Můj partner moc pije, co s tím mám dělat?

Tuhle otázku si nejen v Česku klade hodně žen. Ovšem na druhou stranu a z hlediska genderové vyváženosti je i spousta mužů, jejichž partnerka také příliš pije a ti si tak kladou stejnou otázku.

Závislost na alkoholu se většinou rozvíjí pomalu a nenápadně.

Život s člověkem závislým na alkoholu je velice složitý, kdo ho nezažil, ten ho asi ani nepochopí. Možností, jak tomu čelit, není mnoho a všechny jsou složité.

Celou situaci v Česku ještě zhoršuje všeobecná tolerance pití alkoholu ve společnosti.

Příbuzní a partneři alkoholiků to nemají zrovna lehké. Většina z nich mlčí a tiše se stydí za něco, co nezavinili a nemají příliš šancí to ovlivnit. Tito lidé tiše trpí a nevědí, co s tím, jak to to řešit, protože alkoholici jsou většinou lidé, na kterých jim záleží.

V zásadě má každý tři možnosti:

  • Nechat to být a ignorovat to.
  • Ukončit vztah.
  • Pomoci partnerovi najít řešení.

Pití alkoholu má vždy svojí příčinu

Pokud si někdo konzumací alkoholu vypěstuje závislost, nejedná se o samotnou příčinou problému, ale o jeho konečný důsledek.

Za rozhodnutím začít pít velmi často stojí úzkost, jedná se o prožívání nepříjemných stavů, které si dotyčný zvykl zahánět alkoholem. Velmi pravděpodobně neuměl popsat své problémy, svěřit se s nimi nějaké blízké osobě a tak se napil alkoholu. Opakované pití alkoholu pak způsobilo, že dotyčný zjistil, že pokud se alkoholu napije, jeho problémy tak zmizí.

Alkohol opravdu takovou schopnost má, ovšem jedná se o pouze dočasné a krátkodobé řešení momentálního stavu. Druhý den se nepříjemné stavy opět vrátí, což vede k další konzumaci alkoholu. Tak jednoduše vzniká jeho dlouhodobé užívání.

Při dlouhodobém užívání alkoholu se stavy úzkosti dále zhoršují. A má místo jednoho problému jsou najednou hned dva. K původní příčině, tedy úzkosti se přidala ještě závislost na alkoholu.

Okolí si začne všímat a poměrně rychle zaregistruje, že něco není v pořádku. Závislost na alkoholu se na rozdíl od úzkosti nedá příliš skrýt, i když jsou známy případy žen, které dokáží skrývat i dlouholetou závislost na alkoholu, ale v těchto případech to zejména souvisí s nezájmem okolí.

Pokud ale partner či kdokoli z blízkých pije často, střídají se jeho nálady, obtěžuje svým chováním rodinu, je výbušný nebo sebedestruktivní či nezvykle melancholický, má s pitím velmi pravděpodobně problém.

Jedná se o standardní cestu od úzkosti k závislosti na alkoholu. Když není v okolí nikdo, kdo by takovému člověku porozuměl a dokázal ho dovést k odpovídajícímu odborníkovi, stane se po letech, a někdy i mnohem dříve, z takového chování závislost na alkoholu.

Jak to prožívá konzument alkoholu

Začíná to plíživě a vypadá to neškodně a nenápadně.

Úlevové pití ale často přeroste v rizikové a to už pak balancujete na hraně závislosti.

V Česku je ve společnosti vysoká tolerance ke konzumaci alkoholu a výjimkou spíše je, pokud ho někdo nekonzumuje. Ovšem, pokud se alkoholový rituál dlouho a často opakuje ani si to neuvědomíte a s náhle to děláte pro odměnu, na kterou se pak váš mozek těší každý den – dopamin.

Je nesoustředěný, občas mívá výpadky paměti, občas přijde pozdě do práce, zapomene na domluvené schůzky, nic nestíhá včas….

Už někdy od poledne začínáte přemýšlet, co budete odpoledne či večer pít, zda půjdete domů a dáte si něco z domácích zásob, či se cestou stavíte v nějakém podniku.

Stačí jedna sklenice alkoholu – a najednou je všechno veselejší. Dostaví se úleva. Časem už je těch sklenic víc, čtyři, pět neb šest….

Já ale nepiju..

To bývá první reakce, pokud je konzument alkoholu konfrontován.

