Nebezpečí alkoholu na cestách
Období cestování a dovolených bývá vítaná příležitost ke konzumaci alkoholu. Většinou nemusíte pracovat, většinou nemusíte ani řídit auto, letadlo také pilotuje většinou někdo jiný a tak proč se nenapít.
A kdo by také na dovolené počítal sklenky?
Pozor na alkohol už na letišti
Pokud před letem navštěvujete letištní lounge, ve většině z nich bývá neomezená konzumace alkoholu zahrnuta již v ceně vstupu. Pokud na to nejste zvyklí, s alkoholem to nepřehánějte.
Věřte tomu, že každou chvíli se tam někdo u sklenek alkoholu zapomene, pije jednu rundu za druhou, předčasně dovolenou oslavuje, opije se a letadlo mu mezitím prostě uletí. Podle sdělení zaměstnanců to rozhodně není žádná výjimka.
Druhá situace co může nastat je, že se opijete a poté to v letadle prostě nezvládnete:
- Může se jednat o zdravotní indispozici, jejíž příčinou je nadměrná konzumace alkoholu (např, zvracení, ztráta vědomí, apod).
- Nebo může jít o akutní psychózu po požití alkoholu (mimochodem, pokud tohle o sobě víte, pít alkohol byste neměli vůbec).
V těchto případech je nutné počítat s tím, že letadlo může divertovat, posádka nebude jen tak riskovat vaše zdraví, či váš život, přistane na nejbližším letišti a předá vás do péče zdravotnického personálu, případně přímo policii, pokud budete hodně vyvádět.
V takových případech také začínají aerolinky s vymáháním peněz a podávají na své pasažéry žaloby o náhradu nákladů spojených s tímto neplánovaným přistáním a následným zdržením letu, pokud toto vzniklo vinou opilosti či agresivity pasažéra.
Tito pasažéři se také dostávají na black list a aerolinky je odmítají přepravovat. Postupně se prosazuje politika nulové tolerance.
Neplánované přistání letadla není výjimkou
- Nepříjemnou zkušenost mají za sebou cestující a posádka nočního letu QS 2524 mířícího z Prahy do egyptské Hurghardy. Poté, co opilý český pasažér pozvracel dva cestující a následně zkolaboval, mu poskytl zdravotní péči řecký lékař přítomný na palubě letadla. Muž měl být po probuzení agresivní a měl lékaře napadnout, letadlo tak muselo nouzově přistát v Aténách, kde muže vyvedla policejní zásahová jednotka. Letadlo vzlétlo z pražského letiště krátce po půlnoci, namísto cílové destinace v Egyptě před třetí hodinou ráno středoevropského času přistálo v Athénách. Pasažérem měl být pasažérem český potápěč, který do Egypta mířil se skupinou potápěčů na týdenní pobyt.
- Nízkonákladové aerolinky Ryanair se rozhodly zažalovat cestujícího, který před téměř dvěma lety způsobil neplánované odklonění letu z Dublinu na Lanzarote. Po pasažérovi požaduje aerolinka odškodnění ve výši 15 tisíc eur, což je asi 600 tisíc korun. Letecká společnost zároveň varuje, že takto bude v budoucnu postupovat i v dalších podobných případech. Kvůli blíže nespecifikovanému nevhodnému chování pasažéra způsobeného konzumací alkoholu musel být let odkloněn na letiště v Portu, kde se zdržel přes celou noc. Cekem 160 dalších cestujících tak muselo být ubytováno a čelit dalším zbytečným komplikacím a přišlo o celý den své dovolené.
Ani pokud doletíte v pořádku do destinace, nejste v bezpečí
Níže uvádíme jen pár příkladů z loňského a letošního roku. Ovšem to co se dostane do médií není zdaleka vše. Tento problém bývá v zemích třetího světa velmi rozšířený.
V muslimských zemích není obvykle alkohol téměř k sehnání a pokud ano, bývá velmi drahý, to svádí mnohé k jeho nelegální výrobě, která bývá velkým zdrojem zisků. Ovšem v takovém případě záleží na zkušenosti paliče a zejména na tom, jak mu momentálně vyjde dávka, tedy zda bude pouze zdravotně závadná, či přímo smrtelná. Alkohol se pálí většinou primitivním způsobem v pokoutních či domácích palírnách, bez použití kvalitních a zejména přesných přístrojů.
