradičně se absinth pije ředěný s pomocí absinthové lžičky, která se spolu s kostkou cukru položí na sklenku s absintem. Přes cukr pomalu prokapává ledově vychlazená voda až do výsledné koncentrace cca 3-5 ku jedné, podle chuťových preferencí. Voda nejen ředí absint, ale také vysráží složky, které jsou dobře rozpustné v alkoholu, ale hůře rozpustné ve vodě.
Výslednému mléčnému zakalení se říká louche, což ve francouzštině znamená neprůhledný nebo nejasný. Kromě krásného vizuálního efektu se tak zvýrazní bylinné aroma, které není v čistém absintu tak patrné. Působivost francouzského rituálu lze ještě posílit využitím absinthové fontány, tedy speciální skleněné karafy s kohoutky, ze které necháte ledovou vodu kapat.
Pro popíjení absinthu existují speciální sklenice s rezervoárem ve spodní části. Absinthová fontána se naplní studenou vodou a pomalu odkapává do sklenice s absinthem. Často voda také stéká po děrované lžičce a rozpouští se přímo do absinthu. Typická zlatohnědá barva se náhle mění na mléčnou zakalenou. Jak je to možné? Díky takzvanému louche efektu.
Na povrchu se po čase začne tvořit tenká zelenkavá vrstva, jejíž zmizení signalizuje připravenost drinku ke konzumaci. Zakalení, louche, je způsobeno právě anýzem, fenyklem a dalšími bylinkami. Tyto komponenty nejsou rozpustné ve vodě. Přidáním vody se taktéž vyvolá rozkvět těchto bylin, jejichž aroma a chuť nejsou před přidáním vody v absinthu přítomny.
Studená voda nejen sníží sílu alkoholu, ale zároveň absinthu dodá tu správnou chuť a barvu. Absinth se pije pomalu opakovaným usrkáváním, jakoby se stále ochutnává.
Správná sklenice pro pití absinthu je skleněný silnostěnný pohár na nožce.
Česká metoda pití absinthu
Bohemian metod – fire show.
Tento způsob konzumace není originální, jedná se zejména o show pro turisty.
Tato metoda v sobě spojuje show s ohněm a je vizuálně zajímavější. V českých barech je jasnou jedničkou. Ovšem není považována za originální a je i trochu nebezpečná, protože se manipuluje s ohněm a vysokoprocentní lihovinou a okolo toho všeho jsou samí opilci.
Tato metoda je spojena s využitím absinthové lžičky. Kostku cukru předem necháte nasáknout absinthem, položíte na lžičku nad sklenici s nápojem a zapálíte. Cukr zvolna karamelizuje a přes lžičku odkapává do sklenky s nápojem. Je potřeba vyčkat, případně lze zbytek kostky vhodit do nápoje, čímž se vznítí i obsah sklenky.
Plamen lze jednoduše uhasit přilitím chladné vody, kterou se nápoj zároveň naředí. Promíchejte, případně ještě dořeďte ledovou vodou a pijte.