Světové koktejly – Between the Sheets

Koktejl Between the Sheets patří k opravdu starým klasickým koktejlům, který už lehce upadl v zapomnění. V překladu název znamená „mezi stránkami“ – míněno u knihy, případně deníku, ve významu „mezi řádky“, tedy to co nebylo řečeno (v tomto případě tedy spíše napsáno) napřímo, ale je potřeba si domyslet.

Koktejl Between the Sheets je koktejl, ve kterém si vychutnáte chuť rumu v kombinaci s koňakem, triple secem a citrónovou šťávou. Chuťový profil tedy vypadá už podle receptury velmi zajímavě. Patří také k těm silnějším, tedy s vyšším obsahem alkoholu, protože jediná nealkoholická složka je citronová šťáva a té v receptuře není příliš.

Přestože má koktejl dobu své největší slávy již za sebou, může být vítaným zpestřením koktejlových večírků a ani se nemusí nutně jednat o večírky, koktejl je určen k celodennímu podávání a takovému tomu lehkému celodennímu popíjení.

Koktejl Between the Sheets patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly The unforgettables (tradiční klasika).

Náročnost přípravy koktejlu Between the Sheets

Příprava patří k těm jednodušším, koktejl se připravuje v šejkru a vše probíhá velmi rychle. Také dávkování je velmi rychlé – koktejl obsahuje 11 dílů a 4 ingredience, tedy 3 ingredience po třech dílech a jedna jsou ty dva poslední díly. Pro koktejl je určena tradiční koktejlová sklenice.

Recept na přípravu koktejlu Between the Sheets

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Bílý rum (0,3 dl)
    • Koňak (0,3 dl)
    • Triple Sec (0,3 dl) – hořkosladký pomerančový likér, případně lze nahradit Cointreau
    • Čerstvá citrónová šťáva (0,2 dl)
    • Kostky ledu
    • Svitek citrónové kůry na zdobení
  2. Do klasické koktejlové sklenice vložíme kostky ledu a necháme jí chladit
  3. Do šejkru dáme všechny ingredience společně s kostkami ledu
  4. Krátce a intenzivně protřepeme
  5. Scedíme přes strainer (bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předtím odstraníme led
  6. Zdobení není v receptuře, pokud na něm trváte, je vhodný svitek citrónové kůry, kterou nad koktejlem rozlomíme, aby ho ovoněly éterické esenciální oleje
  7. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Název a původ koktejlu Between the Sheets

Původ koktejlu je obvykle připisován Harrymu MacElhoneovi v Harry’s New York Bar v Paříži ve 30. letech 20. století jako derivát koktejlu Sidecar. Existují však konkurenční teorie, které tvrdí, že koktejl byl vytvořen v Berkeley přibližně v roce 1921 nebo ve francouzských nevěstincích jako aperitiv pro konzumaci prostitutkami.

Nápoj je podobný koktejlu Sidecar, liší se pouze použitím menšího množství koňaku a přidáním rumu. Panenská modlitba (Virgins pray) je různě známá jako alternativní název pro Mezi listy a jako jiný nápoj s použitím ginu místo rumu a koňaku a přidáním pomerančové šťávy do citronové šťávy. Když je tedy koktejl připraven s ginem, místo rumu a koňaku, nazývá se to „Panenská modlitba“.

Sidecar je klasika před prohibicí, která obsahuje koňak, pomerančový likér a čerstvou citronovou šťávu. Obstála ve zkoušce času a dnes se neustále střídá v barech a v domácnostech po celém světě. Pokud máte rádi Sidecar, měli byste ochutnat i jeho méně známého bratrance – Between the Sheets.

Vznik koktejlu se připisuje baru Harry’s New York Bar v Paříži, kde jej údajně ve dvacátých letech vytvořil uznávaný barman a autor Harry MacElhone. MacElhone přispěl několika dalšími klasiky do říše koktejlů, včetně koktejlu White lady a koktejlu Old pal, takže pijáci jsou navždy jeho dlužníky.

The Between the Sheets začíná jako Sidecar, ale rozchází se s mírou lehkého rumu a přeskakuje obvyklý pocukrovaný ráfek. Tento základ ze dvou lihovin propůjčuje komplexnost a spojuje bohaté dubové a ovocné tóny koňaku se suchými tropickými tóny lehkého rumu. Zajistěte pro každého vysoce kvalitní lahve, ale není třeba to přehánět. Vezměte si koňak VS nebo VSOP a nevyzrálý nebo lehce stařený rum a budete zlatí. Bohatá trojitá sekunda s trochou nádechu zaoblí okraje lihovin a poskytne nádech hořko-pomerančové sladkosti.

Stejně jako u většiny klasických koktejlů se v průběhu let vyvinuly mírně odlišné verze původní receptury. Tento konkrétní pochází od Allena Katze, spoluzakladatele New York Distilling Company a předního odborníka na lihoviny a koktejly. Řídí se klasickým receptem Between the Sheets, který kombinuje stejné díly rumu, koňaku a triple sec se čtvrtdílem čerstvé citronové šťávy pro silný nápoj – a tato síla je pravděpodobně důvodem jeho provokativního názvu. Někteří barmani preferují trochu více citronu pro větší kyselost, takže si poměr upravte podle svých představ. Chcete-li přidat šmrnc, řiďte se Katzovým vedením a rozpalte pomerančovou kůru na povrchu koktejlu pro aromatický nádech citrusových olejů.