Odbourávání alkoholu z těla
Pokud například večer začneme pít alkoholické nápoje a pokračujeme v tom až dlouho do noci, druhý bude naše tělo stále obsahovat tzv. zbytkový alkohol, který nám například neumožní dopoledne řídit auto.
U některých profesí, například dopravních pilotů proto platí pravidlo, že 24 hodin před letem nepožívají žádné alkoholické nápoje, což je i s rezervou dostatečný čas na úplné vystřízlivění. Komu by na vystřízlivění nestačilo ani výše zmíněných 24 hodin, musel by vypít tolik alkoholu, že by již byl již včera mrtvý.
Za jak dlouhou dobu se odbourá alkohol z lidského organismu
pivo, víno, destiláty
Pivo (muž 75 kg)
- 1 ležák (0,5 l) – 2 hodiny 3 minuty
- 1 výčepní pivo – 1 hodina 37 minut
- 2 ležáky – 4 hodiny 7 minut
- 4 ležáky – 8 hodin 13 minut
- 8 ležáků – 16 hodin 26 minut
- 10 ležáků – 20 hodin 32 minut
Víno (muž 80 kg)
- 2 deci – 2 hodiny 40 minut
- 4 dcl – 5 hodin 20 minut
- 1 litr – 13 hodin 20 minut
- 1,5 litru – 19 hodin 40 minut
Destiláty (muž 80 kg)
- 1 panák (0.05l) – 2 hodiny 12 minut
- 2 panáky – 4 hodiny 24 minut
- 4 panáky – 8 hodin 48 minut
- 6 panáků – 13 hodin 12 minut
- 8 panáků – 17 hodin 36 minut
- 10 panáků – 22 hodin
Tresty za opilství v historii
Postoje lidské společnosti k požívání alkoholických nápojů a k výstřelkům s tím spojeným se měnily dle doby, stupně kultury a soudobých názorů. Zde jsou uvedeny příklady z historie, jak se v minulosti pilo, jaké byly za pití tresty a taky k jakým dalším využitím alkohol sloužil.
Tresty za pití a opilost
- z nádob archeologové zjistili, že víno se vyrábělo již před 7000 lety.
- 1220 př. n. l. – Čína – smrt každému, kdo je přistižen opilý
- 5. a 6. století – Konfucius a Budha zakázali pití alkoholických nápojů.
- Indie (nedatováno) – při přistižení v opilosti byli opilci nuceni pít vařící víno, vodu, kraví moč nebo vřelé mléko až k smrti
- Indické ženě, která byla přistižena v opilosti žhavým železem vypálili do kůže čela podobu nádoby, z níž alkohol pila. Pak byla vyhnána.
- Mohamed zakázal pít alkohol.
- Papežové se snažili zabránit pití alkoholu tím, že dali příkaz k vylití sudů s alkoholem do řek.
- Každý Říman měl právo zabít svou ženu, pokud ji přistihl opilou.
- Opilý otrok byl trestán 80 ranami holí, opilý svobodný člověk 40 ranami. Byli i záměrně opíjeni otroci a ti byli ukazováni mládeži jako odstrašující příklady.
- Athény – za opilost smrt.
- Karel Veliký – opilci byli trestáni, pokud pili dál, byli popraveni.
Zajímavosti o alkoholu
- Na druhé straně bylo víno považováno za lék, který zlepšuje plodnost žen, dává zdraví, má jisté účinky jako protijed proti hadímu uštknutí a jedovatým rostlinám.
- Bylo již velmi dávno zjištěno, že mandle snižují účinky alkoholu a „kocovinu“ dobře léčí zelí.
- Do alkoholu se přidávaly různé přísady pro snížení jeho vlivu – např. sádra, vápno, aj. Víno bylo vařeno v olověných kotlích, proto bylo značně jedovaté.
- Katolíci mohli pít čtvrt litru vína denně.
- V posledních desetiletích byl problém s pitím alkoholu především ve Švédsku, Švýcarsku a bývalém Sovětském svazu. Vytvářelo se mnoho skupin bojujících proti alkoholismu. V Polsku byl zaveden zákon, že kdo poškozuje v opilosti svou rodinu (např. fyzické násilí) může jít až na max. 5 let do vězení.
- V bývalém SSSR bylo zavedeno mnoho opatření – např. snižování výroby, zákaz prodeje a požívání do 21let, v pracovních dnech byl prodej povolen až od 14 hodin a mnoho dalších.
- polodrahokam ametyst se od starověku považoval za symbol střízlivosti a zdrženlivosti
Víno se používalo nejen k pití, ale také například k čištění ran na bitevním poli. Alkoholu se užívalo k čištění střev, léčení nespavosti, zácpy a především k otupování bolesti při trhání zubů a menších operačních zákrocích. Ve středověku sloužil při léčbě tyfu a cholery.