Kavalan – Whisky z Taiwanu

Po japonské whisky Kurayoshi, což byl destilát pro měsíc říjen jsme se přesunuli na mapě světa cca 2.000 km na jihovýchod – na Taiwan, kde se vyrábí další výborná specialita – taiwanská whisky Kavalan, která je destilátem pro měsíc listopad. Je také důkazem toho, že i taiwanci umí vyrobit prvotřídní whisky, která se ve světě neztratí.

Jedná se opět o specialitu a netradiční záležitost jako tomu bylo u japonské whisky a i tato taiwanská whisky slaví celosvětový úspěch a získává prestižní ocenění na mezinárodních soutěžích.

Palírna

Kavalan vyrábí taiwanská společnost s názvem King Car, která byla založena v roce 1956, palírna ale byla uvedena do provozu až v roce 2006. Jedná se o první whisky palírnu na Taiwanu. Veškeré destilační přístroje nakoupila palírna ve Skotsku, kde rovněž čerpala poznatky odborníků na výrobu whisky. Nachází se na úpatí hor, na jejichž vrcholu je stále sníh, který zajišťuje neustálý zdroj čisté vody. Voda je při výrobě whisky velmi důležitá, takže může mít obrovský vliv na chuť whisky. Zakladateli palírny Kavalan trvalo dlouho, než našel správné místo se správným zásobováním vodou. I-lan se stal jeho cílem.
Je tu dost studené pramenité vody, která protéká Snow Mountain. Současně také Tichý oceán ovlivňuje zrání a výslednou podobu whisky.

Kavalan Distillery se věnuje umění single malt whisky. První subtropická palírna whisky na světě je průkopníkem ve výrobě whisky v horkých klimatických podmínkách a získala již 190 zlatých medailí, např. ocenění IWSC (International Wine and Spirit Competition) Gold Medal 2011, San Francisco World Spirits 2011 Silver Medal…

Whisky Kavalan zraje v amerických dubových sudech, jak přírodních, tak i barikovaných, v sudech po bourbonu i sherry i portském. V intenzivní vlhkosti a horku. K její kvalitě přispívají také mořské a horské vánky a pramenitá voda, které společně působí a určují charakteristickou krémovitost a plnou chut whisky Kavalan. Kavalan se jmenuje po starém označení pro okres I-lan a díky své mateřské společnosti King Car Group může využívat třicetileté zkušenosti z oblasti destilace a výroby destilátů. 

Portfolio whisky je opravdu rozsáhlé a je přehledně uvedeno na webových stránkách palírny. Pro zájemce je k dispozici také možnost exkurze.

Webové stránky palírny: Kavalan Whisky

Oceněná whisky
Portfolio whisky