Pisco – Jihoamerické brandy

Dnes si představíme méně známý destilát, se kterým se většina z vás nejspíš nesetkala, pokud jste tedy nenavštívili Jižní Ameriku. Pisco je destilát vyráběný v Peru a Chile z vinných hroznů aromatických odrůd.

Jedná se o lokální – jihoamerické brandy, které se do Evropy příliš nevyváží. Důvodem je to, že v Evropě máme svojí vlastní brandy a sice světoznámé koňaky a armaňaky, jejichž kvalita je nedostižná.

Výroba pisca

Pisco se destiluje v měděných nádobách pouze jednou a zásadně se neředí vodou.

Výsledný obsah alkoholu je podle normy 38–48 %. Pisco je obvykle čirý destilát, zráním v dřevěných sudech může získat lehce nazlátlý odstín.

Podle použitých odrůd révy vinné se rozeznávají základní typy pisca

  • Puro (čisté, tj. jednoodrůdové)
  • Aromáticas (z muškátu)
  • Acholado (směs různých hroznů)
  • Mosto verde (pálené z nezkvašeného moštu)

Historie pisca

Pálenka se vyrábí od 16. století, název pisco je poprvé písemně doložen roku 1684.

Vede se dlouholetý spor ohledně původu nápoje:

Peruánci odvozují jeho název od přístavu Pisco jižně od Limy,

Kdežto podle Chilanů pochází z kečuánského slova pisqu, což znamená ptáka, přičemž jako „zemi ptáků“ označovali obyvatelé hor celé pacifické pobřeží Jižní Ameriky.

Hlavním současným producetem je Chile, které produkuje padesát milionů litrů pisca, kdežto Peru jen půldruhého milionu. 

Nejdůležitější produkční oblastí chilského pisca je údolí řeky Elqui. V Bolívii se vyrábí podobná pálenka nazývaná singani.

Konzumace pisca

Pisco se řadí k brandy a jako takové se obvykle konzumuje při pokojové teplotě. Někteří konzumenti dávají přednost vychlazenému piscu, kdy se pak konzumuje přibližně o teplotě +5 stupňů Ceslia.

Pisco je základem míchaných nápojů pisco sour (pisco s limetovou šťávou, cukrem a vaječným bílkem) nebo piscola (pisco a Coca-Colou a ledem).

Více o koktejlu Pisco Sour se dočtete zde – Světové koktejly – Pisco Sour – ALKOHOL DRINK

Závěr

Pisco sour má svůj svátek: v Peru se slaví první únorovou sobotu. Roku 1999 tamější vláda rozhodla, že čtvrtou neděli v červenci bude Den piska. Chilané naproti tomu slaví Den piska v měsíci květnu a 8. února pak Den piscoly.

Tento nápoj je zejména lokální záležitost, tedy ne že by se nedal sehnat i v Evropě, ale výběr není příliš velký a ceny tomu odpovídají.

Pisco si tak nejlépe vychutnáte v nějakém místním podniku, při návštěvě v Jižní Americe, kde je toto brandy doma.

A pokud chcete trochu autentičnosti, vyhněte se turistickým podnikům na hlavních třídách a navštivte lokální podniky v bočních uličkách, kam chodí popíjet pisco místní obyvatelé.