Opilecké legendy – Iveta Bartošová

Iveta Bartošová (1966-2014) patřila k předním českým populárním zpěvačkám. již ve svých 16-ti letech začala sbírat hudební úspěchy a ceny. Osudnou pro ni byla soutěž Mladá píseň Jihlava v roce 1983, kde se poprvé potkala s  Petrem Sepéšim, se kterým posléze vytvořila úspěšné pěvecké duo i partnerskou dvojici.

Vrchol karéry

Po jeho smrtelné nehodě na železničním přejezdu (1985) se Iveta Bartošová začala věnovat sólové kariéře a její popularita strmě rostla. Absolvovala několik koncertních turné, třikrát se stala zlatou slavicí, obdržela Zlatou desku Supraphonu, Zahrála si i ve filmu Ladislava Soukupa Svatba upírů, vyhrávala hitparády a vydávala CD. V roce 1996 porodila syna, jehož otcem byl její tehdejší partner Ladislavem Štaidl. Věnovala se mateřství a ani po porodu zpěvačka zcela neodešla z umělecké scény, účinkovala např. v muzikálovém trháku Drákula, v lední show Mrazík a vydala album Ve jménu lásky.      

Začala se opět vracet na pop music a účinkovala i v dalších muzikálech (Mrazík, Pomáda, Monte Christo). Definitivní návrat na špičku české pop scény jí přineslo album Ve jménu lásky s hity „Nekonečná“, „Ve jménu lásky“ a „Tři oříšky“ z roku 1998. V 1999 získala za toto album dokonce dvouplatinovou desku. Vydala i další zlatá alba, absolvovala koncertní turné a opět byla na vrcholu.

Úpadek

V soukromí nejistá Iveta Bartošová měla celou řadu partnerů a časté rozchody se podepsaly na její psychice. Po velkých psychických problémech a bojem s návykovými látkami se opakovaně pokusila spáchat sebevraždu. Od roku 2006 se potýkala s se závislostí na antidepresivech a alkoholu, psychickými problémy se dále stupňovaly a v roce 2007 nastoupila kvůli své závislosti ústavní léčbu. V září 2008 se provdala za herce a neúspěšného producenta Jiřího Pomeje. Měla několik autonehod pod vlivem alkoholu, které však skončily pouze materiálními škodami.

V září 2013 se Iveta Bartošová podruhé vdala, na radnici v pražské Uhříněvsi řekl své Džambulce ano podnikatel Josef Rychtář. Svatbě asistovala policie, chránila svatebčany před novináři a měla být ve střehu kvůli případným výtržnostem. Rychtář se totiž několikrát veřejně popral, a to i před televizními kamerami, s dalším nápadníkem Zdeňkem Macurou. Tento ctitel svoji vyvolenou dokonce v létě 2013 odvezl z Rychtářovy vily do Itálie a policie poté vyšetřovala, zda nešlo o únos. 

Poslední roky

Před smrtí byla vděčným objektem bulvárních médií, která sledovala každý její krok. Iveta Bartošová sice chtěla navázat na kdysi úspěšnou kariéru, žádný z pokusů o comeback ale nevyšel a mnohem více než zpěv přitahovaly pozornost veřejnosti různé alkoholové excesy. Proslul její legendární výraz „cucík„, kterým označovala pravidelné dávky alkoholu na kterém byla v posledních letech života zcela závislá a několikrát jí byla naměřena hladina přes 3 promile v krvi. Z kdysi krásné ženy se stala naprostá troska. Svůj smutný životní osud Iveta Bartošová často spojovala s předčasným úmrtím jejího pěveckého i životního partnera Petra Sepéšiho. Trpěla stupňujícími se psychickými problémy, závislostí na alkoholu a lécích. Nedlouho před smrtí se objevily znepokojující záběry kdysi půvabné zpěvačky. Mnozí jí dříve blízcí lidé hovořili o tom, že by měla zamířit do léčebny, ostatně jednou absolvovala ústavní léčbu ze závislosti na alkoholu a antidepresivech. K tomu však již nedošlo.

Smrt

Iveta Bartošová boj s démonem alkoholu nezvládla a ve svých 48 letech ukončila svůj život skokem pod vlak v pražské Uhříněvsi, jen několik měsíců po svatbě s Josefem Rychtářem.