Nejčastější otázky a odpovědi o alkoholu – 2/3
Jak se zbavit chuti na alkohol?
Chuť na pití alkoholu trvá různě dlouhou dobu, ale nejdůležitější je to, že začíná a končí. Stačí prostě vydržet a chuť zmizí. Období, kdy je člověk sužován touhou po alkoholu se dá zkrátit tím, že něco podniknete, díky tomu přijdete na jiné myšlenky. Ale i když nepodniknete a vydržíte, je to vždy výhra.
Ve výhodě je ten, kdo má suchý dům. Znamená to nemít žádný alkohol v domě. Pokud na to máte sílu a jste odhodlaní přestat pít, vylijte jej do záchodu. Nemyslete na to, když přijde návštěva, co jim dáte pít a věřte, že pokud budete mít alkohol doma, v nějaké slabší chvilce (která skutečně nastane nebo si ji banální problém vsugerujete jako onu slabší chvilku) vypijete.
Pokud přijde návštěva, jsou i jiné nápoje, které se dají pít (minerálka, káva, dobrý čaj nebo tonik). Za to, že nemáte doma alkohol se stydět nemusíte. Důležité je, že jste vyhrál sám nad sebou a to je pocit nade vše.
Když hodně piji alkohol, jsem alkoholik?
Alkoholismus je jen jedním typem problémů, které alkohol umí způsobit. Nadužívání alkoholu může být stejně destruktivní jako alkoholismus sám. Člověk může mít potíže s pitím a zároveň nemusí být alkoholikem.
To znamená, že může pít příliš často, příliš mnoho a nemusí mít nemoc, které říkáme alkoholismus. Problémy spojované s nadužíváním alkoholu jsou například neschopnost plnit pracovní povinnosti, rodinné závazky, řízení pod vlivem alkoholu a s ním spojená účast na dopravních nehodách.
Alkohol je nebezpečný i ve společensky přijatelné míře například v těhotenství (fetální alkoholový syndrom), při řízení nebo při užívání některých léků.
Existují dědičné sklony k alkoholismu?
Výzkumy ukazují, že riziko propuknutí alkoholismu v každém případě souvisí s rodinnou anamnézou. Geny jsou jistě jedním z faktorů a částečně se na vzniku choroby podílejí. Nedávno byly objeveny geny, které se mohou na vzniku alkoholismu spolupodílet. Nicméně, dalším, neméně důležitým faktorem je životní styl.
Dalšími faktory jsou společnost, ve které se pohybujete, stres a dostupnost alkoholu. Pamatujte, že riziko není osud. Fakt, že se alkoholismus s jistou mírou pravděpodobnost dědí ještě neznamená, že se děti alkoholiků automaticky musejí stát alkoholiky.
U někoho tato nemoc propukne i přes to, že v rodině neměli jediného alkoholika. Vědomí rizika je ale každopádně důležité a užitečné, protože pokud se vás týká, můžete podniknout příslušné kroky k jeho omezení.
Studie na dvojčatech ukázaly, že jednovaječná dvojčata (mají stejný genetický materiál) se sobě více podobají v tom, zda se u nich vytvoří závislost na alkoholu než dvojčata dvojvaječná (ta mají společných jen 50 % genetického materiálu). Samotné genetické vlivy zvyšují riziko vzniku závislosti na alkoholu asi 4x.
Otázka dědičnosti je komplikovaná. Například lidé, kteří mívají po alkoholu nepříjemné kocoviny, což může být dědičné, bývají proti závislosti odolnější. Od rodičů dědíme různé dispozice, které se mohou a nemusí projevit v různém prostředí a při různém způsobu života. Spoléhat se na svoji odolnost vůči alkoholu je riskantní. Nevíme například, co říkají na „bezproblémové“ pití naše játra.
Dokáže alkoholik sám přestat pít?
Pokud byla daná osoba diagnostikována jako alkoholik, odpověď zní – ne. Alkoholici, kteří se pokoušejí sami ze dne na den přestat většinou neuspějí. Nejlepším způsobem, jak se zotavit je abstinovat. Např. přestat kouřit den ze dne je při překonání abstinenčních potíží mnohem jednodušší. Závislost na alkoholu je ale silnější.
