Opilecké legendy – Roman Skamene

Roman Skamene (r. 1954) je český herec, podnikatel, opilec a alkoholik. Herce Romana Skameneho srazil v minulosti alkohol až na samé společenské dno. Mnoho z nás má tohoto herce spojeného s postavou veksláka Bíny z Bony a klid (1987) nebo nesnesitelného majora Borovičky z Tankového praporu (1991). Roman Skamene byl vždy výrazný herec, jehož kvalit režiséři rádi využívali a tyto dvě role patří k jeho nejslavnějším.

V českém šoubyznysu zřejmě není žádná hvězda, která by měla tolik neuvěřitelných skandálů spojených s konzumací alkoholu, jako Roman Skamene přezdívaný český Danny de Vito. Jeho kamarádi o tom, co vyváděl v opilosti, vyprávějí doslova legendy. Byly doby, kdy o něm na prvních stránkách médií bývaly skandální zprávy nemálo podobné alkoholickým extempore Ivety Bartošové (†48).

Cesta do pekel

Tak jako mnoho herců začal po roce 1989 podnikat – pronajal si s manželkou restauraci v centru Prahy. Jenomže místo kýženého zisku jim začaly narůstat dluhy a Roman Skamene se víc a víc zamotával do dluhové pasti. V nouzi se dokonce obrátil na lichváře, což se mu málem stalo osudným.

„Půjčil jsem si od nich 200 tisíc korun, ale nebyl jsem schopný ty peníze splatit, takže se mi dluh zvýšil až na čtyřnásobek. Vrcholem bylo, že jsem dostal pěstí, vystrčili mě po hlavě z okna kanceláře ve třetím patře, drželi mě jenom za nohy a ptali se, jestli si chci zalítat,“ vzpomínal v televizní 13. komnatě.

Nakonec ho zachránilo přátelství s kontroverzním podnikatelem Jonákem, který proti Skameneho vyděračům použil jejich vlastní zbraň a vyděsil je tak, že Romana nechali na pokoji. Jenže mezitím už herec propadl alkoholu a začal se pravidelně opíjet, což nepříjemně poznamenalo jeho filmovou i divadelní kariéru. Alkoholismus a silná kuřácká vášeň postavu malého herce s velkým smyslem pro humor oslabila po psychické i fyzické stránce a logickým vyústěním dlouhodobých problémů a přetrvávajícího stresu byl infarkt.

Opilecké historky

  • „Skamene si založil se svým společníkem stavební firmu. A tento společník mu dal padesát tisíc korun, které byly na platy jejich zaměstnanců. Skamene je měl jim ihned odnést. Bohužel to nevydržel, cestou si skočil na pivo, a skončil šíleně opilý na ulici, kde samozřejmě o všechny peníze přišel. Ta jejich stavební firma kvůli tomu tehdy málem zkrachovala,“ popisuje historku jeden z jeho kamarádů.
  • Podobně děsivý zážitek si ale odnesli i členové fotbalové klubu celebrit Arabela, za který Skamene občas hraje. „Pan Skamene přijel spolu s Arabelou k nám na akci do Městce Králové. Ačkoliv měl vystoupit na pódiu se svým představením, tak se před tím tak opil, že když jsem za ním přišel do šatny, tak úplně na plech spal na stole a nedalo se s ním ani hnout,“ popisuje hororový zážitek pořadatel tehdejší akce. „Bohužel je to pravda. Byla to strašná ostuda. Tehdy jsme museli k šatně přistavit dodávku, do které jsme Romana naložili a odvezli domů, aby ho nikdo neviděl a nebylo to ještě horší,“ přiznává jeden ze spoluhráčů Skameneho.
  • Dokonce mezinárodní alkoholovou ostudu si před více jak rokem udělal herec na zájezdu v Turecku.„Nejprve se u bazénu opil tak, že si lidé z personálu mysleli, že má mrtvici a museli přivolat lékaře. Když ho pak odvlekli úplně na mol na pokoj, tak se tam dokonce pomočil. Vedení hotelu si pak na něj stěžovalo vedení celé výpravy. Vrchol byl na konci zájezdu na letišti, kdy se zjistilo, že opět úplně ožralý Skamene ztratil letenku,“ vzpomíná na Skameneho turecké vystoupení jeden z jeho bývalých kolegů.
  • „Opilej Skamene na ulici? Tak to je tady v Podskalí zcela běžný jev. Vždyť on tady už dlouhý roky bydlí v Podskalské ulici, takže je tady ve většině hospod štamgastem a my místní jsme si s ním už tady hodně užili,“ popisuje jedna ze Skameneho sousedek. V pondělí odpoledne se Skamene zastavil se svou manželkou na zahrádce ve své oblíbené hospodě U tří bojovníků. „Dámě jedno pivo a půjdem,“ oznamoval Skamene personálu restaurace při svém příchodu. Číšnici se jen ironicky pousmáli. Dobře věděli, že herec do hospody nikdy jenom na jedno nechodí. Ta Plzeň je tady tak dobrá,“ prohlásil nadšený Skamene, když mu přinesli první pivo, které si labužnicky prohlédl proti slunci. Téměř až dětská radost ze skvělého rezavého moku pak populárnímu herci vydržela asi až do půl desáté. To už ale bohužel nebyl schopen téměř mluvit a několikrát u stolu usnul. „Romčo, pojď, půjdeme domů,“ vyzvala ho starostlivě manželka krátce po půl deváté, kdy už bylo zcela zjevné, že Skamene má ke střízlivosti daleko asi stejně, jako je to z Prahy na Nový Zéland. „Běž sama, já tu budu ještě s kamarády,“ odbyl jí manžel a objednal si další plzničku. Během pár minut ovšem u stolu opět usnul a jeho bezvládné tělo trčelo do ulice takovým způsobem, že jej okolojdoucí chodci museli obcházet. Kolem čtvrt na deset se Skamene ale probral a rozhodl se, že je nejvyšší čas jít domů. A velmi vratkým krokem se vydal ke svému domovu.

