Pivo, letní popíjení a grilovačky

Nastává léto, tedy období venkovního posezení v zahrádkách restaurací a výčepů u piva, kdy jeho milovníci do sebe klopí jedno pivo za druhým, prý na ochlazení.

Hezké počasí, příjemné místo, skupina dobrých přátel, cinkavé zvuky půllitrů a spousta zábavy. Tak nějak si mnozí představují ideální letní grilování, při němž pivo teče proudem a maso se peče na roštu.

Češi jsou národem pivařů. Dokonce jsme země, která ve spotřebě tohoto zlatavého moku drží světový rekord. A protože jsme na toto prvenství právem pyšní, všechno se u nás řeší a točí kolem piva.

Soukromé minipivovary, které se zaměřují na tradiční i netradiční pivní speciály, rostou jako houby po dešti, pivní festivaly po celé republice jsou nacpané k prasknutí. Velké oblibě se těší i pivní lázně a masáže.

S chmelovým mokem by se to ale přehánět nemělo. I v jeho případě platí, že dobrého pomálu.

Jak správně pivo natočit

Natočit pivo by měl umět každý, kdo si chce pořídit výčepní zařízení, ze kterého si bude připravovat své vlastní točené pivo v pohodlí domova. Pokud se chcete před kamarády vytáhnout, vyzkoušejte si předem, jak pivo správně do sklenice natočit, ať si později neuříznete ostudu.

Pojďte se podívat na pár základních pravidel a triků, které byste měli při točení piva dodržovat a používat.

Natočit pivo správně je těžší, než se zdá

Kdo si to nevyzkouší, tak možná neuvěří. Točení piva není vůbec nic lehkého. Pokud ho natočíte zcela špatně, tak se může stát, že budete mít ve sklenici pivo, které bude úplně bez pěny. Takové pivo se rozhodně nedá považovat za dobře natočené a věřte tomu, že z něj nebudete mít ani žádnou radost.

Správně natočené pivo by mělo mít krásně hustou a bílou pěnu zhruba od ¾ sklenice a ideálně až přes její vrchní okraj. Vždy záleží, jakým způsobem pivo točíte. Někdo točí pivo najednou, kdy má pěnu jen u horního okraje sklenice. Jiní zase natočí pivo do ¾ sklenice a od této míry poté pěnu až k vrcholu.

V hospodách a restauracích se můžete setkat i s označením šnyt. Jedná se o kompromis mezi malým a velkým pivem, kdy se natočí kousek piva do sklenice a zbytek tvoří jen pěna.

Jak správně nachystat sklenici

Ke správně natočenému pivu pomůže i dobře nachystaná sklenice. Pokud chcete mít pivo jako z profesionální restaurace, měla by být sklenice řádně čistá a podchlazená zhruba na 5°C, které máte doma v lednici (nepoužívejte mrazící box).

Zásadním trikem je to, že by sklenice měla být před točením piva mokrá. Pokud si ji tedy budete v lednici chladit na 5°C, případně ještě méně a před natočením jí rychle propláchnout studenou vodou. Rychlost je zásadní pro udržení správné teploty sklenice a následně i natočeného piva.

Čistá a správně připravená sklenice na pivo se pozná podle kroužků, které bude pivo na sklenici zanechávat po jeho vypití.

Proč je vhodné konzumovat pivo pouze v umírněném množství

Pokud to s pivem přeháníte, můžete si rozhodit krevní cukr, přibrat na váze, způsobit si trvale zvýšenou srdeční frekvenci, jít naproti obtěžujícímu pálení žáhy, přibrat na váze a mnoho dalšího.

Pivo jako léčivo

Dát si občas na osvěžení jedno točené či lahvové, proti tomu nic nenamítají ani lékaři, kteří znají jeho potenciální prospěšné účinky, které připisují obsahu pivovarských kvasnic. Ty jsou hlavní složkou piva a propůjčují mu zdravé vlastnosti, Ovšem s každou další sklenkou ale narůstá nejen hladina alkoholu v krvi, ale i rizika a zdravé vlastnosti piva ustupují do pozadí. Platí tak pořekadlo – zdravého pomálu.

Krevní cukr

Pivo dělá hezká těla, hlásá jedno známé motto. Otázkou ale je, jak moc hezká a jakým způsobem. Jeho častá a nadměrná konzumace narušuje hladinu cukru v krvi. Výsledkem jsou nekontrolovatelné návaly hladu a silné touhy po jídle, což má za přímý následek nárůst tělesné hmotnosti a tím i nadváhu, kterou u nás trpí už tak nezanedbatelná část populace.

Zátěž pro srdce

Poznatky některých studií skutečně naznačují, že pití piva může mít dobrý vliv na srdce. Ve všech bychom se ale dočetli, že tento bonus přichází pouze s jeho umírněnou spotřebou.

Pokud se to s tímto nápojem více přehání, člověk si koleduje o trvale zvýšenou srdeční frekvenci, což může nejen lidem se stávající kardiovaskulární poruchou podstatně zhoršit jejich zdravotní stav.

Pálení žáhy

Pivo obsahuje i určité stimulanty, které nepříliš dobře reagují se žaludeční kyselinou. Výsledkem je pálení žáhy. Vzít v potaz se musí i to, že po tomhle osvěžení se zvýší i četnost návštěv toalety. A alkohol v horkém počasí také stoupá mnohem rychleji do hlavy, což může být zrádné.

Zajímavosti o pivu

  • Základní ingredience pro výrobu piva jsou slad, chmel, voda a pivovarské kvasnice.
  • Podle sociologických průzkumů si „na jedno“ minimálně jednou týdně zajde až 55 % české populace. U jediného půllitru to ale obvykle neskončí, v průměru za jeden večer zkonzumujeme 2-3 piva.
  • Nejoblíbenějším čepovaným mokem v restauracích je pak mezi Čechy tradiční „plznička“, neboli Pilsner Urquell. Na druhém místě dále skončil Kozel a třetí místo v oblíbenosti si vysloužil Radegast. Co se týče lahvových piv, i zde má jasnou převahu Plzeňský prazdroj. A to i přesto, že se nabídka neustále rozšiřuje a lidé sahají i po jiných značkách. Velkým hitem se v posledních letech, a v létě především, stávají cidery a nealko piva.