Konzumace alkoholu ve stáří 4/4 – Jedno negativum
V předchozích dílech tohoto seriálu jsme se zmiňovali o pozitivním vlivu alkoholu na zdraví seniorů a prospěšností konzumace alkoholu v důchodovém věku.
Ovšem je potřeba znova uvést, že hovoříme o umírněné či mírné konzumaci alkoholu, tedy jedné až dvou sklenicích za večer a to ještě ne denně, ale nejvýše pětkrát do týdne.
Pokud je někdo zvyklý konzumovat alkohol stylem, že je každý den úplně na kaši, nelze o pozitivním účinku alkoholu na lidské zdraví vůbec hovořit, a to vůbec v žádném věku. Takový člověk si vědomě a zejména nevratně devastuje své vlastní tělo a tento styl konzumace alkoholu má značně negativní vliv zejména na vnitřní orgány člověka.
Pokud tedy konzumujete alkohol umírněně s následujícím problémem se pravděpodobně vůbec nesetkáte. Ale i těm nejsvědomitějším pijákům alkoholu se občas stává, že se zábava pořádně rozjede, a pak se sklenice alkoholu přestávají počítat a ráno se dostaví kocovina.
Jak na kocovinu u seniorů
Možná to znáte. Zatímco ve dvaceti jste mohli propařit dvě až tři noci za sebou a přitom ještě vyklátit vše co šlo, s přibývajícím věkem s tím začíná být značná potíž. a je to naopak – z kocoviny se dva dny dostáváte.
Důvod je zřejmý – přibývající věk a stárnutí. Lidské tělo se zkrátka chová úměrně svému věku.
Alarmující je zjištění, že Česká republika patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele. Chcete přesná čísla? Spotřeba jednoho Čecha dosahuje v průměru 10 litrů etanolu ročně. Přesto má mnoho lidí zakořeněný rituál, že po náročném pracovním týdnu chodí každý pátek na pár piv, anebo mají dojem, že každou společenskou akci je nutné pojmout ve velkém stylu.
Jenže pak ta rána jsou čím dál horší. Už to není to, co to bývalo dříve. A co víc trvá to mnohem déle, než se dostanete zpět do své kůže. A je to rok od roku horší.
Biologický věk nelze zastavit
Možná jste si všimli, že jste na alkohol citlivější, než jste bývali, a můžete se cítit opilí rychleji z menšího množství drinků či půllitrů, mít horší kocovinu nebo zkrátka reagovat na alkoholické nápoje jinak než v minulosti. I když to mnoho lidí nerado slyší, je to věkem. Tolerance k alkoholu má tendenci se s přibývajícím roky snižovat, a to v důsledku tělesných změn.
Jak lidé stárnou, zhoršuje se funkce jater a dochází k úbytku svalové hmoty, která se přeměňuje v tuk. To všechno ovlivňuje distribuci alkoholu v těle. Navíc starší lidé často trpí nedostatkem tekutin, takže se stejná dávka alkoholu méně naředí a jeho koncentrace v krvi je pak vyšší.
S rostoucím věkem dochází nejen k výrazným fyzickým, ale také psychickým změnám. Když pije v pátek večer parta vysokoškoláků a pak mají celý víkend na to, aby se z toho dostali, nedá se to srovnávat s průměrným dospělým, který se přes týden potýká se stresem v práci, je v kolotoči každodenních povinností, musí se starat o děti a nemůže si dovolit proležet celý víkend v posteli s kocovinou.
Právě stres a únava patří mezi faktory, které účinky alkoholu zvyšují a zhoršují schopnost organismu poradit si velkými dávkami etanolu v nápojích.
Základ je nepít nalačno
„Když jdeš pít, tak se předtím najez.“
Tak zní citát neznámého pijáka. A ten rozhodně věděl, proč to říká.