Bony a klid 2 – dotočná

Dotočná pokračování legendárního snímku ho znovu svedla na scestí. Mnohým se herec už při příchodu do restaurace nezdál. Malátný pohled, přehnaná gestikulace i artikulace byly výmluvné. Netrvalo ani deset minut od příchodu a Skamene nepustil skleničku vína z ruky a nejvíc času trávil na baru. Pro jistotu víno ještě zapíjel pivním mokem. Domů ho museli odnášet.

Turecký incident

Herec přezdívaný český Danny de Vito vyrazil do tureckého letoviska Belek s partou svých kolegů v dobré víře hrát tenis a být platným účastníkem tradičního tenisového turnaje FV Plast Open.

Osudným se mu bohužel stal luxusní hotel Cornelia s nabídkou ultra all inclusive služeb. Jakmile zjistil, že pivo je zdarma k mání i v ledničce na pokoji, ztratil zábrany, čímž bohužel přiznal, že alkohol, který ho už jednou přivedl na mizinu, hraje v jeho životě stále velkou roli.

Na několik zápasů pak díky svému stavu nedošel, což ředitel turnaje Jiří Marek kvitoval při vyhlašování výsledků trefnou narážkou, že někdo si turnaj FV Plast Open spletl s turnajem FV Chlast Open. Nejen, že se herec nedostavoval na kurt, několik dní dokonce nebyl v nikterak rozsáhlém hotelovém komplexu téměř k vidění. Když se ale ukázal, postaral se o zábavu především přítomných dam.

Jeho originální jízda á la brouk pobavila i další přihlížející rekreanty. Ještě větší pozdvižení vzbudilo zjištění, že herec proslulý rolí ve filmu Princ a chuďas či Bony a klid má pod plavkami navíc slipy. Nebylo to pro jistotu, aby nedošlo k nechtěnému faux paus, ale jednoduše proto, že si je zapomněl sundat.

Luděk Sobota o Romanu Skamene

„Víte, on vždycky sliboval, že se půjde léčit, a že pití nechá, jenže k tomu nikdy nedošlo. Co mi vyprávěla jeho manželka, tak se jen jednou chvíli léčil ze závislosti na alkoholu ambulantně, ale to mu očividně vůbec nepomohlo. Už kvůli své ženě, kterou jeho pijácké excesy opravdu trápí, by se už konečně měl jít Roman léčit,“ vyzývá svého bývalého nejlepšího přítele Sobota. „On se na mne možná zlobí, že jsem ho z toho divadla vyhodil, ale opravdu to nešlo jinak. Už jsme se kvůli tomu asi tři čtvrtě roku neviděli, ale samozřejmě, že bych si moc přál, aby byl Roman v pohodě,“ uzavírá Sobota.

Současnost

Dnes je ale herec Roman Skamene prý jen kvartální alkoholik a z vlastní vzornosti se mu prý dělá až šoufl.

„Mívám záchvaty, kdy piju dva dny v kuse, ale svoje jsem si už odpil“. Někdo přijde, tak se pije. Jenže mně to už teď trvá deset dní, než cítím, že jsem zase v pořádku a alkohol už je venku.“ Stydí se za sebe Už z vás prostě není tak velký pařmen. „Už jsem tak klidný, že se sám divím a jsem si odpornej.

Jemu samotnému od pití pomohlo hlavně přestěhování mimo Prahu, kde na něj číhala lákadla v podobě kamarádů z mokré čtvrti. „Stačilo, aby někdo zavolal, ať jdu na panáka, a u jednoho to neskočilo. Leckdy se to protáhlo až do rána a dál. Teď jedu do Prahy od nás z vesnice autem, takže si ani nic dát nemůžu,“ vysvětloval.

„Ale doma si občas do hospody zajdu. Dám si dvě tři piva, jednoho panáka a nic víc. Srovnal jsem si celý život, všechny průšvihy i dluhy. Navíc už jsem na pití starý, když bych se opil, bylo by mi čtyři pět dní špatně,“ připustil herec. 

„Ale ne, že bych vůbec nepil, to zase ne, rád si dám pivo. Třeba i dvě, tři či čtyři. Nebo nějakého panáčka, klidně i pět, když je dobrá nálada. Ale pak jdu pokojně domů, žádné flámy. Vždycky jsem do osmi doma,“

„Manželka je ráda, že jsem hodný a chodím včas domů. Nic nenamítá,“ dodal herec, který se nebojí, že by propadl démonu alkoholu znovu, teď už to prý má opravdu pod kontrolou.

“S dědky chodím v úterý a v pátek jdeme od půl šestý do půl osmý do hospůdky, dáme nějaké pivo a panáčka a v osm jsem doma. Za bolševika a potom jsem přitom řádil jak hovado.“ „No jistě. Chlastal jsem hodně. Pořád se mnou byly problémy.“

Legendární Magický oko

Závěr

A podle posledních informací herec tento režim zvládá bez velkých incidentů.

Herec se také svěřil, že ho hodně lidí zve v hospodě na Magický oko. Ale tato pozvání prý všechna odmítá a dodnes nechápe, jak může někdo něco tak odporného pít. Prý se mu z toho zvedá žaludek.