To ovšem znamená, že řešení problému je v nedohlednu, protože první krok k nápravě je uvědomění, že je člověk alkoholik. Ale ani to samo o sobě pak poté nestačí.

Je zde ještě druhá otázka a sice – chci s tím něco dělat?

Pokud se konzument alkoholu stále pohybuje v režimu odmítání a nechce si připustit, že má problém, je potřeba zvolit vhodnou formu, jak ho in formovat o tom, že má opravdu závažný problém a jeho okolí si toho začíná už všímat.

Mezi známými osobnostmi, herci, hudebníky a ostatními celebritami je velké množství osob, které se potýkali se závislostí na alkoholu a mnoho z nich o tom napsalo knihu, článek, nebo natočilo nějaké video. Většinou zde uvádějí, jak snadno se lze k závislosti na alkoholu dopracovat. Od někoho, kdo je mediálně známý, takovou informaci přijme snadněji než od někoho blízkého, před kterým se většinou stydí a cítí trapně.

Je velmi těžké se postavit mezi alkoholika a jeho drogu – alkohol. 

Ale počáteční odmítavé reakci si alkoholik uvnitř sebe uvědomuje, že má problém, ale ještě v něm nedozrálo pomyšlení na situaci, že by si to dokázal přiznat.

A až k tomu dojde, teprve pak, pokud se to povede, vyhledá odbornou pomoc – adiktologickou ambulanci.

Ochrana rodiny před alkoholikem

Bezmoc je asi nejčastější pocit, který obklopuje blízké alkoholiků. Nikdy nevědí, co přijde, neustále musí žít ve strachu, zda večer, návštěva nebo jiná událost proběhne v klidu, nebo dojde na scény a hádky. Často jsou obviňováni, že problém zbytečně zveličují, veškeré dopady partnerova pití, psychické, fyzické, ekonomické, bývají alkoholikem bagatelizovány.

„Tak se občas napiju, no a co? Pije přece každý“

Pokud někdo pije, i když k tomu není žádná společenská příležitost, dopřává si alkohol už během dopoledne, pije více skleniček při jedné akci než dříve nebo svou zvýšenou spotřebu omlouvá tím, že jinak neusne, má už velmi pravděpodobně nakročeno k závislosti. Dalším příznakem bývá nespolehlivost či fakt, že dotyčný má dobrou náladu jen tehdy, když se napije.

V horším případě se přidávají zdravotní problémy vzniklé alkoholem, problémy v práci či finanční problémy, řízení pod vlivem alkoholu, zlostné a agresivní výbuchy. A to jsou přesně okamžiky, když už blízcí hodně trpí. A měli by problém řešit, protože v naprosté většině případů tento problém sám od sebe nezmizí.

Není nutné chodit dlouho kolem problému, mluvte přímo, řekněte, jak se cítíte, zdůrazněte nutnost problém řešit, nabídněte pomoc. Partner, který je ve vztahu s alkoholikem, to má dost těžké. Musí si sám vymezit hranice, kam až je ochotný zajít, co ještě zvládne a co už ne a kolik šancí mu dá.

Ultimáta mají smysl pouze v případě, že jste připraveni je dodržet. Pokud ano, mluvte co nejvíce konkrétně.

Děti trpí alkoholismem rodičů víc, než se obecně soudí. Z alkoholových excesů svého rodiče jsou děti traumatizované a nesou si to až do dospělosti. Nejtěžší je pro dítě nepředvídatelnost alkoholikových nálad, jednou je rodič skvělý, jindy zase nebezpečný agresor a nikdy není zřejmé, co zrovna přijde. Je to vyčerpávající, a pokud situace trvá déle, vede i k vážným psychickým problémům těch, kdo v takové domácnosti žijí.

Pokud tedy partner má problém s alkoholem a odmítá s tím něco dělat, je nutné zvážit variantu odchodu. V zájmu ochrany dětí i té své. Pokud to neuděláte, stáváte se vlastně spoluviníkem celé situace, jakkoli to zní drsně. Alkoholismus rodičů je navíc významným rizikovým faktorem pro vznik závislosti na alkoholu i jejich dětí v dospělém věku. Už jen proto je vhodné vyhledat pomoc, poradit se s odborníkem, jaké máte možnosti, a nestydět se i před okolím situaci přiznat. Což bývá těžké, ale je to ten pověstný, první krok správným směrem.

Nákupem v e-shopu podpoříte tvorbu článků