Kölsch – Pivo z Kolína nad Rýnem
O pivu kölsch
Kölsch je typ piva, který se vaří v Kolíně nad Rýnem a okolí. Pivo prochází svrchním kvašením a dozrává v chladnu. Má bledou, slámově žlutou barvu a jemnou ovocnou chuť a vůni. Obsahuje méně chmele než jiná německá piva.
Obsah alkoholu se pohybuje podle výrobce mezi 4,4 % a 5,2 %.
Historie piva kölsch
První pivo tohoto typu se objevilo v Dormagenu v roce 1892. V roce 1985 uzavřeli kolínští sládci tzv. Kölsche Konvention, která stanovila standard toho piva a zakázala jeho výrobu mimo region.
V roce 1997 získal kölsch chráněné zeměpisné označení v celé Evropě (rozhodnutí EWG č. 628/2008). Vyrábějí ho však některé minipivovary v USA, v Bonnu se prodává podobný druh piva, nazývaný bönsch.
Výroba piva kölsch
Výrobou kölsche se zabývá 26 pivovarů, největší jsou Heinrich Reissdorf, Gaffel Becker a Cölner Hofbräu Früh. Celkově se vyprodukuje přes dva milionu hektolitrů ročně.
Vaří se z vídeňského sladu, často s přídavkem sladu pšeničného (až 20%). Používají tradiční německé chmely (Hallertau, Tettnang, Spalt nebo Hersbrucker). Je obvykle filtrováno, ale některé pivovary prodávají i nefiltrovanou verzi pod názvem Wiess.
Chuť piva kölsch
Barva je velmi světle zlatavá. Spojují se v něm rysy spodně i svrchně kvašeného piva.
Lehká ovocná vůně (s jemnými podtóny jablek, hrušek či třešní), s čistotou a delikátností hořkého ležáku s lehkým tělem.
Jemný, osvěžující charakter chuti, se sušším dozníváním. Chuť lehká sladová, někdy stopy chlebové, ovocné, chmelové a obilné.
Podávání piva kölsch
Ke kölschi patří zavedený způsob podávání. Čepuje se výhradně do vysokých štíhlých sklenic o obsahu 2 dcl, zvaných Stange. Číšníci, kterým se v místním nářečí říká Köbes, roznášejí piva ve velkých stojanech s otvory (tzv. Kranz, věnec) – viz obrázek.
Je to naprostý protiklad k tuplákům podávaným na Oktoberfestu, které tak obsahují 5 x více piva. I na tomto detailu je vidět, jak je německá pivní kultura rozmanitá a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými spolkovými zeměmi.