Opilecké legendy – Petr Kott

Petr Kott (r. 1962) je český lékař a politik, který se naposledy veřejně proslavil jako člen zločineckého korupčního gangu Davida Ratha, méně už je ale známo, že Petr Kott má za sebou kromě kariéry zločince, také docela slušnou kariéru alkoholika a opilce a právě na tuto jeho stránku se dnes v následujícím článku blíže podíváme.

Opilecké incidenty Petra Kotta

Petr Kott začínal jako odborný lékař v nemocnici v České Lípě. Vstoupil do ODS a byl zvolen v roce 1998 do zastupitelstva města Doksy. A právě odtud jsou první zprávy o jeho opileckých incidentech.

Konečně posuďte sami:

  • „Jednou jsme byli v hospodě, v níž začala rvačka. Petr ze sebe serval košili, poručil hospodskému, aby mu přinesl sádlo, pomazal si celé tělo a skočil mezi rváče s výkřikem: Budu kluzký jako had!“ vzpomíná jeden z Kottových kolegů.
  • Kott býval lékařem v českolipské nemocnici. „Dělal jsem s ním pět roků a mohu prohlásit, že byl bystrým, chytrým, vzdělaným a nadaným lékařem. V práci nikdy nepil, ale občas se stalo, že kvůli pití nepřišel do práce. Pokaždé se ale omluvil,“ vzpomíná na něj lékař Karel Kahan z Nového Boru.
  • Českolipský poslanec Petr Skokan, Kottův někdejší spolustraník z ODS, říká, že Kott je mimořádně inteligentní člověk, kterého alkohol postupně společensky znemožnil.
  • „Tohle je věhlasná ulice. Nahoře pod kostelem bydlel ten slavný soudce Nagy, který se před třemi lety nechal nafilmovat, jak bere úplatek, a tady dole zase Petr Kott. Takovou ulici mají málokde a jsem pyšný na to, že v ní bydlím,“ poznamenal starší muž s holí nedaleko baru Zanzibar v Doksech, kde býval Kott častým hostem.
  • Když vyrazíte do Doks, kde Petr Kott s rodinou bydlí, nejčastější hodnocení je alkoholik a provokatér, který občas pije na dluh. „Tady měl každou chvíli sekeru, a to kolikrát sem přišel třeba ve dvě ráno úplně na šrot“ říká místní barman.
  • Nadějný, bystrý a inteligentní milovník alkoholu se sklony k výtržnictví. Tak hodnotí téměř všichni lidé v Doksech na Českolipsku svého bývalého souseda Petra Kotta.

Petr Kott jako opilec – poslanec

V roce 2002 byl Petr Kott jako poslanec zvolen za ODS do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde ve svých opileckých incidentech pokračoval.

