Katalog pivních stylů – Barley Wine
- Pivní styl – Anglo-americké Ale, Barley wine
- Původ – Anglie, 18. století
- Kvašení – Svrchní
- Stupňovitost (EPM) cca 25
- Obsah alkoholu (%) 8 – 12
- Hořkost (IBU) 50-100
- Barevnost (EBC) 24-48
Barley wine
I přes svůj název (v překladu ječné víno, nebo sladové víno) se jedná o velmi silná, velmi výrazná a aromaticky intenzivní piva. Je to tedy velmi silné svrchně kvašené pivo jak barevně (od světlé do tmavé) tak chmelem velmi variabilní.
Barley wine představuje jeden z nejsilnějších pivních stylů vůbec. V pivu se objevuje ovocnost, sladkost někdy hořko-sladkost, ale vždy obsahují vyšší množství alkoholu.
Paleta barev tohoto pivního stylu se pohybuje od jantarové po tmavě hnědou. Chuťová paleta může obsahovat intenzivní ovocné prvky tak i výrazné chmelové stopy. Tělo piva je velmi plné. Americká verze je opět více chmelená americkými odrůdami.
Hořkost by měla být na úrovni sladového těla a aroma, ale alkohol a estery už by měly být méně znatelné. Plný potenciál Barley wine se projeví až po zrání v sudech nebo v lahvích stejně jako u dobrého vína.
Optimální délka zrání je od šesti měsíců po čtvrt století, kdy se chuť postupně rozvíjí, proto se Barley wine hodí k archivování. Pivovary pro zrání Barley wine často používají sudy po destilátech, v pivu se tak ještě více rozšíří škála chutí.
Historie Barley wine
Koncem 18. století se zásoby vína v Anglii staly vzácné kvůli ozbrojeným konfliktům s Francií. Pro vlastní potřebu proto Angličané jako odpověď na silná aromatická vína, oblíbená mezi místní šlechtou během druhé pol. 18. stol., v té době kvůli válce nedostupná začali vařit silná piva, která zrála až rok v dřevěných sudech, aby nahradila oblíbené červené víno. Pivo se vyrábí infuzní technologií, s dlouhým chmelovarem.
První pivo, jež bylo v novodobé historii prodáváno jako ječné víno, byl Bass No. 1 Ale, který byl kolem roku 1870 vyroben v pivovaru v anglickém městě Burton upon Trent. Snahou výrobce bylo nabídnout zákazníkům silné, sladové a jen lehce hořké pivo, které by konkurovalo tzv. fortifikovaným (dolihovaným) vínům, jako je portské či sherry.
Prvním moderním americkým Barley wine byl Old Foghorn Barleywine Style Ale, který se začal vařit v roce 1976 v pivovaru Anchor Brewing Company (alk.: 8-10 %). Aby nebyl spotřebitel maten, že jde o pivo, nikoliv nápoj z hroznů, bylo v názvu použito ono složité pojmenování a spojení slov.
Charakteristika Barley wine
Ječmenná vína se přednostně konzumují v zimě a obvykle mají načervenalou, tmavou barvu. Vyznačují se také tvorbou pěny , která je tak pevná, že pěnové struktury zůstávají i v prázdné sklenici.
Kvůli vysokému obsahu alkoholu chutnají zpočátku sladce, připomínají ovocný džem, ale v závěru zhořknou a mají hodně chmelovou chuť. Důvodem je jejich relativně vysoký podíl hořkého chmele.
Nechybí ani vůně lesních plodů, whisky a slané vody a často i vinné příchutě, kterých je dosaženo vysokou koncentrací pivních kvasnic. V profilu piva jsou karamelové a sherry aromata.
Ve vůni lze cítit tmavé ovoce, koření, jablka a dub. Pocit v ústech je příjemně jemný, hřejivý, vnímaný s větší viskozitou.
Toto pivo je určeno k pomalému popíjení a vychutnávání jeho ovocného, vysoce alkoholického a dobře vyzrálého charakteru. Vaří se často na oslavu a pro zvláštní příležitosti.
Vysoký obsah chmele i alkoholu umožňuje, aby některá vína z ječmene zrála roky, podobně jako vína. Pivo se vychutnává ze sklenice na stopce.
Většina Barley wine má barvu od jantarové až po tmavě červenohnědou. Ačkoli až do zavedení značky Whitbread Gold Label v 50. letech 20. století měla BBW (British Barley wines) vždy tmavou barvu.