Rybízové víno a jeho domácí výroba
Víno se dá vyrobit prakticky z každé plodiny, kterou dokážeme zkvasit. Ovocná vína představují pro své konzumenty vždy zajímavé zpestření a zajímavou alternativu k vínům vyráběným tradičně, tedy z révy vinné.
Zde je mnohem větší spektrum chutí které lze očekávat, protože každé ovoce chutná trochu jinak a pak zde jsou také rozdílné technologie výroby, které mají na chuť vína rozhodující vliv.
Rybíz jako ovoce má velmi výraznou chuť a tak není divu, že je považováno za jedno z nejlepších a nejchutnějších. A nezáleží přitom na tom, jaký druh rybízu pro jeho výrobu použijete.
V tomto článku se dočtete, jak se rybízové víno vyrábí, jaké zdraví prospěšné látky obsahuje a také si ukážeme praktický příklad, jak si takové víno vyrobit doma.
O rybízu
Rybíz je bobulovitá rostlina v České republice mezi zahrádkáři poměrně oblíbená. Rybíz není nijak extra náročný na pěstování, stačí mu pouze dostatek vláhy a slunce tak, aby plody dozrály. Paradoxně nejvíce se nadřete při jeho sklizni, zejména pokud ho sklízíte ručně, tedy bez hřebenu, což je pro keř rybízu ta šetrnější metoda.
Nejčastějšími druhy rybízu jsou odrůdy červeného a černého rybízu. Běžně se také vyskytuje rybíz žlutý.
- Červený rybíz se běžně používá k výrobě marmelády, případně sirupu, ale i džusu, nebo sorbetu.
- Žlutý rybíz má prakticky stejné využití a také velmi podobně chutná, dá se také stejně jako ostatní rybízy kompotovat.
- Černý rybíz má ze všech rybízů nejvýraznější chuť, oproti červenému rybízu je trochu sladší, ale má v podstatě stejné využití, víno z něj je však vhodnější ke zpracování, protože má vyzrálejší chuť. Takové víno má také zajímavou temně rubínovou barvu.
Ať už budete vyrábět rybízové víno z jakéhokoliv rybízu, určitě neuděláte chybu a můžete sami posoudit, jak který druh rybízového vína chutná. Pro pokročilé se pak přímo nabízí zkoušet při výrobě rybízového vína míchat různé druhy rybízu dohromady.
Zdraví prospěšné účinky nebo placebo efekt
Rybízové víno není konzumováno jen kvůli své vůni, barvě nebo chuti. Využívá se už po staletí také pro své léčebné účinky. Rybíz obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a dalších jiných tělu prospěšných látek, jako jsou karoten a vláknina.
Co však rybíz obsahuje v poměrně velkém množství, to je vitamín C. Ve 100 g rybízu je asi jen o 10 mg tohoto vitamínu méně než v samotném citrónu. Vitamín C má například vliv na podporu imunity a pomůže vám tak v boji s nemocemi. Dále napomáhá vstřebávat železo, stimuluje tvorbu bílých krvinek nebo podporuje růst kostí a zubů. Má také důležité antioxidační účinky.
To ovšem hovoříme o čerstvém rybízu. Pokud ho zkvasíme na víno obsahující alkohol, už to tak slavné nebude a je otázka, zda rybízové víno dodá vašemu tělu výše uvedené látky. Zcela jistě vám ale pomůže s uvolněním stresu, ale to bude způsobeno zejména alkoholem v něm obsaženým.
O rybízovém vínu
Rybízové víno je pro své léčebné účinky známé po celá staletí celému světu. Původ výroby tohoto nápoje sahá až do období 15. století na území Anglie a také Francie. Francie je dnes známá pro pěstování toho nejkvalitnějšího a nejlepšího vína na světě, proto se není čemu divit, že i zde si ovocná vína oblíbili. Spolu s rozšířením výroby vína do střední a východní Evropy, došlo i k rozšíření výroby ovocných vín, včetně těch rybízových.
Dříve rybízová vína obsahovala poměrně dost alkoholu a také přidaného cukru, A tak byla tato vína mezi konzumenty vnímána jako něco méně kvalitního, sladký bolehlav a méně kvalitní a výrazně levnější alternativa ke klasickým vínům z révy vinné. Ovšem to opravdu platilo dříve, dnes už se taková vína snad až na výjimky nevyrábějí. Tato cukernatá vína po kterých bolela hlava se prodávala hlavně za minulého režimu, kde se pro ně vžilo označení rybízák, kdežto pro víno jablečné se vžil název čučo.