  • „Když měl v parlamentu první incident, opilý obtěžoval nějakou asistentku, tak nám všichni z vedení strany říkali, koho jste nám to sem dosadili? Podívejte, jak chlastá! Jenže on se dostal vysoko na kandidátku, protože ho tam doporučilo liberecké vedení ODS,“ říká Skokan.
  • Poslanec Petr Kott se při jednání v poslanecké sněmovně v roce 2003 opil namol! Démon alkoholu jej opět chytil do svých spárů. Opilec! Poslanec Petr Kott se při jednání v Poslanecké sněmovně zase zpil pod obraz! Projednávání důležitých zákonů o DPH ještě ani pořádně nezačalo a „pan poslanec“ už sotva mluvil. Pak odešel do dolní poslanecké restaurace a tady „se dodělal“ několika panáky slivovice. Démon alkohol Kotta opět chytil do svých spárů. Co předcházelo tomu, než Kotta musela jedna z asistentek odvést z parlamentní půdy? Už ráno byl z poslance cítit alkohol. V takovém stavu vystoupil před sněmovnou. Drmolil, šlapal si na jazyk, málokdo byl schopen rozumět tomu, co chce vlastně říct! „To snad ne, on je snad zase opilý,“ neslo se mezi poslanci. V tu chvíli už ale nebylo možné zabránit skandálu… Do baru na slivovici – hned po svém proslovu si Kott ve foyeru sněmovny vyhlédl redaktorku a pozval ji na kávu. Přes naléhání, aby to nedělal, objednal Kott místo kávy panáka slivovice. Ještě ani nedopil a už objednával další rundu. Redaktorka žádala obsluhu, aby mu už nenalévala a přinesla mu kávu. Ani tu však Kott nevypil. Nebyl totiž absolutně schopný koordinovat své pohyby. Do kávy si namočil rukáv, a pak ji rozlil, stejně jako všechno, co bylo na stole. Padaly sklenice, jídelní lístek, strhával prostírání. Místo konverzace to bylo jen nesouvislé blábolení a mručení. Útěk suterénem – krátce nato namol opilého Kotta začala zachraňovat jedna z poslaneckých asistentek. Chvíli mu domlouvala na baru a i přes svou subtilní postavu se jí podařilo poslance doslova vyvléct ven. Kott se hrnul k výtahu… „Prosím tě, nemůžeš jít nahoru. Novináři už o tobě vědí. Vážně tě prosím, nedělej to,“ úpěnlivě žádala. Ani ona, ani Kott ovšem netušili, že jen dva metry od nich poslouchá plány na záchranu další reportér. Když se pokusili Kotta vyfotografovat, vystartovala ochranka. „Nechte ho na pokoji,“ odpověděla asistentka na žádost, aby poslanec foukal do detekční trubičky na přítomnost alkoholu. Ochranka nekompromisně zahradila cestu. Kott i se svou ochránkyní zmizel v únikové suterénní chodbě. Ostuda i na ulici – neunikli ovšem na dlouho. Jen za pár minut se oba vynořili v Tomášské ulici. Kott sotva stál na nohou. Opakované žádosti, aby se vyjádřil, proč je opilý ve chvíli, kdy Poslanecká sněmovna projednává důležité zákony, zůstaly bez odezvy. Jen tupý výraz ve tváři a nesrozumitelné mručení… Zřejmě ani nepochopil, co po něm chceme, když mu reportér opět nabízel, aby nadýchal do detekční trubičky. Asistentka jen znovu prosila: „Nechte ho na pokoji, nechte ho být.“ Společně pak zmizeli v jednom z domů na Malostranském náměstí…
  • Poslanec Petr Kott z ODS se v roce 2004 před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě ve Sněmovně opil. Opil se takovým způsobem, že ani sám neví, co vlastně dělal a kde byl. Jeho potlučený obličej připomíná spíše tvář boxera. Alkohol přitom jako velký problém nevidí. Kottův případ ovšem není v české politice ojedinělý. Už delší dobu se kdekdo pozastavuje nad faktem, že čeští politici alkohol konzumují v nadměrné míře. Poslanec ODS Petr Kott se opil ve Sněmovně tak, že ani nebyl schopen hlasovat o reformě veřejných financí. Týden se pak před veřejností skrýval. Když nakonec celý potlučený a s modřinami v obličeji před média vystoupil, řekl, že spadl na schodech. Petr Kott: „Já jsem skutečně měl jakousi virózu o víkendu. Nakonec ji mám i teď, je to možná slyšet i na hlasu. Šel jsem si v noci ze soboty na neděli vařit čaj, podotýkám, že jsem i měl nějaké prášky, jako sedativa, protože přece jenom ten tlak je jako poměrně silný a já na to nejsem zvyklý, takže na strmých schodech jsem prostě škobrtl a spadl jsem takhle nešťastně“.

Závěr

Petr Kott byl za své opilecké incidenty vyloučen z ODS, později vstoupil do Unie svobody a stal se také ředitelem středočeské pobočky VZP, kde uzavřel několik podivně nevýhodných smluv a kde dostal také přezdívku „Studánka“. Údajně proto, že byl vědomostmi o pojišťovně netknutý, jako čistá voda tohoto povrchového pramene.

Později byl zatčen a odsouzen za korupci k nepodmíněnému a také peněžitému trestu. Ale to už je jiný příběh. Zda měl jeho pobyt ve vězení nějaký vliv na jeho alkoholismus, to není známo.