Jak správně pít absint
Absint, nebo také absinth, případně francouzsky absinthe je alkoholický nápoj po staletí opředený mnoha mýty a tajemstvími. Tento starý destilát má za sebou opravdu bouřlivou historii plnou zákazů a mýtů.
Nápoje je pojmenovaný podle starého latinského názvu pro pelyněk – absinthium, který mu dodává charakteristickou hořkost. V historii se absintu říkalo zelená múza či tajemná zelená víla, ale také zelené zapomnění. Dvojí pohled na legendární nápoj to vystihuje dokonale.
Historické konotace kolem absintu
Absint byl historicky považován za inspirativní, mající halucinogenní účinky a při jeho popíjení umělci – malíři, básníci a spisovatelé hledali v něm inspiraci pro svá díla.
Absint, jak ho známe dnes, se zrodil ve francouzsky hovořící části Švýcarska koncem 18. století, ale svou velkou éru zažil na přelomu století 19. a 20., kdy pelyňku propadli francouzští básníci Baudelaire, Rimbaud i Verlaine, britští spisovatelé Byron, Poe i Wilde a malíř Vincent van Gogh si údajně pod jeho vlivem uřízl ucho.
O nebezpečnosti absintu se vedly dlouhé debaty. Francouzský psychiatr Valentin Magnan v 19. století podával zvířatům výtažek z pelyňku a na základě pokusů pak usuzoval na nebezpečnost absintu. Pravdou je, že pelyněk a tedy i absint obsahují neurotoxickou látku thujon, která stimuluje nervovou soustavu a při nadměrném užití se otrava projevuje silnými křečemi. Absint neobsahuje pouze pelyněk, ale také řadu dalších bylin, jako je třeba anýz, fenykl, yzop nebo meduňka.
Skandály a zločiny spojované s požitím absintu přilévaly olej do ohně, až od roku 1908 postupně došlo k zákazu v Belgii, Brazílii, Francii, Holandsku, Švýcarsku i Spojených státech. V Americe zákaz trval dokonce až do roku 2007.
Dnes už nelze zcela jasně říci, jak to bylo s obsahem thujonu v historii v běžně vyráběném a prodávaném absintu. Podle několika pramenů ale ani zdaleka nedosahoval takové výše, aby byl pro člověka toxický a hrozilo mu nebezpečí.
Ovšem to ani zdaleka neplatí pro obsah alkoholu, mnohdy kolem 80%. Lze říci, že thujonem obsaženým v absintu se prakticky reálně nelze intoxikovat, protože by ho bylo nutné zkonzumovat tolik, že by to nešlo přežít. Kvůli vysokému obsahu alkoholu, je doporučeno pít absint pouze ředěný.
V dnešní době je konzumace absintu především rituální a lze jí považovat za vyhledávaný zážitek, který vyhledávají turisté při návštěvě České republiky. Mnoho podniků se tomu již přizpůsobilo a absintovou show nabízí. A ani síla alkoholu už není co bývala a převažuje výroba a konzumace slabších verzí absintu – i pod 60% obsahu alkoholu.
Jak správně pít absint
Jak správně pít absint je trochu složitější. Prameny se shodnou na ředění vodou, protože popíjet tak silný alkohol neředěný se prakticky nedá. A také je shoda na kostce cukru, kterou se nápoj sladí.
Dvě hlavní metody konzumace se dají označit jako Česká (Bohemian method) a Francouzská metoda.
Absint se také používá v několika koktejlech, ale dávkuje se ve velmi malém množství, zpravidla pouze po lžičkách.
Pojďme si představit obě metody konzumace:
Česká metoda
Bohemian metod – fire show.
Tato metoda v sobě spojuje show s ohněm a je vizuálně zajímavější. V českých barech je jasnou jedničkou. Ovšem není považována za originální a je i trochu nebezpečná, protože se manipuluje s ohněm a vysokoprocentní lihovinou a okolo toho všeho jsou samí opilci.
Tato metoda je spojena s využitím absintové lžičky. Kostku cukru předem necháte nasáknout absintem, položíte na lžičku nad sklenici s nápojem a zapálíte. Cukr zvolna karamelizuje a přes lžičku odkapává do sklenky s nápojem. Je potřeba vyčkat, případně lze zbytek kostky vhodit do nápoje, čímž se vznítí i obsah sklenky.
Plamen lze jednoduše uhasit přilitím chladné vody, kterou se nápoj zároveň naředí. Promíchejte, případně ještě dořeďte ledovou vodou a pijte.
Francouzská metoda
Tato metoda je považována za tradiční.
Tradičně se absint pije ředěný s pomocí absintové lžičky, která se spolu s kostkou cukru položí na sklenku s absintem. Přes cukr pomalu prokapává ledově vychlazená voda až do výsledné koncentrace cca 3-5 ku jedné, podle chuťových preferencí. Voda nejen ředí absint, ale také vysráží složky, které jsou dobře rozpustné v alkoholu, ale hůře rozpustné ve vodě.
Podrobnější informace najdete zde: Co je Ouzo efekt – ALKOHOL DRINK
Výslednému mléčnému zakalení se říká louche, což ve francouzštině znamená neprůhledný nebo nejasný. Kromě krásného vizuálního efektu se tak zvýrazní bylinné aroma, které není v čistém absintu tak patrné. Působivost francouzského rituálu lze ještě posílit využitím absintové fontány, tedy speciální skleněné karafy s kohoutky, ze které necháte ledovou vodu kapat.