Společenské akce 1/2 – Raut, recepce a banket

Z hlediska společenské události je nejvíce významnou z výše uvedených akcí banket, méně významná je recepce a nejméně významnou akcí je pak raut.

Raut

Slovo raut, pochází z anglického rout (v překladu rout – zmatek, hemžení). Jedná se o druh společenské událost, setkání spojeného s občerstvením.

Raut je obdobný jako recepce, ale tento pojem se nepoužívá v diplomatických kruzích. Jedná se o běžnou společenskou akci, kde u vchodu vítá obsluha s uvítacím nápojem.

Raut se často koná na netradičních místech, ale vždy musí vypadat honosně a reprezentativně. Po krátkém zahájení hostitelem, který uvítá hosty nastává volná zábava.

Pořádá se při příležitostech jako je vědecké symposium, kongres, umělecká premiéra, tisková konference, vernisáž, ad.. Denní doba konání je volná a neomezená. Koná se ve vhodných společenských prostorách, sálech, chodbách, foyer nebo na zahradách.

K občerstvení zde slouží většinou tzv. švédské stoly, z nichž si hosté berou pokrmy (typicky sýry, uzeniny, zeleninové saláty, ovoce nebo sladké pečivo) podle svého výběru. Někdy jsou součástí rautu také jednoduchá teplá jídla (např. horká šunka, či grilovaná kuřata), která vydávají u pultu profesionální kuchaři.

K dispozici jsou rovněž nealkoholické nápoje, víno, někdy i pivo. Stolků i židlí je málo a slouží k rychlému nasycení; od hostů se očekává, že se budou hlavně procházet a konverzovat. Pokládá se za nezdvořilé strávit celý raut u bufetu. Tato forma pohoštění se hodí pro větší společnosti, zhruba od dvaceti lidí.

V současnosti existují specializované tzv. cateringové firmy, které zorganizují celý raut na zakázku pro organizace i soukromé osoby. Tyto firmy rovněž organizují i celé oslavy, v tomto případě lze hovořit o jakémsi full-servisu.

Raut stojí uprostřed mezi neformálními akcemi jako je koktejl nebo číše vína (na které se obvykle ani nedávají písemné pozvánky), které trvají krátce, podávají se především nápoje, drobné zákusky se jí rukama a vestoje, a oficiálním banketem, na němž hosté sedí u stolu a jsou obsluhováni číšníky (skládá se z více chodů a je vyžadován společenský oděv).

Recepce

Slavnostnější typ rautu, který je zahájen proslovem a přípitkem, se nazývá recepce.

V diplomatické a společenské oblasti se jedná o největší společenskou akci. Recepce se pořádají při výjimečných slavnostních příležitostech (státní svátek nebo návštěva, zahájení či ukončení veletrhu, různé kulturní a společenské události). Recepce má svůj organizační řád: po slavnostním zahájení následují projevy, přípitky a pak přichází slavnostní zakončení.

Recepce je možné pořádat dopoledne, v poledne i večer. Právě podle doby konání se mění forma, obsah i význam recepce.

  • Dopolední recepce se konají spíše výjimečně (zahájení výstavy, v diplomatických kruzích také při příležitosti svatby).
  • Polední recepce (někdy nahrazují oběd), bývá organizována jako bohatší buffet dinner. Taková recepce se hodí na akce typu – oslava státního svátku, ale i soukromých výročí (např. narozeniny).
  • Odpolední recepce začínají po 17 hodině, mají charakter recepce, doba konání je univerzálně vhodná pro všechny typy společenských akcí.
  • Večerní recepce jsou vyhrazeny pro nejvýznamnější události. Pozdní večerní recepce (pořádaná až kolem 22 hodiny) obvykle navazuje na banket s omezeným počtem pozvaných hostů. Tato forma je co do doby konání velmi krátká, ovšem stanovený program je obvykle velmi slavnostní.

Na recepci je nutná písemná pozvánka se zdůvodněním pořádání akce, místem, dobrou konání a společenským úborem. Údaje z pozvánky je nutné respektovat (například pokud je uvedena předpokládaná doba trvání, odcházejte podle uvedeného času). Není slušné pobývat na slavnosti po této době.

Je-li na pozvánce zkratka R.S.V.P., znamená to, že máte odpovědět, zda pozvání přijímáte. V opačném případě není vyžadována omluva, nemůžete-li se zúčastnit.

