Jak se vyznat v názvosloví okolo whisky, whiskey a bourbonu

Whisky asi není potřeba nikomu představovat – vžilo se pro ní synonymum skotská a opačně – pokud si objednáte v baru skotskou, vždy dostanete whisky. Ale málo je už známá skutečnost, že označení skotská je povoleno pouze pro produkty, které byly kompletně vyrobené a lahvované ve Skotsku, není tedy povolen žádný import kvůli navýšení produkce.

Ovšem whisky se nevyrábí jen ve Skotsku, ale v mnoha zemích světa a tak se názvosloví liší, zejména s ohledem na geografii.

Whisky versus whiskey

Rozdíl mezi whisky a whiskey není pouze v tom jednom písmenku „e“ co je tam zdánlivě navíc. Whiskey je označení pro whisky v Irsku (a nejen tam).

Rozdíl v názvech vznikl rozdílným přepisem starého gaelského výrazu pro whiskey – uisge beatha (v překladu – živá voda, nebo voda života). Při transkripci do angličtiny došlo v obou zemích k rozdílným překladům a tato diference vydržela dodnes a nevypadá to, že by to chtěl někdo někdy měnit.

Také se traduje, že irská whiskey v počátcích své výroby kvalitou převyšovala skotskou whisky, a to přidané „e“ v názvu byl záměr, aby odlišili svůj kvalitnější produkt.

  • USA – Příliv irských přistěhovalců do Ameriky způsobil, že se transkripce s přidaným „e“, tedy whiskey rozšířila i v Americe (někteří minoritní výrobci stále používají označení whisky jako snahu se odlišit, nebo jako odkaz na svůj skotský původ).
  • V Kanadě se běžně používá pro lokální produkty označení whisky (opět zřejmě odkaz na původ výrobců).
  • Japonsko – japonské whisky už kvalitou dávno dostihly skotský originál. Japonská whisky má totiž základy ve Skotsku. Masataka Taketsuru se v roce 1918 vydal na studia do Skotska. Jako učeň prošel několika regiony, včetně světoznámé palírny Speyside, aby se pak se vrátil domů a své znalosti tam zúročil. Nejprve v japonské palírně Yamazaki a později ve své vlastní palírně, která je dnes známá pod názvem Nikka.
  • Taiwan – ano i na Taiwanu se vyrábí whisky a původ taiwanské whisky hledejte opět ve Skotsku, kde se její výrobě naučili.

Bourbon a Tennessee whiskey

  • Bourbon

Bourbon vznikl v USA v 18. století, v americkém státě Kentucky, kde se tak místní farmáři snažili zužitkovat nadbytek úrody kukuřice. A tak se místní chudí zemědělce rozhodli destilovat kukuřičná zrna. Výsledkem byla jedinečná chuť bourbonu, která byla sladší než u whiskey a obsahovala typické medové tóny.

Bourbon je tedy americký lokální produkt, pokud chce výrobce tento název používat, musí pocházet výhradně z USA (ze státu Kentucky pak pocházejí nejslavnější bourbony).

Aby se americká whiskey mohla nazývat bourbonem, musí obsahovat 51-80 % kukuřice a zrát výhradně v nových opálených sudech z bílého dubu (pokud zraje déle než 2 roky, smí nést označení straight bourbon).

Chuťový profil bourbonu záleží na tom, která obilnina je společně s kukuřicí použita. Bourbony s obsahem žita jsou obecně sušší a kořeněnější. Patří mezi ně třeba Four Roses Single Barrel, nebo Wild Turkey. Vyšší obsah pšenice naopak dodává vyniknout elegantní jemnosti, ke které se často přidávají jemně oříškové noty. To je typické například pro značku Maker’s Mark. A nám Česku důvěrně známý a u nás populární Jim Beam si stojí někde uprostřed žita a pšenice.

  • Tennessee whiskey

Tennessee whiskey je v zásadě bourbon – obsahuje přes 51 % kukuřice a zraje v nových opálených sudech z bílého dubu.

Rozdíl spočívá v tzv lincolském procesu výroby:

Lincoln County Process spočívá ve filtraci vypáleného destilátu přes vrstvu dřevěného uhlí. Dřevěné uhlí v Tennessee pochází z pečlivě vybraných cukrových javorů a whiskey mu vděčí za typickou nasládlost, jemnost a trochu lehčí chuťový profil, než jsme zvyklí u tradičních bourbonů. Získává tak svůj jedinečný a nezaměnitelný chuťový profil.

I když v americkém státě Tennessee najdem hned několik palíren, synonymem pro Tennessee whiskey se stal celosvětově právě Jack Daniel’s.

Závěr

Pokud máte zájem si vychutnávat kvalitní whisky, whiskey i bourbony po celý rok, můžete využít náš Exclusivo klub a jeho whisky program.

V takovém případě vám budeme zasílat po celý rok whisky, whiskey i bourbony rozmanitých chutí dle zvolené členské úrovně. A sadu sklenic určených na degustaci i s vaším klubovým číslem od nás obdržíte zdarma jako pozornost.

Více informací o našem klubu najdete zde:

Exclusivo klub – Váš okamžik dne – ALKOHOL DRINK