Společenská odpovědnost
Web alkoholdrink.cz je monotématický webový portál, který se populárně-naučnou, zábavnou a odlehčenou formou zaměřuje na všechna témata související s alkoholem. V rubrice magazín jsou publikovány jako doplněk lifestylové články.
Web je určen pro čtenáře starší 18 let.
Web alkoholdrink.cz publikuje články a informace o alkoholu, vzdělává a snaží se o osvětu všech čtenářů a konzumentů alkoholu. Naším cílem jsou vzdělaní konzumenti alkoholických nápojů znalí potěšení a báječných chvil, které alkohol přináší, ale i veškerých rizik, která konzumace alkoholu, a to zejména nezřízená konzumace alkoholu představuje. Naplňujeme tak náš headline „vše o alkoholu na jednom místě“.
Od našeho vzniku se soustředíme na propagaci zodpovědné konzumace alkoholu a poskytujeme zdarma prostor pro neziskové organizace a dobrovolnická sdružení k jejich propagaci a publikaci informací.
Pokud máte zájem o spolupráci, nebo máte materiál k publikaci, kontaktujte naše oddělení pro vztahy s veřejností: pr@alkoholdrink.cz
- Pij s rozumem
FÓRUM „Pijte s rozumem“ je nezisková platforma významných výrobců a distributorů lihovin, kteří jsou členy Unie výrobců a dodavatelů lihovin ČR. FÓRUM PSR bylo založeno v roce 2003 pod názvem České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů (zkráceně FÓRUM PSR – „Pijte s rozumem“). FÓRUM PSR je nekomerční sdružení a nereprezentuje zájmy žádného jednotlivého výrobce. Dovozci a výrobci lihovin sdružení pod UVDL si uvědomují nutnost předcházet sociálním problémům, které mohou být způsobeny zneužitím alkoholu. Cílem Fóra PSR je minimalizace škod způsobených užíváním alkoholu, proto se sdružení věnuje zejména osvětě a prevenci následků alkoholu, a také úzce spolupracuje se zahraničními subjekty obdobného zaměření a s českými institucemi veřejného zdraví, vědeckými pracovišti, univerzitami, státními orgány, obchodními sdruženími, reklamními agenturami, neziskovými organizacemi, prodejci a dalšími subjekty.
Na zdraví. Ne na mol. – Pij s rozumem
- Anonymní alkoholici
- Alkoholik.cz
Web alkoholik.cz se zabývá veškerými aspekty spojenými se závislostí na alkoholu a alkoholismem. Web se stal jedinečným tím, že v takovém rozsahu o alkoholismu doposud nepsal žádný internetový portál v České republice. A zveřejněné informace jsou tak unikátní a jedinečné.
- Suchej únor
Suchej únor je česká a od roku 2021 oficiálně také slovenská osvětová kampaň podporující osobní zkušenost s měsíční abstinenci od alkoholu, pořádaná organizací Suchej únor (dříve Ligou otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a uvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na rizikové užívání alkoholu.
- Řídím, piju nealko pivo
Projekt „Řídím, piju nealko pivo!“ je zaměřen na zodpovědný přístup řidičů k pití alkoholu – piva. Partnery tohoto projektu jsou ČSPS, BESIP a Policie ČR. Cílem projektu je zvýšit povědomí řidičů o nealko pivu jako alternativě z hlediska dodržování bezpečnosti a zákona a především motivace řidičů k zodpovědnému pití piva. Účelem projektu je zábavnou, ale účinnou formou komunikovat směrem k řidičům výzvu k zodpovědnému pití piva a zodpovědné řidiče odměňovat.
Více informací o kampani najdete zde – Řídím piju nealko pivo (rpnp.cz)
- Nechmel děti
Kampaň za uvědomělý postoj rodičů při podávání alkoholu dětem.
Nová kampaň poukazuje na to, jak mnozí rodiče problematicky přistupují k podávání alkoholu dětem. A že jsou často prvními lidmi, od kterých alkohol děti konzumují.
Kampaň Nechmel děti se klade za cíl všeobecnou osvětu a upozornění na existující problém, který si spousta rodičů vůbec neuvědomuje a pokud ano, tak ho nepovažuje za důležitý.
- Pij s rozumem
Nezisková platforma: FÓRUM PSR bylo založeno v roce 2003 pod názvem České fórum pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů (zkráceně FÓRUM PSR – „Pij s rozumem“). Fórum PSR se stalo v roce 2009 součástí Unie výrobců a dovozců lihovin.
- FÓRUM PSR má za cíl minimalizovat škody způsobené užíváním alkoholu.
- FÓRUM PSR se věnuje osvětě a následkům zneužívání alkoholu.
- FÓRUM PSR úzce spolupracuje se zahraničními subjekty obdobného zaměření a s českými institucemi veřejného zdraví, vědeckými pracovišti, univerzitami, státními orgány apod.
- FÓRUM PSR spolupracuje od roku 2009 s neziskovou organizací SANANIM.
