Pravidla pro servírování vin
Pití vína je zpravidla společenská záležitost, která by měla být doprovázena rituály. Tyto rituály slouží k tomu, abychom si užili gurmánský zážitek, kterým pití vín bezesporu je.
V tomto článku se zaměříme na to, o jaká pravidla se jedná a jak v tomto případě postupovat.
Představení vína
Při společenské události, jako je například oslava, nebo recepce je vhodné víno ještě před začátkem podávání hostům představit. Sdělíme jim:
- jeho název
- ročník
- odrůdu
- původ
Neotevřenou láhev vína držíme tak, aby hosté mohli přečíst etiketu.
Víno musí mít ideální teplotu.
Otevření vína
Po představení vína přistoupíme k otevírání láhve. Nejprve odřízneme nožíkem ozdobnou kapsli pod hrdlem láhve, což zamezí přetečení vína přes hranu řezu. Pokud podáváme starší ročník vína, můžeme nalézt pod kapslí plíseň, která neovlivňuje kvalitu korku ani vína.
Zátku vytahujeme velmi opatrně, aby do láhve prudce nevnikl vzduch a nevytvořil ve vínu bublinky. Když je korek vytažen, provedeme čichovou zkoušku, otřeme hrdlo láhve i korek.
Otevřenou láhev uchopíme do plátěného ubrousku a nalijeme trošku do své sklenky, abychom se přesvědčili, že je víno v pořádku. V případě, že jsou ve sklence zbytky korku ze zátky, vezmeme si novou skleničku.
Naléváme je do správného typu sklenice. Rozdílné jsou sklenice na bílé a červené víno, jiné na šumivé a likérové víno.
Degustace a nalévání vína
K degustaci vyzveme významného nebo nejstaršího hosta a teprve po schválení nalijeme i ostatním hostům.
Víno vždy naléváme z pravé strany stolovníka, začínáme nalévat podle významu stáří, přednost mají samozřejmě ženy. Končíme zase u své sklenice, kterou si opatrně dolijeme. Láhev po nalití všem zúčastněným opětovně nezátkujeme.
Po vypití láhve bychom měli při rozlévání nového vína vyměnit hostům i sklenice, a to i v případě, že podáváme víno stejné značky i barvy.
Láhev vína vždy držíme jen v pravé ruce a při nalévání dáváme pozor, aby ani kapka vína neukápla mimo sklenice. Aby kapky z lahve nepadaly, pootočíme lahví mírně na jednu stranu nebo hrdlo lahve otřeme ubrouskem. Při podávání nového vína sklenky s nedopitým vínem nesklízíme, ale necháváme je nedopité na stole, čímž dáváme hostům dostatek času si víno v klidu vychutnat. Až před naléváním třetího vzorku vína sklízíme sklenky s prvním vzorkem vína.
Velkou pozornost si zasluhuje otevírání a servírování archivních vín, ve kterých se po letech zrání mohou usazovat třísloviny nebo krystalické usazeniny. Zátku proto vytahujeme velmi opatrně, abychom sediment v láhvi nerozvířili.
Při otevírání perlivých a šumivých vín s lahví manipulujeme velmi opatrně.