Lidé, kteří nejsou alkoholici, ale mají s alkoholem nějaké potíže mohou většinou množství vypitého alkoholu regulovat, omezit. Pokud nejsou schopni svůj limit dodržet, měli by přestat pít úplně.
Jaké je bezpečné množství alkoholu?
Vědecké výzkumy ukazují, že bezpečné množství alkoholu, kdy je malá pravděpodobnost vzniku závislosti je u mužů pod 24 gramů čistého alkoholu a u žen asi 16 gramů čistého alkoholu za den.
U většiny dospělých platí, že střídmá konzumace alkoholu – tedy jedna sklenička pro ženy a staré lidi a dvě skleničky pro muže denně – neznamená žádné riziko. Jednou skleničkou rozumíme:
- 1/2 litru, 12°piva, nebo
- 2 dcl vína, nebo
- 1 panák destilátu 40%
Neznamená to, že každý, kdo pije více, musí onemocnět nebo mít problémy. Znamená to však, že každý, kdo pije více, nějaké problémy riskuje. Závislost na alkoholu je pouze jedním z mnoha takových problémů. K dalším patří onemocnění vnitřních orgánů, úrazy, pracovní problémy atd.
Jaké léky jsou na léčku alkoholismu?
Při řešení alkoholismu se používá široké spektrum léků. Během prvních dní po vysazení alkoholu se používá diazepam (Valium a Librium). Tyto léky pomáhají překonat abstinenční příznaky prvních dní. Nicméně neměly by být užívány déle než několik málo prvních dní, neboť samy o sobě jsou vysoce návykové.
Další léky se používají k podpoře střízlivosti. K tomuto účely se využívá Naltrexon. V kombinaci s terapeutickou a poradenskou péčí pomáhá snížit bažení a funguje jako prevence před relapsem k těžkému pití. Dalším lékem (u nás patrně nejznámějším) je Antabus, který funguje tak, že v kombinaci s alkoholem vyvolá silnou nevolnost.
Přestože existují léky, které pomáhají alkoholikovi zůstat střízlivý, žádná „zázračná pilulka“ neexistuje. Jinými slovy, žádný z léků není univerzální a nefunguje ve všech případech. Vývoj nových a efektivnějších léků pro léčbu alkoholismu je jednou z priorit na tomto poli.
jak se dá alkoholikovi pomoci?
V české republice existuje několik zařízení a sdružení, které se snaží těmto lidem pomoci. První možností je obrátit se na lékaře. Ten by měl být dostatečně informován a doporučit vám zařízení ve vašim regionu, kde budou schopni vám pomoci.
Ve větších městech fungují setkání skupin Anonymních alkoholiků. Těchto setkání se není třeba bát. Jde o skupiny svépomocné, které nejsou vedeny profesionálem. Může na ně přijít kdokoli, bez předchozího ohlášení.
Více informací najde zde – Anonymní alkoholici – AA – ALKOHOL DRINK
Další možností je navštívit odborného lékaře – psychiatra, psychologa. I zde platí, že pokud on sám není schopen pomoc poskytnout, měl by být schopen alespoň doporučit adekvátní zařízení, kde se vám pomoci dostane.
Dále u nás funguje několik neziskových a nestátních zařízení, která se této problematice věnují. Použijte google.
Lze alkoholismus definitivní vyléčit?
Ne, to bohužel nelze – v současnosti není možné alkoholismus definitivně a navždy vyléčit. I v případě, že alkoholik již dlouhou dobu (i roky) nepije, stále je ohrožen relapsem, tedy tím, že znovu do pití „spadne“.
Aby se alkoholik vyhnul relapsu, je nutné vyhýbat se všem alkoholickým nápojům v době po léčbě. Pokud začne pít byť i malé množství alkoholu, původní závislost se znovu projeví a většinou znovu propadne trvalému pití.
Jediným trvalým, nebo alespoň dlouhodobým řešením je doživotní abstinence. Ovšem ne vždy to vyjde a pak stačí jedna, dvě skleničky a alkoholik do toho opět spadne.
Všechny díly