Koktejl Opilá horká višeň
Opilá horká višeň, to je ukrajinská specialita a výborný horký koktejl plný sladko-kyselé vyvážené chuti višní, pikantního koření, který je posílený panákem višňové brandy – višňovice.
Tento koktejl je příjemnou a zcela přírodní alternativou k mnohem rozšířenějšímu punči, grogu či svařenému vínu, je to nápoj jako stvořený pro chladné zimní večery, ať už ve městech, či na horách, u rozpáleného krbu po celodenních lyžovačkách.
Náročnost přípravy koktejlu Opilá horká višeň
Příprava tohoto horkého koktejlu je docela jednoduchá a rychlá. Mošt ohříváme klasicky v hrnci, případně v menším množství lze použít mikrovlnnou troubu. Koření musí projít varem, jinak nepustí silice.
Tento horký koktejl je vhodné servírovat do keramického hrnku, případně skleněného poháru z varného skla.
Recept na přípravu koktejlu Opilá horká višeň
- Připravíme si potřebné ingredience
- Višňový mošt 2 dl
- Višňovou pálenku, višňovici 0,5 dl
- Vodu – 0,5 dl
- Citrus dle vlastní volby (nejlépe citrón, pomeranč nebo limetka)
- Skořice – 1 svitek
- Badyán – 1 kus
- Hřebíček – 2 ks
- Do hrnce nalijeme vodu, přidáme na kolečka nakrájený citrus a veškeré koření a vše alespoň pár minut svaříme.
- Pokud máme hotový rozvar z koření, přidáme do hrnce višňový mošt a ohříváme na cca 70 – 75 stupňů Celsia.
- Do poháru či hrnku nalijeme panáka višňového destilátu.
- Přidáme horký višňový mošt.
- Koktejl zdobíme plátkem citrusu, případně višněmi.
- Drink je hotov.
- Konzumujeme horké.
Suroviny pro přípravu koktejlu koktejlu Opilá horká višeň
Višňový mošt – tento horký koktejl se připravuje z moštu – tedy šťávy vylisované z višní, která je ohřáta na cca 75 stupňů Celsia. Most může také projít předem pasterizací, aby měl delší trvanlivost.
Do tohoto koktejlu lze případně použít místo moštu také džus, ovšem v tomto případě se musíte smířit s nižší kvalitou horkého koktejlu Džus má mnohem méně intenzivní vůni i chuť a neobsahuje žádnou dužinu. V tomto případě přidejte při přípravě více koření. Toto je ale opravdu jen nouzové řešení, pokud mošt neseženete.
Koření – aby koření pustilo silice, tedy všechnu svojí chuť a vůni, musí projít projít varem. Čím se bude koření déle vařit, tím bude rozvar obsahovat více chuti. Dávkování koření je stejné jako například u svařeného vína. Nepoužívejte umělá aromata – je to dražší a méně kvalitní alternativa.
Pálenka – použijte višňový destilát – pálenku z višní, višňovici. Alternativně lze použít také třešňovici. Pokud použijete jinou pálenku, vyrobíte jiný, odlišný horký koktejl.
Višňovice je destilát který má čistě višňovou, lehce štiplavou chuť, která bude krásně korespondovat s tímto horkým koktejlem.
Slazení koktejlu zpravidla není nutné, protože višňový mošt je již sám o sobě dostatečně sladký a kyselejší chuť mu dodává na pikantnosti. Pokud ovšem narazíte na kyselejší višňový mošt, lze použít běžná sladidla (cukr, cukrový sirup, med).
Zajímavost
Opilá višeň je také řetězec barů s původem v ukrajinském Lvově, který zahájil svou činnost v roce 2015 a dnes má desítky poboček na Ukrajině, v Polsku, Maďarsku, a dalších zemích. Pokud budete mít příležitost na svých cestách, určitě tam místní horký koktejl ochutnejte.
Informace najdete pod odkazem níže.
Homepage – П’яна Вишня (pianavyshnia.com)
Závěr
Opilá horká višeň je horký koktejl, který je také nabízen na některých vánočních trzích. Ovšem dobře se ujistěte, co si vlastně kupujete, přivoňte si a nejlépe alespoň lžičkou předem ochutnejte, protože na mnoha místech je to jen růžová voda s divným aromatem alkoholu, který ani nelze rozeznat. Chuť je mdlá a nevýrazná, barva pastelově růžová.
V tomto případě se jedná o levnou napodobeninu z džusu místo moštu a ještě ani ne 100%, případně jablko-višňového a alkohol bude místo višňové brandy jen nějaká laciná výčepní lihovina. Také koření bývá mnohdy nahrazeno nějakými umělými aromaty.
Přitom, když je tento koktejl připraven tak jak má – z originálních a kvalitních surovin, vyznačuje se úžasnou chutí a opojnou vůní višní. Takový koktejl pak způsobí to, že jen u jednoho rozhodně nezůstanete.