Jakou energetickou hodnotu má alkohol 1/2
Každý, kdo se kdy pokoušel shodit pár kilo, tedy zhubnout jistě ví, že to není nic snadného a vyžaduje to spoustu odříkání.
Člověk musí změnit své standartní návyky, vynechat oblíbená jídla, odpustit si oblíbené nápoje, Kompletně změnit životní styl, začít se více hýbat a více přemýšlet nad tím, co a kdy vlastně konzumuje.
Hubnutí vyžaduje spoustu disciplíny a sebekontroly. Ovšem člověk je tvor hříšný a tak se to ne vždy daří úplně podle představ.
Princip hubnutí je ale v podstatě velmi jednoduchý a spočívá v tom, že je potřeba více kalorií vydávat než přijímat. Nejsnáze se toho dosáhne tím, že se konzumují méně kalorická jídla a nápoje a na druhé straně je potřeba co nejvíce pohybu, aby se co nejvíce energie spálilo.
Alkohol a hubnutí
Jednou z příčin neúspěchu může být i zvýšená konzumace alkoholických nápojů. Příležitostí k ní totiž bývá vždy dostatek. Lidé pijí na smutek, radost, samotu i žal.
Není žádnou výjimkou, že například takový míchaný alkoholický nápoj – tedy koktejl či několik koktejlů může snadno přesáhnout energetickou hodnotu toho, co jste za celý den zkonzumovali. Tedy snídaně, oběda i večeře dohromady.
Alkohol má také tu vlastnost, že s jeho zvyšující se konzumací člověk opouští své zásady a předsevzetí. Alkohol a vůle k dodržení zásad nejdou zkrátka dohromady. A z jednoho piva, panáku či koktejlu se stane celovečerní popíjení, jež má za následek příjem značného množství kalorií.
Pojďme se tedy podívat na to, jaké nástrahy nás ve světe alkoholických nápojů čekají, a jak se s nimi vypořádat.
Pivo a jeho energetická hodnota
Češi – to je národ pivařů.
Pivu je přisuzována řada pozitivních účinků na zdraví. Je pravda, že tento oblíbený nápoj obsahuje řadu vitamínů skupiny B a rovněž látky zvané izoflavonoidy, jež mají antioxidační účinky. Je to ale také nápoj poměrně kalorický.
Samozřejmě pokud si dáte občas jedno pivo na chuť, není to žádná tragédie, ale stačí si dát ty piva dvě, a k tomu velká, a dostanete se na energetickou hodnotu celé jedné večeře. V případě, že si někdo dopřeje a zvládne 8 „kousků“, dostane se rázem na celodenní energetický příjem. A to už není něco, nad čím by se jen tak dalo mávnout rukou.
Co se množství kalorií týče, nejlépe je tam tom z běžných druhů světlé výčepní pivo – půllitr má energetickou hodnotu 750 kJ. O něco hůře vyjde světlé pivo ležák, které vás ve stejném množství vyjde průměrně na 950 kJ. Nejkaloričtější je pivo tmavé 11°, jehož energetická hodnota na půllitr překračuje hranici 1 000 kJ.
Zdaleka nejlepší volbou, zvláště pokud se snažíte shodit přebytečné kilogramy, je nealkoholické pivo, které obsahuje v porovnání s klasickým zhruba poloviční množství energie. Výhodou je, že dnes už jsou tato piva i poměrně chutná. Pokud by se nealkoholické pivo porovnávalo s limonádami a dalšími sladkými nápoji, i zde by bylo tou lepší volbou.
Proto jestli jste například zvyklí si k nedělnímu obědu v restauraci dávat i nějaký ten nápoj a obyčejná voda vám nechutná, objednejte si raději místo limonády nealkoholické pivo, ideálně malé. Půllitr nealkoholického piva má 430 kJ.
Víno a jeho energetická hodnota
V posledních letech se stále častěji hovoří o příznivých účincích pití vína a jeho roli v prevenci srdečně-cévních chorob. Je pravda, že antioxidanty ve víně přítomné zamezují v našem těle působení volných radikálů, a tento nápoj tak v malém množství může mít i příznivé účinky na naše zdraví.
Ovšem v případě, kdy vína nevypijeme jednu skleničku, ale celou lahev, možná pozitiva jsou pryč a převáží je negativa, jako je vysoká energetická hodnota a nadbytečné množství alkoholu.
Počty to nejsou vůbec složité. Zatímco dvě deci suchého vína mají energetickou hodnotu okolo 560 kJ, lahev suchého vína (tedy 700 ml) už svou energetickou hodnotou atakuje hranici 2 000 kJ.
A co teprve víno sladké. Zatímco sklenička vám do vašeho denního energetického příjmu přidá 700 kJ, lahev má průměrně 2 500 kJ. A to není vůbec málo.
Vhodnější variantou je tak, alespoň z hlediska kalorií, vinný střik.
Stejně jako pivo, i víno má svou nealkoholickou variantu, která je rovněž energeticky méně vydatná než ta alkoholická. Sklenička takového vína má pouhých 100 kJ, lahev pak 350 kJ.
Nicméně opravdové milovníky vína pravděpodobně žádná z výše uvedených variant neuspokojí, takže opět nezbývá než se řídit známým pravidlem – dobrého jen po málu. Sklenička kvalitního vína doplněná sklenkou vody určitě jednou za čas ničemu nevadí, neměla by se však stát každovečerním rituálem.
Míchané nápoje a jejich energetická hodnota
Míchané nápoje na tom také, co se týče energetické hodnoty, nejsou zrovna nejlépe.
Tvrdý alkohol v kombinaci se sladkými džusy, sirupy a jinými přísadami, rozhodně není něco, co byste si měli dopřávat den co den. Jednou za čas však taková příležitost, kdy koktejlu skutečně neodoláte, přijde, a tak je dobré vědět, co mít v takovou chvíli na paměti.
Nejhůře je na tom z hlediska energie rozhodně Piña Colada, která se v originální receptuře připravuje z rumu, kokosového mléka a ananasové šťávy. Kokosové mléko může být někdy nahrazováno smetanou, z hlediska energie však vyjdou obě varianty velmi podobně. Tento koktejl má energetickou hodnotu okolo 1 000 kJ.
Pokud Piña Coladu opravdu milujete, můžete si ji výjimečně dopřát jako takový dezert. Ale pokud vám až tak nezáleží, jaký koktejl zvolíte, můžete si dát například Mojito nebo Bloody Mary, které mají oproti Piña Coladě zhruba poloviční množství energie.
Všechny díly