Šampaňské už jen z Ruska

Ruský prezident V. V. Putin se rozhodl, dle vzoru svých slavnějších předchůdců V. I. Lenina a Josifa Stalina, kteří poroučeli nejen větru a dešti, ale i dělnické a rolnické třídě, poručit kapitalistickým vinařům z Francie.

Podepsal nový zákon, který stanoví, že šampaňské je označení pouze pro šumivá vína vyrobená v Rusku. Importované produkty z francouzské oblasti Champagne mohou být v Rusku nazývány a prodávány pouze jako šumivá vína.

Rusy tak chce ochránit před francouzskými imitacemi z oblasti Champagne a dopřát jim kvalitní ruské šampaňské. Podle jiných zdrojů to ovšem nedělá proto aby Rusy ochránil a za změnou legislativy by mohly být i Putinovy osobní konexe a případná finanční motivace. Jeho blízký přítel a spolupracovník, miliardář Jurij Kovalčuk, je vlastníkem krymského vinařství Novy Svet, což je jedna z nejpopulárnějších značek vína v zemi.

I ruský důchodce si tak bude moci ze své skromné penze dopřát každodenní luxus šampaňského.

Francouzská odpověď

Společnost Moët Hennessy, která je jedním z největších exportérů šampaňského na světě je tímto rozhodnutím značně pobouřena plánovala s dodáváním šumivého vína do Ruska kvůli novému zákonu úplně skončit.

Následně však společnost sklopila ocas otočila a svá šumivá vína začne do Ruska dovážet s novou etiketou, což si vyžádá další náklady v hodnotě několika milionů.

Společnost Moët Hennessy nechtěla ztratit ruský trh, jelikož do Ruska ročně doveze a teď´ se podržte – 2% z celkového počtu importovaných šumivých vín . „Vždy jsme dodržovali a respektovali platná pravidla a zákony,” říká společnost Moët Hennessy.

Sdružení francouzských výrobců šampaňského

Ačkoliv se zdá, že samotní prodejci šampaňského se změnám označení nejspíše přizpůsobí, podle organizace Comité Champagne je nový ruský zákon nesmyslný, protože si označení „šampaňské” upravuje dle vlastní potřeby a odebírá ho z produktů, které skutečně pochází z oblasti Champagne ve Francii.

Zbavit výrobce z oblasti Champagne práva používat označení šampaňské je skandální,“ prohlásili spolupředsedové organizace Maxime Toubart a Jean-Marie Barillère, s tím, že slovo šampaňské má v dalších 120 zemích ochrannou známku a není jediný důvod, proč by to v Rusku nemohlo být tak, jako v jiných zemích.

Francouzští vinaři a výrobci šampaňského, kteří mají své sdružení, chráněné zeměpisné označení původu a staletí tradic výroby šampaňského a běžně své výrobky prodávají za ceny přes 100 euro za lahev tak rezignovali před autoritářem úplně na vše. Projevili vlastní hamižnost a slabost. zničili si tak značku.

A tak není tak žádný rozumný důvod platit tisíce korun za francouzskou imitaci – sekt, když je možné zakoupit pravé šampaňské – ruský originál za pár set korun, popřípadě si počkat na akční cenu 99,90 Kč v supermarketu a uspořádat tak velkou párty se šampaňským a modelkami.

Buďte obezřetní při návštěvě baru

A na závěr zde máme malou hádanku – poznáte na obrázku pravé šampaňské a dokážete ho odlišit od francouzských importovaných napodobenin? (ano je to to poslední).

Je to důležité, zejména při návštěvě Ruska, aby vás v baru nebo restauraci nepodvedli, když si objednáte šampaňské a nenaservírovali vám místo kvalitního ruského originálu francouzský sekt – náhražku a importovanou imitaci.