Snížením konzumace alkoholu lze předejít zdravotním rizikům
Pokud si dáváte každý den či obden dvě deci vína večer u televize a k obědu malé pivo, možná vás překvapí, že i takto malé množství může vést k závažným zdravotním komplikacím.
Možná byste měli vědět, jaké množství alkoholu je ještě považováno za bezpečné. A proč mají podle vědců dospívající pijáci větší sklony k onemocnění jater?
Pití alkoholu v dospívání je rizikové pro zdraví
Muži, kteří začali pít alkohol již v dospívání, mají zvýšené riziko onemocnění jater. Kolik toho v mládí vypijete, má velký vliv na riziko rozvoje cirhózy v pozdějším věku.
Muži, kteří vypili dva alkoholické nápoje denně, měli větší pravděpodobnost, že onemocní. Bude tak nutné znovu zvážit pokyny pro bezpečnou hladinu konzumace alkoholu u mužů.
Konzumace alkoholu a cirhóza jater
Bezpečná hladina konzumace alkoholu je prozatím definována jako dva nápoje denně, tato hodnota se ale může změnit. Pokud se lidé nebudou řídit doporučeními, můžeme v budoucnu zaznamenat vyšší výskyt jaterních onemocnění. Bude tedy třeba dbát na to, aby muži v dospívajícím věku alkohol omezili.
Podle Světové zdravotnické organizace způsobuje jaterní cirhóza, která úzce souvisí s konzumací alkoholu, kolem 500 000 tisíc úmrtí ročně po celém světě. Cirhóza jater může nastat u jednoho z 10 alkoholiků, navíc se tak může stát již během deseti let intenzivního pití. Nemoc je nebezpečná tím, že se může projevit i bez předchozích příznaků. Cirhóza se ale může objevit také z jiných příčin – otrava těžkými kovy nebo vrozenou nemocí.
Pokud lékař zjistí, že jsou játra poškozena, je nutné nasadit okamžitou abstinenci. Většinou poté následuje návštěva nutričního specialisty, protože lidé, kteří holdují alkoholu, mají většinou nevyvážený a nezdravý jídelníček. Osoby s těžším průběhem nemoci mohou skončit v nemocnici a nemoc může zanechat trvalé následky.
I když se ztukovatění jater zachytí v raném stadiu, je nutné přestat konzumovat alkohol. Ten může způsobit jen onemocnění orgánů, ale také psychicky narušit závislého člověka. Trpět tím bude nejen on sám, ale také jeho okolí, především nejbližší rodina. Není totiž jednoduché pít a zároveň být hlavou rodiny a starat se o ni.
Alkohol má negativní vliv na celou rodinu
Existují lidé, kteří například přes týden pracují a vydělávají peníze, jejich víkend se ale poté změní v jednu velkou párty nehledě na to, že by ho měli trávit se svou rodinu. Opilí muži se také častěji dopouštějí fyzických trestů nejen na ženách, ale i dětech.
Výjimkou nejsou ani podnapilé ženy. Jejich organismus na alkohol reaguje jinak než mužský. Ženy toho tak všeobecně vypijí mnohem méně, aby se dostaly do stejné nálady jako muži. Některé výzkumy tvrdí, že častá konzumace alkoholu u žen způsobuje rakovinu prsu.
Jak omezit spotřebu alkoholu
Milujete vína, sladké koktejly, panáky destilátů a vychlazené pivo. Míváte občas pocit, že celý život je vlastně jedna nekonečná příležitost se napít a chcete pití omezit, ale nevíte jak, čtěte dál.
Konzumní jednotka alkoholu
Konzumní jednotka alkoholu je alkoholický nápoj přepočítaný na obvyklé množství. které se běžně konzumuje. Do 14ti jednotek alkoholu týdně lze konzumaci považovat za relativně bezpečnou. Nad toto množství už hovoříme o konzumaci rizikové.
Udává se, že pokud pravidelně pijete více než 14 jednotek alkoholu týdně, měli byste se nad svou spotřebou vážně zamyslet.
14 jednotek alkoholu odpovídá:
- 11 panákům destilátu (0,04), nebo
- 9 pivům (výčepní, 0,5 l), nebo
- 0,7 l vína, nebo
- 7 pivům (ležák, 0,5 l)
Pravidla pro konzumaci jednotek alkoholu:
- ženy by neměly v průměru vypít víc než 2 standardní jednotky denně
- muži by neměli průměrně překročit 3 standardní jednotky denně
- při popíjení při jedné situaci by se, pokud možno, nemělo vypít víc než 4 standardní jednotky
- při pravidelném popíjení v těchto mezích by se mělo aspoň jednou týdně zcela abstinovat
Tipy, jak snížit konzumaci alkoholu
- Před pitím alkoholu si udělejte plán. Důležité je si stanovit limit, kolik toho budete pít.
- Stanovte si budget. Vytvořte si obnos peněz, které utratíte za alkohol. Pokud pijete např. na oslavě a za pití neplatíte, držte se plánovaného množství.
- Dejte vědět svým přátelům nebo rodině, že chcete pít méně a požádejte někoho, aby vás ohlídal.
- Každý den si hlídejte množství a postupně ho snižujte. Můžete si vychutnat každý den drink, ale v menším objemu.
- Dejte si nápoj o menším procentu alkoholu. Vyměňte silné piva za slabší.
- Pijte během konzumace alkoholu vodu. Střídejte alkohol s vodou (větší množství vody, než alkoholu). Zamezíte ráno bolesti hlavy nebo kocovině.
- Dávejte si pauzu. Alkohol nekonzumujte denně, ale dávejte si pauzu během týdne nebo víkendu. Pauzu si dejte i během konzumace a pijte chvíli jen vodu nebo jiný nápoj bez alkoholu.
Proč pít méně alkoholu
- Největší výhodou je to, že se budete ráno cítit lépe a i celý den. Můžete si celý den užít venku, namísto toho, abyste celý den proleželi v posteli s kocovinou.
- Budete mít i během dne více energie. Vaše kůže bude vypadat zdravější.
- Budete si moci lépe hlídat váhu, protože konzumací alkoholu se tloustne.
- Pitím alkoholu a následnou kocovinou může vzniknout úzkost, která pramení v depresi. Pokud trpíte těmito duševními stavy – můžou se vám kvůli alkoholu zhoršit. Budete pociťovat větší smutek.
- Konzumace alkoholu může negativně ovlivnit spánek. Alkohol narušuje spánkové vzorce a zabraňuje hlubokému spánku. Omezení alkoholu vám může pomoci v lepším probouzení bez únavy.
- Alkohol ovlivňuje i naše chování. Můžete se chovat i více agresivně nebo iracionálně. Dlouhodobé pití alkoholu může vést až ke ztrátě paměti.
- Nadměrná konzumace alkoholu může vést ke zvětšení vašeho srdce. Jedná se o vážný stav, který nelze zvrátit, ale přerušení pití může zastavit jeho zhoršení.
- Dalším negativním projevem alkoholismu je také oslabená imunita. Pravidelné pití může ovlivnit schopnost vašeho těla bojovat s infekcemi. Silně závislí lidé mají tendenci bojovat s více infekčními chorobami.