- Výsledkem této spolupráce vznikl projekt „Pobavme se o alkoholu”, který informuje mladistvé, dospělé, rodiče, školy a řidiče o problematice alkoholu.
Konzumace alkoholu | Pij s rozumem
- Národní linka pro odvykání
Národní linka pro odvykání je v provozu od roku 2016 a jako jediná služba v Česku pomáhá spolu s týmem profesionálně vyškolených psychologů a adiktologů překonávat závislosti všech druhů. Za 7 let zkušeností a spolupráci s více než 9 000 klienty se skrývá služba s propracovanou, efektivní metodikou, a s nejlepšími dosaženými výsledky v oblasti léčby a prevence závislostních onemocnění.
800 350 000 VOLEJTE BEZPLATNĚ | PO – PÁ | 10 – 18
- Alkohol škodí
Informace o rizicích spojených s pitím alkoholu, rady a tipy jak pití omezit
Pití alkoholických nápojů je u nás i v mnoha dalších zemích úzce spojeno se společenským setkáváním. Není to neškodné. Pití alkoholu má nepříznivé zdravotní a sociální důsledky. Jaké?
U osob pijících velké množství alkoholu po dobu několika let se mohou rozvinout chronická onemocnění. Pití alkoholu je také spojeno se zvýšeným rizikem úrazů a dopravních nehod.
Základní fakta o alkoholu
- V současnosti umírá na celém světě 3,3 milionu osob ročně v důsledku škodlivého užívání alkoholu, což představuje 5,9 % všech úmrtí.
- Škodlivé užívání alkoholu je příčinou více než 200 onemocnění a úrazů.
- Ve věkové skupině 20–39 let je alkohol příčinou přibližně 25 % úmrtí.
- V ČR umírá v důsledku konzumace alkoholu asi 6500 osob ročně.
- Více než 1,5 mil. (17–20 %) dospělých obyvatel ČR pije rizikově, z toho více než 0,5 mil (5–8 %) dospělých obyvatel ČR pije alkohol takovým způsobem, že to má výrazné škodlivé dopady na jejich fyzické či duševní zdraví.
Je nezpochybnitelné, že alkohol škodí.
Kolik alkoholu je příliš mnoho?
Neexistuje žádná bezpečná nebo zdraví neškodná dávka alkoholu. Pro udržení nízké míry zdravotních rizik způsobených alkoholem je doporučeno užívání maximálně:
- jednoho alkoholického nápoje denně (tj. cca 20 gramů čistého alkoholu) pro většinu žen a seniorů,
- dvou alkoholických nápojů denně (tj. cca 40 gramů čistého alkoholu) pro většinu mužů.
Jeden alkoholický nápoj = 20 gramů čistého alkoholu = 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl destilátu.
Mnoho lidí nemá reálnou představu o tom, kolik alkoholu vypije. Vhodným začátkem je zjistit, kolik jednotek alkoholu se nachází ve vašem oblíbeném nápoji.
Škodlivá konzumace alkoholu znamená riziko také pro okolí
To znamená především pro rodinné příslušníky, přátele a spolupracovníky. Alkohol může být součástí společenských událostí, ale může také způsobovat problémy ve vztazích. Získejte informace o tom, jak může alkohol ovlivnit klíčové vztahy ve vašem životě. Odbornou pomoc může využít každý, kdo chce své pití omezit, nebo má starost o blízkou osobu.
- Respektuj 18
Projekt Respektuj 18!
Cílem projektu je změnit tolerantní postoj veřejnosti ke konzumaci alkoholu mladistvými a podpořit omezení jeho prodeje a podávání dětem a nezletilým.
Projekt je výsledkem spolupráce Magistrátu města Plzně, Plzeňského Prazdroje a Centra protidrogové prevence a terapie. Již od roku 2013 se úspěšně podílí na osvětě mladých i dospělých. Od roku 2016 je partnerem projektu také Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
Podporu projektu vyjádřily známé a respektované osobnosti a pomáhají tak šířit základní sdělení – respektování věkové hranice pro prodej a podávání alkoholických nápojů a snížení tolerance k pití alkoholu mladistvými.
Rady a tipy rodičům
Ne nadarmo se říká, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Alkohol je pro děti a mladistvé právě takovým lákadlem. Tato psychoaktivní látka může při nevhodném užívání způsobovat stejné osobní a společenské škody jako ostatní drogy. Nelehká úloha nás dospělých je dětem vysvětlit, že se jejich dětství a dospívání obejde bez alkoholu, a vybudovat v nich postoj, který je nebude ohrožovat na zdraví a životě a naučí je s alkoholem správně nakládat.
Rady a tipy prodávajícím
Zákaz prodeje a podávání alkoholu osobám mladším 18 let je uložen v zákoně a platí pro všechny prodejce. Pokud stojíte na straně zákona, pomozte zajistit, že se k dětem a mladistvým alkohol opravdu nedostane. Zjistěte, jak jednat v problematických situacích.