Podněstří a palírna Kvint

Dnes se podíváme na evropskou raritu a moldavskou zajímavost – palírnu Kvint. Pokud tedy zavítáte do Moldavska, kde oficiálně tato palírna sídlí, tak jí tam nenajdete. Ale láhve s destiláty tam koupit lze.

Podněsterská moldavská republika

Pro návštěvu se budete muset přesunout z Kišiněva tzv. maršrutkou (místním mikrobusem) do města Tiraspol, což je hlavní město nikým neuznané podněsterské moldavské republiky. I když jste oficiálně stále na území Moldávie, čekají vás klasické hraniční kontroly a předkládání cestovního pasu. Alternativně se lze do Tiraspolu dostat ještě z opačného směru a to z ukrajinské Oděsy. Mezinárodní letiště zde nečekejte.

Podněstří je odštěpenecký stát, který se odtrhl v roce 1990 původně od Moldavské SSR a dodnes je ekonomicky a vojensky podporovaný Ruskem. Celé Podněstří je velmi bizarní stát, který působí jako by zamrzl v hlubokém komunismu. Na ulicích jsou vidět sochy Lenina, pěticípé hvězdy a komunistická výzdoba. Samotná palírna Kvint pak stylově sídlí v ulici Lenina.

Palírna Kvint

Historie společnosti KVINT sahá až do roku 1897, kdy byla postavena a uvedena do provozu – jednalo se o první rektifikační sklad na ulici Vokzalnaja v Tiraspolu. V té době se specializovala pouze na výrobu 40% alk. vodky z domácích hroznových vín zakoupených od rolníků z okolních vesnic. Výroba brandy byla zahájena o 4 dekády později – první destiláty z vína byly určeny ke zrání až v roce 1938.

V současnosti tato společnost se 120letou historií zaujímá přední místo mezi výrobci alkoholických nápojů v Moldavsku. Jedinečné klima, úrodná půda, kopcovitý terén a blízkost řeky Dněstr vytvořily nejpříznivější podmínky pro pěstování nejlepších hroznů; moderní vybavení, pokročilé technologie, originální receptury, úcta k dávným tradicím a zapálená práce profesionálů Kvint – to vše umožňuje vyrábět obdivuhodné destiláty, které konkurují světově uznávaným značkám.

K palírně patří vlastní vinařství – má vlastní surovinový zdroj – přibližně 2000 hektarů vinic, kde se pěstuje více než 30 odrůd hroznů révy vinné.

Ve sklepech je skladováno 11 milionů litrů lihovin z destilátu ve věku od 1 roku do 60 let. S touto širokou škálou stařených lihovin má Master of the Cellar větší svobodu a flexibilitu pro vývoj nových značek.

Ročně palírna vyrobí asi 20 milionů lahví alkoholických nápojů, včetně více než 30 druhů brandy ve věku od 3 do 60 let, stolních a ročníkových vín, vodky, ginu, brandy, eau-de-vie de pomme. 

Četná ocenění získaná na různých mezinárodních soutěžích a degustačních soutěžích pak dokazují prémiovou kvalitu produktů KVINT: 10 Super Grand Prix Trophy, 30 Grand Prix a více než 300 zlatých a stříbrných medailí.

Návštěva

Webové stránky palírny KVINT – můžete zde najít kompletní informace o této palírně.

Pro zájemce o exkurzi zde jsou k dispozici podrobnější informace. Exkurze jsou spojeny s ochutnávkou produktů a podle toho jak staré produkty chcete ochutnávat se cena pohybuje od 10 USD/os. u základní tour, kde ochutnáváte až 10ti leté brandy až po 70 USD/os. u nejdražší tout, kde ochutnáváte až 50 let staré destiláty. Podrobnější informace o prohlídkách s degustací naleznete ZDE.

Součástí provozu je pak také firemní obchod, kde je rovněž možné výrobky zakoupit.

Produkty

Palírna Kvint je známa svými velmi kvalitními produkty, které se mohou rovnat výrobkům z francouzské oblasti Cognac. Velmi známá je pak brandy Suvorov (podle stejnojmenného ruského maršála, jehož jezdecká socha v nadživotní velikosti je v Tiraspolu k vidění). Kompletní portfolio produktů najdete ZDE

Kvint distillery