V prázdném žaludku se alkohol vstřebává již žaludeční sliznicí, a může tak na organismus působit velmi rychle. V plném žaludku se alkohol mísí s potravou, jeho vstřebání je zpomaleno a převážná část alkoholu přechází do střeva. Část požitého alkoholu se tedy nevstřebá.
Na to je důležité myslet zejména s přibývajícím věkem, kdy už jsou tělesné orgány více opotřebovány.
Pokud budete mít nalačno, budete dříve opilí a ráno vás bude čekat větší kocovina.
Alkohol a návyk na alkohol
Může se zdát, že na všechno se dá zvyknout. Tedy že i tělo – když ho budete zásobovat alkoholem pravidelně – si vytvoří určitý návyk a rána po probdělé noci plné koktejlů, piva nebo kořalky nebudou tak těžká.
Opak je pravdou. Návyk se sice vytvoří, ale docela jiný, než byste chtěli.
V první řadě je třeba uvést, že pravidelná vysoká konzumace alkoholu vede ke vzniku psychické a fyzické závislosti a rozvoji tolerance, což znamená, že při opakovaném užívání alkoholu postupně dochází ke snižování jeho účinku, a pro dosažení stejného efektu je tedy tak nutné zvyšovat jeho dávky.
Člověk závislý na alkoholu je schopen ho denně zkonzumovat značné množství, ale dělá to nenápadně a často vůbec nepůsobí dojmem opilého člověka. Jenže, jak už bylo řečeno výše, průběžně musí zvyšovat dávku drogy, aby se dostal do stavu, jaký potřebuje. A proto je stav zdánlivého klidu jen dočasný.
Postupně dochází k výraznému snížení tolerance, kdy i malé množství vypitého alkoholu rychle vyvolá příznaky těžké opilosti. To je způsobeno poškozením jater, která již nezvládají alkohol zpracovávat.
Pokud si každý večer vychutnáváte dvě láhve vína, pravděpodobně časem zjistíte, že vám stačí láhev pouze jedna, abyste dosáhli předchozí úrovně opojení. A to už je varovné znamení.
Kocovina musí odeznít
Dost možná jste se i vy nechali zlákat reklamou na zázračnou tabletku, po jejímž pozření se vám těžké ráno vyhne, i když předtím vypijete několik litrů vína. Zázraky se ale konají jen málokdy.
Většina těchto přípravků obsahuje vitaminy, minerály a bylinky. Bylinky mohou podporovat detoxikaci jater, vitaminy a minerály mají antioxidační účinky. Je však zásadní si uvědomit, že žádné přípravky nezabrání negativním účinkům konzumace alkoholu.
Kocovina prostě musí odeznít. Jako u všeho, a u alkoholu zvlášť platí, že všeho s mírou.
Někteří lidé nedají po propité noci dopustit na takzvaný vyprošťovák, tedy sklenici dalšího alkoholu.
To ale rozhodně nelze doporučit, protože do těla, jehož metabolismus se právě horko těžko dává do pořádku, dodáte další dávku alkoholu, který je u kocoviny kontraproduktivní. Je to stejné jako přikládat do ohně při jeho hašení.
Pokud máte i během kocoviny chuť na další alkohol a tenhle vyprošťovák vám opravdu pomáhá, může se jednat o abstinenční příznak a je nejvyšší čas to začít řešit.
Jak pít alkohol aby kocovina nenastala
Jako nejjednodušší řešení by se zdálo alkohol jednou provždy vynechat a smířit se s tím, že už se s ním tělo neumí popasovat jako dřív. Z praxe ale víme, že to není úplně snadné, jsou zde různé- oslavy, přípitky a společenská setkání.
Jestliže si chcete občas dopřát sklenku, můžete. Ale neopíjejte se.
Udržujte si během večera hladinku, která vás dostane do nálady, a tu nepřekračujte. Nechcete přece být po propařené noci dva dny nepoužitelní a uvědomujete si i zdravotní rizika. Dejte si za večer dvě, tři sklenky vína, případně láhev a zapomeňte na další.
Všechny díly