Odbourávání alkoholu u žen a mužů

Je všeobecně známo, že se liší doba, po kterou odbourávají alkohol muži ve srovnání s ženami. Pokud se jedná o stejné množství alkoholu, je tato doba dost významná. Je to způsobeno větším množstvím faktorů a svou roli zde sehrála i biologická evoluce.

Evoluční předpoklady

Určitě to znáte – popíjí se a ženy se obvykle buď krotí s alkoholem více než muži a pokud ne, jsou opilé rychleji. Samozřejmě existují výjimky, ale obecně toto pravidlo platí a je dokonce vědecky podložené. Ať se o emancipaci snažíme sebevíc, tedy je zkrátka výhoda na straně silnějšího pohlaví. Má to více důvodů.

Evoluce nás stvořila odlišné, protože jsme se v životě museli potýkat s různými druhy nástrah. Muži tak například očima lépe registrují pohyb, kdežto ženy zvládnou lépe rozlišit barvy. To má jednoduché vysvětlení – muž byl ten, kdo vyhlížel táhnoucí stáda, případně musel při lovu reagovat na pohybující se hrozbu a žena mezitím sbírala bobule a musela rozlišovat mezi jedlými a jedovatými.

Podobně je to třeba i se sluchem a čichem. Lidská těla jsou zkrátka přizpůsobena a upravena evolucí.

Biologické rozdíly ve složení těla mužů a žen

Ženám to ale přináší i výhodu v podobě vyššího podílu tuku v těle, na druhou stranu mají ale méně vody (žena zhruba 52 %, muž 61 %). Když se táhnete s kmenem v mrazivé zimě, tak je super mít nějaký tuk navíc, ze kterého může tělo čerpat, ale jakmile zasednete k lahvi alkoholu, tak je výhoda pryč, protože tuk alkohol nerozpustí, ani nenaředí.

Naopak – zředí se vodou, tedy tím menším množstvím, než mají muži. K tomu připočtěte rozdíl v průměrných hmotnostech mužů a žen – menší hmotnost znamená logicky méně celkového množství vody, jenomže půllitr piva je pro obě pohlaví stejný.

Klíčový enzym ALDH2

Zásadní rozdíl je i v enzymu známém jako alkoholdehydrogenáza, pro který existuje zkratka ALDH2. Tento enzym se vyskytuje v játrech a u mužů i v žaludku. Umí jednu zásadní věc, a to přeměnit molekulu ethanolu na molekulu acetaldehydu. S tím tento enzym začíná v podstatě v okamžiku, kdy se alkohol dostane do žaludku a pokračuje až do úplného vystřízlivění.

Jenže ALDH2 mají muži několikanásobně více než ženy, čímž je vysvětleno i to, proč ženám alkohol rychleji „stoupá do hlavy“ a déle se s ním jejich tělo vypořádává.

Příklad z praxe

Abychom si to všechno ověřili, při našem testu alkohol testerů jsme měli k dispozici víceméně průměrného muže a průměrnou ženu. Měřili jsme jim hladinu alkoholu v dechu pomocí úředně ověřeného (cejchovaného) alkoholtesteru, stejného, který používá i policie při silničních kontrolách na zjištění alkoholu v dechu.. Obě osoby zkonzumovaly stejné množství alkoholu, konkrétně vína. Následně jsme v časových intervalech měřili, kolik alkoholu v dechu přístroj ukáže.

Rozdíl byl vidět už v první hodině, kdy jsme ženě naměřili skoro dvojnásobek toho, co muži. Následně začalo střízlivění a po dvou hodinách byl muž zhruba na polovině toho, co žena. Po třech hodinách byl muž prakticky střízlivý (0,06 ‰), ale ženské tělo mělo pořád plno práce s odbouráváním alkoholu.

Počkali jsme další půlhodinu, kdy muž byl zcela bez alkoholu v dechu, ale žena ještě něco málo měla (0,15 ‰). Vítěz pomyslné soutěže ve střízlivění je tedy jasný. A nutno dodat, že byl znám před zahájením měření.

Výsledek dopadl tedy dle očekávání a ukázal, že stejná sklenka alkoholu pro muže a pro ženu má zcela rozdílné účinky a to po různou dobu.

Odbourávání alkoholu muž vs. žena – praktický příklad

DobaMuž (85 kg)Žena (55 kg)
po 1 hod.0,43 ‰0,78 ‰
po 2 hod.0,21 ‰0,45 ‰
po 2,5 hod.0,11 ‰0,33 ‰
po 3 hod.0,06 ‰0,25 ‰
po 3,5 hod.0,00 ‰0,15 ‰
Rychlost odbourávání alkoholu muž vs. žena po konzumaci 0,4 dl bílého vína