Ale muslimské země nejsou jediné, problém bývá zejména tam, kde je cena alkoholu z oficiálních zdrojů vysoká k poměru k průměrným platům a cenové hladině v dané zemi vůbec.
Problém se týká většinou následujících zemí:
- Egypt
- Malajsie
- Indonésie
- Thajsko
- Indie
- Laos
- Kambodža
- Turecko
Zdrojem nebezpečí bývají zejména koktejly, které dovedně dokáží maskovat nekvalitní alkohol a jeho nevábnou chuť.
K zabití metanolem může stačit jediný malý panák. Příznaky se přitom liší případ od případu. Metanol v těle ale v každém případě udělá pořádnou škodu. Velmi často dochází k selhání ledvin, záchvatům, zvracení, bezvědomí či ztrátě zraku. V závislosti na vážnost otravy může dojít i ke smrti.
I Česká republika má své zkušenosti s tímto problémem – více o metanolu se dočtete zde:
Sedm turistů skončilo v nemocnici na Fidži po požití metanolu
Sedm turistů na Fidži skončilo ve velmi vážném stavu v nemocnici s podezřením na otravu metanolem. Skupinku tvoří lidé ve věku od 18 do 56 let z Austrálie a Spojených států. Pět z nich už nemocnici opustilo. Šest ze sedmi otrávených turistů je z Austrálie, jeden z USA.
Všichni z nich skončili v různě vážném stavu v nemocnici. Po požití koktejlu Piňa Colada se jim udělalo nevolno, zvraceli a měli záchvaty, zimnici a třesavku, uvedl mluvčí fidžijského ministerstva zdravotnictví.
Čtyři turisté zemřeli v hostelu v Laosu na otravu metanolem
V hostelu dostali zdarma panáky vodky. V Laosu zemřeli na otravu čtyři turisté.
Čtyři turisté zemřeli v Laosu na otravu metanolem poté, co zřejmě zkonzumovali nelegálně vyráběný alkohol. Čtvrtou obětí je devatenáctiletá Australanka Bianca Jonesová, jejíž smrt ve čtvrtek potvrdila rodina.
O několik hodin dříve americké ministerstvo zahraničí oznámilo úmrtí amerického turisty. První dvě oběti byly dánské turistky ve věku 19 a 20 let, dánské úřady sdělily informaci s tím, že jejich identity chtějí zachovat v důvěrnosti.
V Istanbulu zemřelo 11 lidí na otravu závadným alkoholem
V Istanbulu v polovině ledna 2025 zemřelo 11 lidí na otravu závadným alkoholem, který zřejmě obsahoval metanol. Dalších 27 lidí je v nemocnici. Otravy pančovaným alkoholem jsou v Turecku poměrně běžné. Poté, co úřady zvýšily daně na alkoholické nápoje, prudce vzrostla jejich soukromá výroba.
Po konzumaci kontaminovaného alkoholu bylo do různých nemocnic po městě přijato 38 lidí, včetně 26 cizinců. Jedenáct z ošetřovaných pacientů za uplynulých 24 hodin zemřelo.
Předpokládá se, že příčinou úmrtí je otrava alkoholem obsahujícím metanol. Metanol je toxická látka, který se průmyslově používá jako rozpouštědlo, pesticid a alternativní zdroj paliva.
Metanol bývá přidáván do alkoholu pro zvýšení jeho účinku nebo snížení ceny. Jeho pozření však může způsobit oslepnutí, poškození jater, ale také smrt. Minulý rok se v Istanbulu po vypití kontaminovaného alkoholu otrávilo 110 lidí, z nichž 48 zemřelo, uvedla správa Istanbulu.
Jak tomu předejít
Ono je to v zásadě velmi jednoduché:
- Vyhněte se veškerému alkoholu z neoficiálních zdrojů.
- Nepijte žádný alkohol a zejména koktejly v pochybných podnicích.
- Nekupujte žádný alkohol u stánků a mobilních barů.
- Pijte pivo či víno a nechte si otevřít láhev přímo před vámi.
- Tvrdý alkohol kupujte s neporušeným kolkem ve velkých supermarketech či specializovaných prodejnách.