Na recepci nemusíte přijít v přesně uvedený čas, vhodná doba je asi patnáct minut po začátku. Hostitelé hosty vítají u vchodu do sálu přibližně půl hodiny – jistě do doby příchodu nejvýznamnějšího hosta. A opět asi třicet minut před ukončením se hostitelé dostaví ke vchodu, kde se s odcházejícími hosty loučí.

Banket

Společenská akce, organizovaná při významné události, s velkou hostinou s tabulí.

Jídlo se podává vzorovým slavnostním způsobem. Slavností tabule se pořádá u stolů, které jsou sestaveny do různých tvarů. Samozřejmě i výzdoba odráží účel hostiny, slavnostní tištěné jídelní lístky informují o podávaných pokrmech a nápojích. Při banketu obvykle obsahují i jméno pořadatele (hostitele), účel pořádání hostiny a datum a místo konání.

Nedílnou součástí tabule jsou jmenovky, malé obdélníkové kartičky se jmény jednotlivých hostů, které slouží k rychlé orientaci a dodržování zasedacího pořádku. Na jmenovku patří pouze jméno a příjmení a akademický titul.

Zasedací pořádek u stolu má být předem určen. Čestné místo v čele je vyhrazeno nejvýznamnějšímu hostu, naproti sedí hostitel. Místa dam a pánů se střídají, manželé by neměli sedět vedle sebe. Smíme hovořit pouze se svými sousedy, přes stůl je to možné jedině tehdy, osloví-li nás významná osoba. Přípitky zahajuje hostitel. Je-li přípitek adresován konkrétnímu hostu (obvykle nejvýznamnějšímu), host přípitek opětuje.

Pořadí jídel a napojuje pevně určeno, obsluhují číšníci. Klasické menu se obvykle skládá z předkrmu, polévky, dvou masitých jídel s přílohou servírovaných po sobě (host si mezi nimi nevybírá), moučníků, sýrů, ovoce a kávy. Aperitiv se podává ještě před zasednutím ke stolu. Kouřit je dovoleno až při kávě. S obsluhujícím personálem zásadně nehovoříme.

U banketu má být pořadí jídel, nápojů i péče o hosta natolik promyšleno, že jakákoli domluva s personálem by mohla být pokládána za nepřímou výtku hostiteli.

Banket má svá pravidla při servírování pokrmů

  • Studený předkrm by měl být jednoduše upravený, aby ho číšník se servírovaného plata nabral najednou. Nanejvýš na dva pokusy.
  • Polévka se podává v nádobě zvaná terina. Personál si ji podkládá ubrouskem a talířkem . Při servírování ji nepokládá na stůl, ale jen se co nejblíže přiblíží k talíři a opatrně nalévá přiměřené množství.
  • Pokrmy s teplými přílohami servíruje až tříčlenný personál. První číšník předkládá maso, druhý přílohu a třetí pokrm doplní omáčkou nebo šťávou.
  • Často, ale bývají omáčníky s naběračkami založeny na stole a hosté se obsluhují sami.
  • Salát nebo kompot můžeme být hostům servírován před podáváním jídla.
  • Stejně jako pečivo, které by mělo být zakryto plátěným ubrouskem. Pečivo se může v průběhu konzumace jídla doplňovat.
  • Ovocné a zmrzlinové poháry a ostatní připravené dezerty se mohou servírovat přímo na miskách či dezertních talířcích formou klasické restaurační obsluhy. Před servírováním dezertů personál odklízí pečivo.
  • Káva se předkládá ke konci menu na sůl bez podkladového klubového talíře a čerstvě očištěný stůl.

Servírování nápojů v rámci banketu

I u servírování nápojů se dbá na zažité rituály.

  • Aperitivy, které se podávají u stolu přinášíme nalité na prostřených platech a podáváme zprava. Po dohodě s hostitelem je možné aperitivy nalévat, především vermuty, do předem založených sklenic s plátkem citronu.
  • Je pravidlem, že všechny nápoje podáváme před servisem samotného chodu, ke kterému jsou nápoje určeny, tak abychom hosty nerušili v konzumaci.
  • Lahvové víno se přináší otevřené a nalévá se bez degustace do 2/3 sklenice.
  • K servírování dobře vychlazeného šumivého vína si většinou personál vypomáhá příručním stolkem. Jedna láhev většinou vyjde na 7 až 8 osob.

Hostina končí podle pokynů hostitele. Hostitel se s hosty loučí osobně u východu z místnosti. Je také zvykem, že personál při těchto významných akcích tvoří špalír jak na začátku, tak na konci hostiny. Účet by hostitel měl dostávat ve vhodný okamžik a pokaždé mimo slavnostní tabuli.

Všechny díly