Konzumace alkoholu u adolescentů
Adolescencí rozumíme životní etapu mezi patnáctým a zhruba dvacátým rokem života.
Jde o období, kterým má vrcholit faktické tělesné, psychologické a sociální dozrávání, a tedy vstup mladého člověka do dospělosti.
Nadměrná konzumace alkoholu u adolescentů
Je těžké odhadnout, co udělá konzumace alkoholu s vaším tělem v budoucnu. Mladiství již běžně konzumují alkohol a mohlo by se zdát, že je to tak v pořádku, ale opak je pravdou a s brzkou konzumací alkoholu je spojená řada obtíží, které je nutné si připomenout.
Více než 95 % mladistvých již má již zkušenost s ochutnáním alkoholu. Pravidelná konzumace alkoholu u mladistvých způsobuje poruchy spánku, depresivní stavy, sebevražedné myšlenky nebo poruchy mozku. Alkohol je neurotoxický, proto přímo působí na určité orgány v našem těle a může způsobit poškození jater, ledvin, slinivky nebo poruchy imunity.
U adolescentů je běžné, že konzumují ve vlnách. To znamená nárazově a ve velkých dávkách například o víkendech, nebo na večírcích. Riziko rozvoje závislosti je zde vyšší než u dospělé populace a takovíto jedinci jsou predisponováni k užívání i dalších návykových látek, jako jsou tabák nebo marihuana.
Konzumace alkoholu velké téma jak u českých adolescentů, tak i pro státní zdravotní politiku. Konzumace alkoholu ovlivňuje i sociální prostředí, ve kterém jedinec žije.
Pití alkoholu u adolescentů má dopady na mozek a chování
Pití alkoholu ovlivňuje centrální nervovou soustavu a chování dospívajících.
Pití alkoholu u mladistvých je velkým společenským problémem. Hodnoty spotřeby alkoholu mezi adolescenty jsou v evropských zemích znepokojivě vysoké. Navíc po celém světě je alkohol příčinou necelých 7 % úmrtí a invalidity u mládeže.
V průběhu adolescence stále probíhá dozrávání nervové tkáně a některých mozkových struktur. Mozek dospívajícího proto může být před alkoholem zranitelnější než mozek dospělého člověka. Opakované užívání alkoholu v adolescenci výrazně ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Mozkové změny, ke kterým dochází následkem pití, zahrnují zejména narušený proces vytváření obalů nervových spojů probíhající v adolescenci, horší integritu bílé tkáně, která tvoří mozkové spoje, a také změny v propojení frontálních a limbických oblastí mozku (spoje odpovídající za kontrolu impulzivního chování).
Změny mozkové tkáně se mohou následně projevovat jako deficity v myšlení a každodenním fungování. U dospívajících byly zjištěny problémy s verbálním učením, pozorností, prostorovou orientací a také pamětí. Vedle toho se objevilo také snížení flexibility myšlení, vyšší míra úzkostného a riskantního chování, a zvýšení motivace k pití alkoholu v dospělosti.
Důvody pití alkoholu u adolescentů
U jednotlivých příležitostí adolescenti většinou vypijí více alkoholických nápojů než dospělí.
Užívání alkoholu dospívajícími je aktuální téma, kterému se ve společnosti dostává stále více pozornosti. Průzkumy ukazují, že ačkoli adolescenti pijí méně často než dospělí, u jednotlivých příležitostí často vypijí více alkoholických nápojů než dospělý člověk.
Pojďme se podívat, jaké jsou příčiny užívání alkoholu u dospívajících.
Ke zvýšené spotřebě alkoholu pravděpodobně přispívají změny probíhající v mozku v období dospívání. Mozkové struktury, které zpracovávají odměny a emočně nabité podněty dozrávají dříve než struktury, které zajišťují kontrolu nad vlastním chováním. Tento dočasný nesoulad ve vývoji způsobuje to, že dospívající mají větší tendenci k rizikovému chování včetně pití alkoholu a menší schopnost kontrolovat své popudy.
Dále může užívání alkoholu u adolescentů může významně souviset s jejich sociálním okolím.
Například dospívající chlapci, kteří pijí velké dávky alkoholu, bývají společensky aktivnější a mohou používat alkohol k navázání vztahů s vrstevníky. Naproti tomu dívky s vysokou spotřebou alkoholu jsou často sociálně úzkostnější a mohou využívat alkohol k tomu, aby získaly odvahu v komunikaci.
Rizika těžkého pití alkoholu v adolescenci mohou dokonce předpovídat určité osobnostní rysy. Mezi takové rysy patří například nižší schopnost řídit vlastní myšlení, zvýšená impulzivita, problémy s plánováním činností a rozhodováním, vysoká tendence vyhledávat nové vzrušující prožitky, a extraverze.
Motivace adolescentů k užívání alkoholu a marihuany
Mnoho lidí ve věku 18 až 23 let, kteří pijí alkohol, či kouří marihuanu, užívají často tyto dvě látky současně. Nejsilnějším faktorem pak byla právě ona touha patřit do kolektivu.
Proč tomu tak je, a důvody, které ke kombinování těchto dvou látek uživatele vedou bychom mohli shrnout do čtyř okruhů:
- Konformita, tedy podléhání tlaku sociálnímu okolí, touha patřit do vrstevnické skupiny.
- Pozitivní účinek, takzvaný lepší stav, kdy jedinec vnímá intenzivněji účinky drog.
- Pocity klidu a vyrovnávání se s úzkostí.
- Poslední oblastí je oslava, nebo nějaká výjimečná událost.
Užívání alkoholu u studentů
O průběhu vysokoškolského studia existují různé představy. Někdo vidí pilné studenty trávící veškerý volný čas v knihovně, někdo zase divoké party, kde alkohol teče proudem a školní povinnosti jdou stranou.
Jak to ale s vysokoškoláky a jejich konzumací alkoholu vypadá doopravdy a co je vlastně k pití alkoholu vede? Více než polovina vysokoškoláků pravidelně minimálně jednou týdně konzumuje alkohol. Pro studenty je typické tzv. binge drinking, tedy nárazové pití nadměrných dávek, tj. u žen čtyř a více drinků, u mužů pět a více drinků za večer. Tento vzorec konzumace alkoholu je obecně známý.
Vysokoškolské studium často bývá spojováno s vyšším společenským statusem, což by možná někoho mohlo vést k úvaze, že bude u vysokoškoláků nižší úroveň konzumace alkoholu. Nenechme se ale zmást. Některé zahraniční studie ukazují, že prevalence užívání alkoholu a problémů spojených s jeho užíváním je u VŠ studentů dokonce vyšší než u těch kdo nestudují ve stejném věku.
Představme si situaci, kdy se student rozhoduje, zda bude v danou chvíli pít alkohol. Co vše v daný moment působí na rozhodování? Určitou roli hrají osobnostní charakteristiky jedince – genetické, osobnostní a sociokulturními faktory, a jeho věk – nezapomeňme, že přechod mezi adolescencí a dospělostí je typický experimentováním a hledáním identity. V interakci s těmito charakteristikami a dispozicemi působí aktuální motivy k užití, mezi které patří především povzbuzení prožívání a zvládání obtížných situací.