Co je to čučo
Čučo je alkoholický nápoj, který vzniká kvašením různých ovocných šťáv. Vyrobit se dá z višně, třešně, rybízu, jahody, švestky, maliny a spousty dalšího ovoce. Vylisovaná šťáva z vyzrálých ovocných plodů se smíchá s vodou, cukrem a kyselinou citronovou do poměru nejvíce podobnému révovému moštu.
V současné době na tradici ovocných vín navazují i tradiční vinařství, která již disponují potřebnou technologií pro jejich výrobu a pokud mají přebytky ovoce, mohou tak snadno rozšířit svůj sortiment. Rybízové víno dnešní doby není přeslazené, obsahuje přiměřené množství alkoholu do max. 15% a jeho celková chuť je mnohem komplexnější a plnější.
Takové víno si můžete zakoupit ve vinařství, nebo v běžné prodejní síti. Ovšem oproti minulosti už se nejedná o žádný budgetový produkt a jeho cena je mnohdy vyšší, než vína vyrobeného z révy vinné.
Recept na domácí výrobu rybízového vína
Při výrobě rybízového vína je velmi důležité zabránit jeho kontaminaci. Proto všechny pomůcky a nádoby se kterými přijde víno do styku důkladně omyjte a opláchněte horkou vodou.
Plody rybízu očešeme z rybízových keřů a poté důkladně přebereme, abychom odstranili všechny defektní a zkažené plody a také zbytky listů.
Přebraný rybíz i s třapinami důkladně omyjeme ve vodě a necháme okapat.
Připravíme si mlýnek, který slouží k odšťavnění rybízu a rybíz na něm pomeleme. Tento postup je stejný jako například při výrobě rybízové marmelády. Měli bychom získat čistou rybízovou šťávu a pak také separovaný odpad (třapiny, slupky a zrníčka). Vylisovaný odpad by měl být téměř suchý a měl by se drolit. V opačném případě máme mlýnek špatně nastavený.
Existují i recepty, kde se rybíz pouze pomačká, nechá kvasit a teprve poté se vše separuje přes sítko, či cedník, ale je to výrazně pracnější a do vína se tak může při kvašení dostat nežádoucí chuť třapin, které mohou způsobit nepříjemnou travnatou chuť výsledného nápoje.
Pokud tedy máme čerstvou vylisovanou rybízovou šťávu, můžeme přikročit k samotné výrobě vína.
Potřebné suroviny
- Rybízová šťáva – 5 litrů
- Cukr – 2 kg
- Voda – 5 litrů
- Vinné kvasinky – 1,2 gramu – viz návod na balení
- Živná sůl pro vinné kvasinky – 3 g – viz návod na balení
Poznámka k surovinám
Rozpis surovin je pouze orientační, záleží zejména na stupni zralosti, druhu rybízu a zkušenostech s výrobou vína. Pokud je rybíz méně zralý, přidejte více cukru. U vinných kvasinek a živné soli, která kvasinky bude živit pak dodržujte předepsané dávkování uvedené na jejich obalu.
Postup práce
- Vodu svaříme s cukrem a výsledný rozvar necháme zcela vychladnout.
- Vychladlý rozvar přelijeme do vhodné nádoby – nejlépe do skleněného demižonu, který celkem plníme cca do 2/3 jeho objemu.
- Do demižonu přidáme kvasinky a živnou sůl.
- Poté do demižonu nalijeme rybízovou šťávu, nejlépe z výšky, aby se obsah demižonu zároveň promíchal.
- Pokud není promíchání dokonalé, demižon uzavřeme a zatřeseme s ním, aby se obsah protřepal.
- Demižon opět otevřeme a opatříme ho kvasnou zátkou (tzv. bublátkem).
- Demižon umístíme na cca 4-5 týdnů do tmavého nepříliš teplého prostoru, např, do sklepa.
- Pokud přes kvasnou zátku už neunikají žádné plyny, je to signál, že kvašení bylo ukončeno.
- Na dně demižonu zůstane sediment – zbytky kvasinek a tak je víno potřeba přefiltrovat do jiného demižonu. Nejlépe toho dosáhneme systémem hadiček, případně filtrací přes papírový, textilní, či jiný vhodný filtr.
- Čisté víno můžeme stočit do lahví a důkladně zazátkovat.
- Chuť vína se vyvíjí a postupem času víno v lahvích vyzrává a dostává nové chuťové tóny.
Závěr
Rybízové víno si můžete vychutnat jak samostatné, tak i v párování s různými pokrmy. Jedná se o víno těžší a tak se příliš nehodí ke světlému drůbežímu masu, rybám a lehkým salátům.
Rybízové víno patří k těm sladším, proto se skvěle hodí k dortům, zákuskům a sladkým dezertům vůbec. Vychutnáte si ho také v kombinaci s tvrdými a plísňovými sýry.
Skvěle se také hodí k červeným masům, zvěřině, roštěné i pečeni.