Jak zvládat chuť na alkohol

Chcete skoncovat s alkoholem, ale nemyslíte na nic jiného než na alkohol.

Máte nutkání si nalít skleničku a začít pít.

Bažení po alkoholu (craving) je úplně běžná součást odvykání. Pokud zvládnete počáteční fázi, máte už napůl vyhráno a situace se bude s narůstajícím časem zlepšovat.

Bažení po alkoholu

Chuť na alkohol, neboli tzv. bažení je definováno jako silná touha nebo puzení užít alkohol či jinou návykovou látku.

Chuť na alkohol spouští zevní faktory, tedy rizikové situace – vidíte někoho pít a chcete také. A vnitřní faktory, tedy emoce a tělesné stavy. Hranice mezi zevními a vnitřními spouštěči jsou často nejasné a mohou přecházet jeden v druhý.

Lidově se tomu říká „chytnout slinu“.

Pokud budete abstinovat, je pro vás nejvíce rizikové, pokud je spouštěč intenzivní, trvá dlouho a je spojen s dalšími spouštěči, např. když přijdete do oblíbeného baru, kde vaši kamarádi již vesele popíjejí, hraje tam hudba, slečny jsou již napůl svlečené, panáky nalité na stole a oni vás zvou, abyste si přisedl.

Bažení je obvykle provázeno a přiživováno automatickými negativními myšlenkami, kdy si vnitřně říkáte, že si skleničku alkoholu, nebo i více prostě po celodenní, celotýdenní práci prostě jako odměnu zasloužíte.

Vše se pak projektuje do vašeho těla, začnete mít sucho v krku, velkou žízeň, zrychlené povrchové dýchání a zvýšenou tepovou frekvenci i zvýšený krevní tlak.

Projevuje se také vyšší slinění, oslabuje paměť, zhoršuje se koncentrace, schopnost předvídat následky určitého chování a může vést k tomu, že se napijete alkoholu.

Výzkumy ukazují, že frekvence výskytu a intenzita bažení je vyšší v počátcích abstinence.

Pokud se naučíte bažení úspěšně odolávat, postupně se bude objevovat méně často, bude slabší a bude trvat kratší dobu. A platí to i opačně. Tedy pokud se bažení poddáte, bude se objevovat častěji, bude silnější a bude trvat delší dobu.

Bažení se můžete naučit zvládat různými způsoby. V první řadě ale musíte bažení poznat, uvědomit si ho a dovolit si ho prožívat. Jestli si myslíte, že bažení je známkou selhání, stydíte se za něj, prožíváte pocity viny a bažení popíráte, tak riskujete.

Potlačované bažení totiž zvyšuje celkové napětí a může vést k tomu, že se znovu napijete, abyste si od napětí ulevili. Uveďme si nyní některé způsoby a metody, jak bažení zvládat.

Jak zvládnout bažení po alkoholu

  • Možností, jak můžete bažení zvládnout, je preventivně se vyhnout spouštěčům, tedy nechodit na místa, kde jste byli zvyklí pít, nebo se vyhnout lidem, se kterými často pijete.
  • Napište si, k čemu špatnému by vaše napití se alkoholu pravděpodobně vedlo. Nevýhody pití alkoholu si můžete rozdělit na negativní krátkodobé důsledky a negativní dlouhodobé důsledky. Sepište si i svůj nouzový plán – tedy co je potřeba udělat, pokud selžete a napijete se. A také si domluvte důvěryhodnou osobu, kterou lze v tomto případě kontaktovat.
  • Pozornost od bažení můžete odvádět třeba i tím, že svou pozornost zaměříte na něco jiného – najděte si vhodný rituál, který vás zaměstná. Také se můžete zaměstnat nějakou tvůrčí manuální prací, při které musíte alespoň trochu přemýšlet.
  • Pozornost od bažení lze odvést například také čtením, poslechem hudby, hraním na hudební nástroj, můžete uklízet, vařit, štípat dříví, nakupovat, projít se ven se psem, jít si zaběhat aj.
  • Účinným způsobem, jak zvládat bažení, je o něm s někým komunikovat. Můžete někoho kontaktovat e-mailem nebo telefonicky. Nejlepší je být fyzicky přítomný u někoho, kdo nepije, je chápavý a důvěřujete mu. Může se jednat i o kontaktní osobu z vašeho nouzového plánu.
  • Najděte si nějakého nového koníčka, který vás nejen zabaví, ale i zaměstná a vy tak nebudete mít čas bažit po alkoholu a myslet na něj.
  • Bažení můžete mírnit i užíváním léků, které vám předepíše lékař. Tyto tzv. anticravingové léky lze užívat i v případě recidivy, kterou usnadňují zastavit.
  • Dalším způsobem, jak si můžete zvyšovat sebevědomí, zlepšovat náladu a zvládat své bažení po alkoholu, je někomu pomoci, samozřejmě jen tehdy, když to on sám chce, nebo někoho alespoň něčím potěšit.
  • Bažení po alkoholu můžete snížit i tím, že vypijete větší množství nealkoholického nápoje, pořádně se najíte, nebo vypijete či sníte něco sladkého. Sladkosti vám neuškodí, pokud je budete využívat občasně.
  • Další možností jak bažení zvládnout je např. uvědomit si, že bažení trvá relativně krátkou dobu a že přejde; dělat dál, co právě teď děláte, a prostě vydržet; uvažovat o tom, co bažení vyvolalo; v případě zásadnějšího rozhodování odložit rozhodnutí na dobu, až bažení odezní.
  • Rovněž můžete různé metody pro zvládání bažení kombinovat, např. opustit rizikové prostředí plus uvědomit si negativní důsledky z užití alkoholu plus zavolat střízlivému příteli nebo příbuznému plus uvažovat o tom, co bažení vyvolalo, plus tělesná aktivita.